Egészség és biztonság a magasban végzett munka során – mire kell figyelni a magasban végzett munka során

A magasban végzett munka különösen veszélyes, és súlyos és halálos balesetek gyakori oka. Ezért rendkívül fontos a kivételes óvintézkedések megtétele a magasban végzett munka során, és a munkahelyi egészségügyi és biztonsági előírások egyértelmű útmutatást adnak ebben a témában.
GIZO - Ollós emelők és teleszkópos emelők
Fénykép A magasban végzett munka kosaras emelőkkel végezhető.

Magasban végzett munka

Alapján munkavédelmi előírásokat, magasban dolgozni eszközök az állványzaton, mennyezeten, kéményeken, létrákon, épületszerkezeteken és egyéb magas szerkezeteken végzett tevékenységek, amelyek legalább egy méterrel a talaj- vagy padlószint felett vannak.
Ez nem tekinthető magasban végzett munkának dolgozni (függetlenül attól, hogy milyen magas szintű), ha:

  • a helyet minden oldalról (legalább másfél méteres szintig) tömör falak vagy üvegezett ablakok borítják,
  • a munkahelyet egyéb állandó szerkezetekkel vagy eszközökkel kell felszerelni, amelyek megvédik a munkavállalókat a magasból való leeséstől.

Szükségesek a magasban végzett munkához magassági képesítések. Ahhoz, hogy megszerezze őket, meg kell adnia magát magasságkutatás
A magasban végzett munka vizsgálatának részeként szükséges három szakos orvoslátogatás – a szemésznél, a gégésznél és a neurológusnál. Ezekkel a szakorvosokkal folytatott konzultációt követően, ha nincs ellenjavallat, az üzemorvos igazolást állít ki, amely lehetővé teszi a meghatározott magasságban történő munkavégzést (a beutalóban megjelölve). Minél nagyobb magasságban kell munkát végezni, annál gyakoribbak a kötelező ellenőrző látogatások - főleg ha szemvizsgálatról van szó. Lengyelországban elfogadhatatlan a magasban végzett munka szemüveg viselése mellett, de ebben a helyzetben megoldás lehet a kontaktlencse viselése.
A magassági engedélyeket ideiglenesen adják ki, attól függően, hogy a munka magasságától függően:

  • 3 méteres magasságig történő munkavégzés – jelzéstől függően 3-5 évre kiadott engedély,
  • 3 méter feletti magasságban végzett munka – jelzéstől függően 2-3 évre kiadható engedély.

Ha a munkavállaló 50 évesnél idősebb, a vizsgálatokat évente megismétlik. Az, hogy mennyibe kerül a 3 méter feletti magassági teszt, a helyszíntől és a létesítménytől függ. Az árak körülbelül 150 PLN-től kezdődnek.

Ki tud magasban dolgozni?

Magasban történő munkavégzés akkor lehetséges, ha a munkavállaló átmegy a magassági vizsgákon, és megszerzi a magasban végzett munkára vonatkozó engedélyt. A felhatalmazást szakképzés elvégzésével lehet megszerezni, amely vizsga letételével zárul ilyen típusú tanfolyamok szervezésére jogosult egységben. A képzési program többek között:

  • a magasban végzett munkára vonatkozó munkaegészségügyi és -biztonsági előírások és jogi előírások,
  • a magasban végzett munka jellemzői,
  • a berendezések kiválasztására, használatára és ellenőrzésére vonatkozó elvek,
  • az egyéni és kollektív biztosításra vonatkozó szabályok,
  • a kockázatok megbeszélése a magasban végzett munka során,
  • mentési technikák,
  • gyakorlati,
  • elsősegélynyújtó órák.

