Gdzie zaopatrywać się w części do ładowarek teleskopowych?
Urządzenia pracujące wraz z osprzętem do ładowarek teleskopowych codziennie wykonują bardzo różnorodne zadania. Awaria ładowarki może stać się nie lada problemem – zwłaszcza w sytuacji, kiedy urządzenie wykorzystywane jest do wielogodzinnej pracy w ciągu dnia. Przestoje powodują wymierne straty materialne, a naprawa i konieczność zorganizowania części zamiennych staje się sprawa kluczową. Jak najszybciej naprawić sprzęt i gdzie szukać części do ładowarki teleskopowej?
Spis treści
Części i osprzęt do ładowarek teleskopowych – zakup online czy tradycyjny
Oba rodzaje zakupów w znacznym stopniu się przenikają. Tradycyjne sklepy, oprócz stacjonarnej sprzedaży, prowadzą również zwykle platformy sprzedażowe online, więc na ogół zamówioną przez Internet część do ładowarki teleskopowej można odebrać w sklepie stacjonarnym i na miejscu ją sprawdzić. W przypadku braku dostępu do specjalistycznego punktu, pozostają poszukiwania części wyłącznie online: na portalach aukcyjnych, w sklepach internetowych, poprzez strony producentów sprzętu etc.
Sklepy stacjonarne – oszczędność czasu
Sklepy stacjonarne oferujące części zamienne do ładowarek teleskopowych są ograniczone do konkretnej miejscowości, umożliwiając zakupy jedynie tym osobom, które są w ich pobliżu. Mając odpowiedni sklep na miejscu, można udać się z potrzebną częścią i sprawdzić bezpośrednio przy urządzeniu czy jest odpowiednia (wymontowanie uszkodzonej części nie zawsze jest bowiem możliwe), a w razie potrzeby szybko ją wymienić lub zwrócić. Bezdyskusyjnie mając sklep stacjonarny można oszczędzić czas. W razie braku potrzebnej części w większości placówek stacjonarnych można ją również zamówić.
Zakup części online – duży wybór
Zamówienie potrzebnej części przez Internet jest często jedyną alternatywą w sytuacji, kiedy w pobliżu nie ma odpowiedniego sklepu z częściami do ładowarek teleskopowych. Na korzyść tego typu transakcji przemawia możliwość poszukiwania części zamiennych na terenie całego kraju i poza jego granicami, a coraz sprawniejsza realizacja przesyłek jedynie nieznacznie wydłuża czas oczekiwania na części. Problematyczna staje się jedynie konieczność odesłania/wymiany w razie niedopasowania danego elementu, co wydłuża czas potrzebny na usunięcie usterki do kilku, może nawet do kilkunastu dni.
Przeczytaj także: Części do ładowarki Manitou – gdzie kupować części online?
Jak zminimalizować ryzyko dobrania nieodpowiedniej części do ładowarki teleskopowej?
Idealną sytuacją jest możliwość wymontowania uszkodzonego elementu, a następnie udanie się z nim do odpowiedniego sklepu i na miejscu dobranie nowej, gotowej do montażu części. Z kilku powodów zdarza się to jednak niezbyt często…
- Brak możliwości wymontowania potrzebnej części – niekiedy bez użycia specjalistycznych narzędzi lub demontażu wielu elementów ładowarki trudno wymontować uszkodzony element.
- Niemożność zdiagnozowania usterki – operatorzy ładowarek teleskopowych w trakcie procesu uzyskiwania uprawnień do kierowania urządzeniem nabywają wiedzę dotyczącą konstrukcji urządzeń, jednak poszczególne modele ładowarek różnią się między sobą szczegółami konstrukcyjnymi, a niektóre usterki wymagają pomocy profesjonalisty.
- Potrzebna część jest zbyt duża – kwestie eksploatacyjne najczęściej dotyczą niewielkich, pojedynczych elementów, które się uzupełnienia (jak płyny) lub wymienia. W przypadku poważniejszej awarii wymiana większych (cięższych) elementów ładowarki wymaga przetransportowania jej do specjalistycznej placówki naprawiającej maszyny przemysłowe.
Gdy kupuje się części zamienne online, ryzyko dobrania nieodpowiedniego elementu rośnie, jednak można je znacznie zminimalizować, korzystając z oferty renomowanych firm: producentów sprzętu, dealerów lub specjalistycznych podmiotów oferujących części zamienne, akcesoria i osprzęt do ładowarek teleskopowych. Profesjonalne firmy posiadają w swojej ofercie katalog części z dokładnie opisanymi elementami i wyraźnymi zdjęciami umożliwiającymi precyzyjną identyfikację danego elementu. Dodatkowo, każda część posiada unikalny numer, co zmniejsza ryzyko pomyłki w trakcie zakupu.
Warto pamiętać, że kwestie przeglądów i napraw dotyczą zarówno samej ładowarki, jak i całego osprzętu z którym dane urządzenie pracuje. Konieczność przeglądów i napraw dotyczy często specjalistycznych akcesoriów, a w tym przypadku czas oczekiwania na części może się wydłużyć.
Osprzęt do ładowarek teleskopowych
Jedną z większych zalet ładowarek teleskopowych jest możliwość ich szybkiego przystosowania do wykonywania różnych, często dość skomplikowanych, zadań. Umożliwia to dodatkowy osprzęt i akcesoria do ładowarki teleskopowej. Urządzenia są zazwyczaj przystosowane do szybkiego montażu i demontażu dodatkowych elementów, więc przekwalifikowanie sprzętu nie stwarza zwykle większych problemów.
Przeczytaj także: Wynajem ładowarek teleskopowych Manitou
Jakie akcesoria wykorzystywane są w ładowarkach teleskopowych najczęściej?
- Wysięgniki – pełnią bardzo różne funkcje, w zależności od akcesoriów, w które są wyposażone. Wysięgniki z hakiem i wciągarką mogą służyć zarówno do przenoszenia ładunków, jak i do holowania. Haki montowane na wzmocnionych ramach radzą sobie z dużymi obciążeniami. Wysięgniki mogą być wyposażone w jeden lub kilka haków, uchwyt do big bagów lub ramię obrotowe.
- Widły i osprzęt mocowany na widłach – wykorzystywane do stabilnego podnoszenia ładunków na duże wysokości. Gęsto ułożone zęby wideł i widło – krokodyli stabilnie przenoszą w gospodarstwach rolnych pasze dla zwierząt czy obornik.
- Łyżki – niezastąpione w branży budowlanej i rolnej. Otwarte, z dociskiem, z zębami lub bez – wykonują wyspecjalizowane zadania w większości gałęzi przemysłu.
- Chwytaki – zależnie od przeznaczenia potrafią stabilnie przenieść okrągłe lub kwadratowe bele, długie przedmioty, rury czy donice. Specjalnie wykończone chwytaki służą do przenoszenia foliowanych przedmiotów bez uszkadzania delikatnego pokrycia.
- Platformy robocze i kosze – umożliwiają bezpieczne podniesienie ludzi i ładunku na określoną wysokość.
- Specjalistyczny osprzęt np. górniczy – sprawdzający się przy niewielkiej ilości miejsca. W zależności od potrzeb, osprzęt do ładowaczy teleskopowych obejmuje wąskie kosze tunelowe, chwytaki do rur, siłowników, wiertnice i in.