Filtry paliwa do ładowarek teleskopowych – kiedy je wymieniać?

Regularny przegląd i serwis maszyn budowlanych jest jedną z najważniejszych czynności służących właściwej eksploatacji tych urządzeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na części, od których zależy bezpieczna praca maszyny i które zużywają się najszybciej, w tym filtrów paliwa. Jaki jest właściwy okres eksploatacji tych komponentów? Jak skutecznie przedłużyć ich żywotność? Na co zwracać uwagę przy wyborze części zamiennych filtrów paliwa? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

 

Co ile wymieniać filtr paliwa w ładowarkach teleskopowych?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co ile wymieniać filtr paliwa w ładowarkach teleskopowych. Najlepiej kierować się zaleceniami producenta maszyny. W takiej sytuacji czas wymiany filtra paliwa będzie różnił się w zależności od specyfiki maszyny, rodzaju paliwa (benzyna lub olej napędowy) czy rodzaju użytego filtru do paliwa. W większości przypadków żywotność filtrów do paliwa wynosi od 300 do 500 roboczogodzin.

Jest to zasada, którą warto się kierować, ale z całą pewnością nie należy przyjmować jej bezkrytycznie. Pamiętaj, że zalecenia producentów są ogólne i dotyczą tylko oryginalnych filtrów do paliwa tego samego typu i o takich samych parametrach. Optymalna częstotliwość wymiany filtra paliwa zależy również od wielu innych czynników: stopnia zużycia silnika maszyny, jakości tankowanego paliwa czy środowiska pracy.

Jeśli nie masz pewności, co ile wymieniać filtr paliwa w ładowarce teleskopowej, uważnie obserwuj pracę maszyny pomiędzy przeglądami. Na konieczność wymiany filtra może wskazywać:

  • widoczny spadek wydajności silnika;
  • nierównomierna praca silnika (trudności z jego uruchomieniem, gaśnięcie w trakcie jazdy);
  • wysokie zużycie paliwa;
  • nieprzyjemny zapach ulatniający się podczas pracy silnika;
  • gęsty dym wydobywający się z rury wydechowej.

Wyżej wymienione zjawiska z dużym prawdopodobieństwem wskazują na znaczne zużycie filtra paliwa. Nie wszystkie muszą pojawić się jednocześnie, ale już jedno z nich powinno skłonić Cię do sprawdzenia stanu filtra do paliwa i – w razie konieczności – wymienienia go. Im dłużej zwlekasz z wymianą, tym gorsza będzie wydajność maszyny i tym większe ryzyko uszkodzenia silnika.

Sprawdź także: Gdzie zaopatrywać się w części do ładowarek teleskopowych?

Jak wymienić filtr paliwa?

Przy wymianie filtra do paliwa również warto kierować się zaleceniami producenta. W zależności od marki ładowarki teleskopowej i budowy filtra sposób wymiany może się znacząco różnić.

Nie możesz jednak zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • nie przeprowadzaj żadnych prac konserwacyjnych w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji;
  • nie wymieniaj filtra paliwa w pobliżu otwartego ognia, a także urządzeń generujących iskry lub dym – paliwo silnikowe jest łatwopalne i należy obchodzić się z nim z najwyższą ostrożnością;
  • aby uchronić układ paliwowy przed dostaniem się zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić pompę wtryskową, nie wymieniaj filtra paliwa w zakurzonym miejscu;
  • przed przystąpieniem do wymiany sprawdź, czy nigdzie nie występują wycieki paliwa;
  • po przykręceniu filtra ponownie sprawdź układ paliwowy pod kątem przecieków – mogą one wystąpić na złączach śrubowych.

Pamiętaj o tym, że przy każdej awarii i naprawie usterek układu paliwowego należy wymienić również filtr.

 

Jak dbać o filtr paliwa, aby uzyskać maksymalną żywotność ładowarki teleskopowej?

Wymiana filtra paliwowego.
Podstawą właściwej eksploatacji maszyny jest częsta wymiana filtra do paliwa. Należy robić to co 300–500 roboczogodzin lub częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pamiętaj jednak, aby po każdej wymianie filtra dokładnie sprawdzić szczelność układu.

Filtr paliwa jest właściwie bezobsługowym komponentem maszyny. Właściwa eksploatacja tej części opiera się na jednym elemencie – częstej wymianie. Choć jest ona nieunikniona, to można zmniejszyć jej częstotliwość i wydłużyć czas użytkowania filtra paliwowego.

Do jego szybkiego zużycia przyczynia się przede wszystkim niska jakość stosowanego paliwa. Aby tego uniknąć, używaj paliwa ze sprawdzonego źródła, najlepszej jakości. Jest to szczególnie ważne, jeśli ładowarka pracuje w niskich temperaturach, ponieważ to właśnie w okresie zimowym filtr paliwa narażony jest na szybsze zapychanie. Na mrozie intensywniej wytrącają się frakcje parafinowe, które blokowane są przez filtr.

Nie mniej istotna jest również właściwa eksploatacja ładowarki teleskopowej. Żywotność filtra obniża praca maszyny przy niskim stanie paliwa. W takiej sytuacji pompa nie pobiera oczyszczonego płynu, ale głównie osad gromadzący się na dnie zbiornika. Warto więc uzupełniać paliwo tuż po tym, jak tylko maszyna zasygnalizuje jego niski poziom. Pod żadnym pozorem nie możesz dopuścić do tego, aby skończyło się w trakcie pracy maszyny.

Trzecią ważną sprawą, o której musisz pamiętać, jest wybór odpowiedniego filtra do paliwa. Żywotność tego elementu, a przy tym całej maszyny, zależy od jego jakości. Jeśli to tylko możliwe, postaw na oryginalne filtry do paliwa. Plusy takiego wyboru to przede wszystkim wysoka kompatybilność filtra ze sprzętem i pełne dostosowanie do pracy silnika. Niezaprzeczalną zaletą jest również wysoka jakość materiałów oraz zaawansowana technologia wykonania filtra, które umożliwiają bezproblemowe i bezpieczne użytkowanie.

Przeczytaj również: Ładowarki teleskopowe – 5 rzeczy, które warto o nich wiedzieć

 

Filtr paliwa – cena i dostępność

W przypadku filtrów paliwa nie występują problemy z dostępnością modeli odpowiednich dla większości ładowarek teleskopowych. Polski rynek jest nasycony wysokiej jakości filtrami do tych maszyn, szczególnie jeśli chodzi o czołowe marki. Problem ten może pojawić się w przypadku maszyn mniej znanych producentów. Przeważnie jednak dostępne na rynku części mogą być zamontowane także i w innych urządzeniach.

Cena filtra paliwa nie jest też na tyle wysoka, aby częsta wymiana była nieopłacalna. W praktyce stanowi ona zaledwie ułamek rocznych kosztów eksploatacji ładowarki. Nie warto więc oszczędzać akurat na tych komponentach. Kilkadziesiąt (i nie więcej niż kilkaset w szczególnych przypadkach) złotych to kwota niezbyt wygórowana i zdecydowanie niższa niż cena naprawy lub wymiany uszkodzonych w wyniku zanieczyszczeń podzespołów.

Regularne wymiany filtra do paliwa nie odbiją się na Twojej kieszeni i umożliwią Ci bezpieczne użytkowanie sprzętu. W takim przypadku nie warto oszczędzać (tylko pozornie!) kosztem jakości pracy.

Poszukujesz sprawdzonych i wysokiej jakości filtrów paliwa do ładowarek teleskopowych znanych producentów? Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci znaleźć optymalne rozwiązanie, które poprawi jakość pracy Twojej maszyny.