Magasban végzett munkát csak olyan személyek végezhetnek, akik:

  • rendelkeznie kell érvényes orvosi igazolással, amely megerősíti, hogy nincs ellenjavallat a magasban végzett munkához,
  • magassági tesztre szóló beutalóval kell rendelkeznie, amelyen egyértelműen szerepel, hogy 3 méter feletti vagy alatti magasságban dolgoznak,
  • munkavédelmi oktatásban, valamint munkahelyi oktatásban részesült, amely megismertette a magasban végzett munka sajátosságait és az ezen a munkahelyen előforduló veszélyeket,
  • garantált hozzáféréssel kell rendelkeznie az egyéni védőeszközökhöz, és ismernie kell azok használatát,
  • megismerkedtek a magasban végzett munkával kapcsolatos foglalkozási kockázatok felmérésével.

Magasban végzett munka és a munkáltató kötelezettségei

Mivel a magasban végzett munka különösen veszélyes, a munkáltatónak számos kötelezettsége van. A legfontosabbak közé tartozik:

  • a magasban végzett munka közvetlen felügyelete erre a célra kijelölt személyek által,
  • egyéni és kollektív védőfelszerelés biztosítása,
  • az alkalmazottak megfelelő munkahelyi képzésben részesítése, beleértve:
    • személyes munkamegosztás,
    • az egyes feladatok végrehajtásának sorrendje,
    • munkahelyi egészségügyi és biztonsági követelményeket adott tevékenységekre.

A munkáltató köteles gondoskodni arról is, hogy a különösen veszélyes munkavégzés helyére csak arra feljogosított és megfelelően kiképzett személyek lépjenek be.

A magasban végzett munka során biztonsági intézkedések szükségesek

A magasban végzett munkát megfelelő biztosítékokkal kell végezni. A föld- vagy padlószint felett egy méternél magasabban elhelyezkedő felületek esetében, amelyeken a dolgozók tartózkodhatnak (vagy átjáróként szolgálnak), be kell szerelni korlátok amely legalább 1,1 méter magasságban elhelyezett védőkorlátokból áll és járdaszegélyek legalább 0,15 méter magas.
Ha a magasságban végzett munka típusa és körülményei nem teszik lehetővé a korlátok felszerelését, akkor szükséges mások alkalmazása egyéni védőeszközök alkalmazottak. Hozzá kell férniük a magasból való leesés ellen védő felszereléshez, amely többek között a következőket tartalmazza: védősisak, heveder magasban végzett munkához állandó szerkezeti elemekhez rögzített biztonsági kötéllel, nadrágtartó övvel csípő (támogatott munkára) ill hám magasban végzett munkához.
A magasban végzett munka speciális típusa alkotják hegymászó munkák, amelyek speciális képzést, felszerelést és magas szintű készségeket igényelnek, és általában az ilyen magasban végzett munkákra szakosodott cégekre bízzák őket.

Magasban dolgozó kosáremelők

Gyakran használják magasban végzett munkához kosaras emelők. Ez nem csak univerzális, hanem nagyon biztonságos megoldás is. Különféle típusú felvonók állnak rendelkezésre a piacon.
A mozgás módjától függően a kosaras emelők a következőkre oszthatók:

  • önjáró felvonók,
  • felvonók a pótkocsikon,
  • autófelvonók.

Felépítésük típusától függően a következőket különböztetjük meg:

  • teleszkópos gém emelők,
  • csuklós gémemelők,
  • csuklós teleszkópos gém emelők,
  • ollós emelők,
  • árboc emelők.

Kosárlift esetén a bérleti díj - többek között az eszköz típusától függően - körülbelül 80 PLN-től indul óránként, bár ez gyakran egyedi megbeszélésektől függ. Kosárlift bérlés lehetőséget biztosít különféle magasban végzett munkák elvégzésére, beleértve az utcai világítás javítását, a faágak eltávolítását vagy a reklám elhelyezését.
Függetlenül azonban a magasban végzett munka típusától, A kosaras emelő használatakor a munkavállalót fel kell szerelni sisakkal, hevederrel, kesztyűvel és gumitalpú cipővel, amely biztosítja a megfelelő tapadást a talajon. A munkaterületeket is megfelelően kell biztosítani - a területet szalagokkal kell elkeríteni, amelyek megakadályozzák, hogy illetéktelen személyek olyan területre lépjenek, ahol - a magasban végzett munka miatt - biztonságuk veszélybe kerülhet (például faágak kivágásakor).