Akumulator trakcyjny – jaki wybrać i jak ładować?
Praca magazynów czy centrów logistycznych jest niemożliwa bez wózków widłowych. Te zaś nie mogą funkcjonować bez odpowiedniego zasilania. Odpowiadają za to baterie trakcyjne, które są niezawodne i bardzo trwałe. Jak wybrać odpowiedni akumulator trakcyjny i jak go ładować, by jak najdłużej zachował swoją sprawność?
Spis treści
Jak działa bateria trakcyjna?
Bateria trakcyjna to rodzaj akumulatora o doskonałej trwałości. Jej żywotność określa się na ok. 1500 cykli ładowania. Jest też wyjątkowo odporna na mechaniczne naprężenia. Z tego powodu wykorzystuje się ją do napędzania wózków widłowych i podnośnikowych.
Akumulatory trakcyjne mogą mieć różną pojemność. Jest ona zależna od liczby tworzących je ogniw. Ogniwa trakcyjne umieszczane są w metalowej skrzyni pokrytej materiałem kwasoodpornym, co zapewnia bezpieczeństwo ich użytkowania.
Akumulatory trakcyjne najczęściej są częścią akumulatora żelowego, który dzięki swojej budowie jest bardzo trwały i niezawodny. To sprawdzony sposób na zasilanie urządzeń elektrycznych, ceniony również za wydajność i solidność.
Sprawdź usługę serwisową podnośników
Aby jednak akumulatory trakcyjne do wózków widłowych należycie spełniały swoje funkcje przez jak najdłuższy czas, trzeba o nie dbać. Istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować, by zapewnić sobie długą, bezproblemową eksploatację baterii. Warto również uważnie podejść do kwestii jej wyboru, ponieważ parametry sprzętu mają duże znaczenie.
Baterie do wózka widłowego – jak wybrać?
Elektryczne wózki widłowe są obecnie bardzo popularne. Bez nich magazyny i inne podobne instytucje w zasadzie nie mogłyby funkcjonować. Ich sprawna praca w znacznym stopniu zależy zaś od typu akumulatora, który powinien być odpowiednio dobrany pod kątem parametrów. Technologie produkcji są jednak stale rozwijane, dlatego dostępnych rozwiązań jest bardzo szeroki. To z kolei wpływa na trudność wyboru.
Akumulatory trakcyjne do wózków widłowych różnią się m.in.:
- generowanym napięciem – wyrażanym w woltach (np. 6, 8, 12 V);
- pojemnością – wyrażoną w amperogodzinach (Ah), mówiącą o tym, na jak długo wystarczy praca akumulatora;
- technologią wykonania – kwasowo-ołowiową, żelową lub AGM, oraz litowo-jonowe;
- wymiarami.
Dobrze dobrana bateria trakcyjna jest wydajna i trwała, a ponadto zapewnia niskie koszty eksploatacji wózka widłowego. Aby umożliwić sprawną, bezproblemową pracę, należy również zadbać o optymalizację procesu ładowania.
Jak ładować baterie trakcyjne?
Tak jak wspomniano, trwałość baterii trakcyjnych zależy w znacznym stopniu od tego, jak się z nimi postępuje. Szczególnie ważny jest proces ładowania. Akumulatory trakcyjne należy ładować od razu po rozładowaniu, nie dopuszczając jednocześnie do spadku poziomu naładowania poniżej 20% pojemności znamionowej. Rozładowanie poniżej tej wartości lub wręcz „do zera” ma destrukcyjny wpływ na masę czynną, prowadząc do jej zużycia. Tym samym baterie tracą swoją wydajność i podczas kolejnych cykli pracują krócej.
W każdym zakładzie pracy regularnie korzystającym z wózków widłowych lub innych podobnych urządzeń wykorzystujących baterie trakcyjne znajduje się więc strefa ładowania akumulatorów. Pracowników szkoli się w zakresie odpowiedniego postępowania z bateriami, co pomaga zapewnić ciągłość pracy.
Od czego zależy czas ładowania akumulatora trakcyjnego?
To, ile ładują się poszczególne baterie trakcyjne do wózków widłowych, również może mieć znaczenie. Oczywiście najbardziej pożądany będzie model, który umożliwia zarówno długą pracę, jak i szybkie ponowne ładowanie. Czas potrzebny do uzupełnienia mocy baterii zależy od dwóch głównych czynników: współczynnika naładowania oraz typu ładowarki.
Współczynnik naładowania oznacza stosunek pomiędzy amperogodzinami (Ah) naładowania a amperogodzinami zużytymi. W większości baterii trakcyjnych wynosi on 1,2 – co oznacza konieczność dostarczenia im 1,2-krotnie większej ilości energii, niż zostało zużyte.
Drugim ważnym elementem jest ładowarka. Strefa ładowania akumulatorów może być wyposażona w ładowarki konwencjonalne, niskoczęstotliwościowe lub wysokoczęstotliwościowe. Te ostatnie są zdecydowanie droższe, ale pracują o wiele szybciej. Pomagają też zachować baterie trakcyjne w dobrym stanie, przez co są zdecydowanie trwalsze.
Akumulatory trakcyjne – prawidłowe ładowanie
Trzeba zdawać sobie sprawę, że ładowanie akumulatora trakcyjnego wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego zachowanie określonych środków ostrożności jest koniecznie.
Po pierwsze, strefa ładowania akumulatorów powinna się znajdować w oddzielnym pomieszczeniu, z dala od wszelkich łatwopalnych przedmiotów. Należy również zadbać o odpowiednią wentylację, która zapobiegnie gromadzeniu się sprężonego gazu powstającego podczas procesu ładowania z połączenia uwalnianego wodoru z tlenem obecnym w powietrzu. Wszystkie elementy instalacji elektrycznej w pomieszczeniu powinny występować w wersji przeciwwybuchowej. Same ładowarki warto umieścić na podestach, co zminimalizuje ryzyko pożaru. Takie zagrożenie występuje przy kwasowo ołowiowych
Ładowaniem zawsze powinien zajmować się wyłącznie odpowiednio przeszkolony personel. W przypadku zauważenia jakiegokolwiek uszkodzenia przewodów należy zaniechać ładowania i wezwać pomoc techniczną, gdyż akumulator trakcyjny jest trudny do ugaszenia w przypadku zapłonu.