Naczepy niskopodwoziowe typu PACTON – uniwersalna naczepa ciężarowa

Transport maszyn budowlanych, rolniczych czy ładunków wielkogabarytowych wymaga specjalnego taboru, który go umożliwi. Doskonałym rozwiązaniem są w tym przypadku naczepy niskopodwoziowe typu PACTON. Przyjrzyjmy się bliżej tym uniwersalnym naczepom ciężarowym i sprawdźmy, kiedy warto z nich skorzystać.

Uniwersalna naczepa ciężarowa PACTON - Gizo.pl

Fot. Naczepy niskopodwoziowe typu PACTON cechują się niską masą własną na poziomie 7 ton, przy jednoczesnej dużej ładowności technicznej sięgającej 35 ton.

Czym charakteryzują się naczepy niskopodwoziowe typu PACTON? 

Naczepy niskopodwoziowe typu PACTON cechują się masywną konstrukcją ramy, która umożliwia przenoszenie dużych obciążeń bez względu na warunki panujące na drodze. Naczepy niskopodwoziowe 3-osiowe i 4-osiowe używane są m.in. do transportu maszyn budowlanych i rolniczych, 
Częścią naczepy jest platforma mierząca 8-9 metrów, wyposażona w najazd umożliwiający umieszczenie przewożonego pojazdu na naczepie. W zależności od tego, jakie pojazdy są transportowane (całkowita długość, rozstaw osi), różny bywa także kąt zastosowanych w naczepie niskopodwoziowej najazdów. Niskopodwoziowa naczepa PACTON, w zależności od liczby osi oraz masy całkowitej pojazdu, może być wyposażona w ogumienie pojedyncze lub bliźniacze.
Naczepy niskopodwoziowe PACTON mają ramy wykonane ze stali o podwyższonej wytrzymałości. Osie skrętne mogą być sterowane z siodła ciągnika albo samonastawne, zaś pokład naczepy często wyłożony jest twardym i wytrzymałym drewnem egzotycznym, które ma też właściwości antypoślizgowe.

Uniwersalne naczepy ciężarowe PACTON – kiedy się sprawdzą?

Transport niskopodwoziowy jest odpowiedzią na potrzeby związane z koniecznością przewiezienia ładunków wielkogabarytowych, o nietypowych kształtach czy elementów konstrukcyjnych.

Naczepy niskopodwoziowe PACTON - Gizo.pl

Fot. Każdy model naczepy niskopodwoziowej PACTON ma konstrukcję, która pozwala na podczepienie ciągników siodłowych 3-osiowych.

Naczepy ciężarowe PACTON, w odpowiedzi na potrzeby rynku, ciągle ewoluują, a ich modele ulegają modyfikacjom. Wśród nich można wymienić zmiany konstrukcyjne, w tym ścięty tył naczepy i wjazd na górny podest, które w znaczny sposób ułatwiają załadunek maszyn. 
W przypadku naczep niskopodwoziowych powierzchnia ładunkowa może być zróżnicowana i konfigurowana, w zależności od potrzeb, dzięki modułowej konstrukcji. Naczepy wyposażane są w tarciowe albo wymuszone układy skrętu osi, co pozwala na zwiększenie mobilności zestawu.
Wybierając uniwersalną naczepę ciężarową, warto przyjrzeć się bliżej tylnym podestom najazdowym. Ich rodzaj należy dopasować do typu przewożonego ładunku – podesty mogą być jedno- i wieloczęściowe oraz składane. Można je uruchamiać hydraulicznie, a w mniejszych pojazdach – za pomocą mechanizmów sprężynowych.

Przewóz ładunków o nietypowych kształtach

Odpowiednio dobrany sprzęt sprawia, że przewoźnik jest w stanie przetransportować zarówno samolot, lokomotywę kolejową, przęsło mostu, jak i łopatę śmigła elektrowni wiatrowej. 

Uniwersalne naczepy niskopodwoziowe PACTON - Gizo.pl

Fot. Naczepy niskopodwoziowe wyposażone w zawieszenie pneumatyczne łatwiej radzą sobie z nierównościami na drodze, a dzięki możliwości dopasowania wysokości pojazdu do rodzaju transportowanej maszyny (jej wysokości) pozwalają na uniknięcie przekroczenia dopuszczalnej maksymalnej wysokości zestawu (wysokość 4 m).

 

Transport wielkich gabarytów

Naczepy niskopodwoziowe umożliwiają transport towarów wielkogabarytowych. Stało się to możliwe dzięki wyposażeniu ich w zawieszenie wahadłowe. Dzięki niemu ciężar pojazdu z ładunkiem rozkłada się równomiernie na wszystkie koła. Nie dochodzi do przeciążenia żadnej linii osiowej, a koła nie tracą kontaktu z nawierzchnią.

Elementy konstrukcyjne

Naczepy PACTON można wykorzystać do przewozu elementów konstrukcyjnych o znacznej długości. Naczepy niskopodwoziowe rozciągane mają opcję wysuwu, dzięki której istnieje możliwość zmiany długości pokładu. Z kolei po bokach w kieszeniach można umieścić kłonice i uzyskać w ten sposób burty boczne. 

Przewóz sprzętów za pomocą naczepy niskopodłogowej

Naczepy niskopodłogowe umożliwiają przewóz sprzętów różnego rodzaju, o zróżnicowanych kształtach. Mogą być wyposażone m.in. we wnęki na koła, które gdy nie są wykorzystywane można przykryć, uzyskując tym samym płaski pokład. Przy przewozie koparki wygodnym rozwiązaniem będzie wnęka na łyżkę, zaś przy transporcie pojazdów gąsienicowych – zewnętrzne obniżenie pokładu naczepy.

Maszyny rolnicze

Przyczepa niskopodwoziowa do transportu ciągnika rolniczego, kombajnu czy innych wielogabarytowych maszyn rolniczych jest szczególnie przydatna w czasie wzmożonych prac polowych. Pozwala wówczas na większą elastyczność wykorzystania tych maszyn, co zwłaszcza w przypadku dużych gospodarstw rolnych i firm świadczących usługi rolnicze, oznacza oszczędność czasu, a co za tym idzie także pieniędzy. 

Maszyny budowlane

Maszyny budowlane najczęściej są mobilne, jednak ze względu na masę, wymiary albo rozwijaną prędkość, niejednokrotnie nie są dopuszczone do ruchu drogowego i wymagają dodatkowego przetransportowania. W sytuacji, gdy dowiezienie na plac budowy jest jedynym sposobem, rozwiązaniem są naczepy niskopodwoziowe.
Naczepy niskopodwoziowe wykorzystywane przy transporcie maszyn budowlanych często mają łamane ramy, które tworzą część zwaną łabędzią szyją. Za nią zlokalizowana jest właściwa platforma ładunkowa charakteryzująca się zmienną wysokością. Dostępne są także naczepy z obniżonym łożem, w przypadku których wydzielony został obniżony pokład środkowy. Przy takim rozwiązaniu ważne jest, by całkowita długość zestawu nie przekraczała 16,5 m. W skład standardowego zestawu wchodzi wówczas trzyosiowy ciągnik siodłowy, który połączony jest z naczepą 3- lub 4-osiową.
W naczepach niskopodwoziowych do przewozu maszyn o konstrukcji z tzw. łabędzią szyją na balkonie można zamontować wciągarki mechaniczne bądź hydrauliczne, które ułatwiają załadowanie maszyn niemających własnego napędu, jak agregaty prądotwórcze czy kompresory.
***
Naczepy niskopodwoziowe typu PACTON są doskonałym rozwiązaniem, gdy chcemy przewieźć sprzęt budowlany, maszyny rolnicze czy wielkogabarytowe ładunki. Jeśli robimy to często, warto zainwestować w zakup naczepy wysokiej jakości, która posłuży nam nawet kilkanaście lat. Możemy też zdecydować się na wynajem naczepy niskopodwoziowej PACTON u sprawdzonego dostawcy, dzięki czemu sprawnie i w komfortowych warunkach przewieziemy każdy ładunek.