Ile kosztuje wynajęcie podnośnika koszowego?
Podnośniki koszowe (koszykowe), zwane również zwyżkami, to urządzenia ułatwiające pracę na wysokościach. Wyposażone w hydraulicznie podnoszone kosze lub platformy, pozwalają na bezpieczną pracę nawet w trudnych warunkach. Zastosowanie podnośników jest bardzo szerokie, a dobranie odpowiedniego rodzaju urządzenia do wykonywanej pracy znacznie przyśpiesza wykonanie zadania. Jedno z najważniejszych pytań na każdej budowie dotyczy wydatków. Kupić czy wynająć sprzęt? I przede wszystkim – od czego zależy koszt wynajmu podnośnika koszowego? Postaramy się rozstrzygnąć najważniejsze wątpliwości.
Spis treści
Rodzaje podnośników koszowych do wynajęcia
Nazwa zwyżka (podnośnik koszowy) oznacza grupę urządzeń, które posiadają jedną wspólną cechę w swojej konstrukcji: kosz unoszący osobę, który umożliwia jej pracę na wysokości. Różnice pomiędzy poszczególnymi urządzeniami stanowią o konkretnym zastosowaniu danego podnośnika w różnych sytuacjach.
- Podnośnik przegubowy – łamane ramie podnośnika pozwala osiągnąć dość duży zasięg kosza. Charakteryzuje się on dużą manewrowością i możliwością pracy w miejscach najbardziej niedostępnych (wąskie przejścia, miejsca ponad urządzeniami czy liniami produkcyjnymi, wśród regałów magazynowych etc.) – do tego celu sprawdza się najlepiej spośród wszystkich zwyżek.
- Podnośnik teleskopowy – wyróżnia się największym zasięgiem kosza w poziomie. Od podnośników przegubowych odróżnia go możliwość wysuwania ramienia jedynie w linii prostej. Po złożeniu ramienia podnośnik znacznie zmniejsza swoje gabaryty, stając się urządzeniem niemal kompaktowym.
- Podnośnik nożycowy – mechanizm tego urządzenia oparty jest o krzyżujące się ze sobą ramiona, co umożliwia podniesienie kosza w linii góra-dół. Dzięki temu podnośniki są bardzo stabilne, przy zachowaniu niewielkich rozmiarów. Umożliwiają umieszczenie na wysokości komfortowego kosza i przeniesienie znacznego ładunku. Z tego względu te małe podnośniki koszowe są często wykorzystywane w pomieszczeniach.
Oprócz podziału podnośników koszowych ze względu na konstrukcję ramienia i mechanizm unoszenia kosza, urządzenia te dzieli się jeszcze na podnośniki z napędem spalinowym lub elektrycznym. Silniki elektryczne są wykorzystywane głównie w lekkich podnośnikach koszowych przeznaczonych do pracy wewnątrz pomieszczeń, podobnie jak „niebrudzące” koła (na przykład w niewielkich rozmiarów podnośnikach masztowych).
Urządzenia teleskopowe i przegubowe posiadają natomiast często masywne koła umożliwiające stabilną pracę na nieutwardzonym terenie. Podnośniki (zwyżki) koszowe na gąsienicach są z kolei najwęższymi, samobieżnymi urządzeniami sterowanymi drogą radiową, które dobrze radzą sobie w trudnych miejscach.
Przeczytaj także: Podnośniki koszowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Podnośniki koszowe – wynajem czy zakup?
Tutaj wszystko zależy od zapotrzebowania na pracę urządzenia. Z reguły podnośniki koszowe wykorzystywane są sporadycznie, więc zakup w dłuższej perspektywie może okazać się nieopłacalny. Wynajem pozwala na krótko- lub długoterminowe wykorzystanie podnośnika bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z jego utrzymaniem i serwisowaniem. Wszystko jednak zależy od indywidualnych potrzeb danej firmy.
Od czego zależy koszt wynajęcia podnośnika koszowego?
Cena wynajmu podnośnika uzależniona jest od rodzaju urządzenia (samojezdne, holowane), jego gabarytów, zasięgu, udźwigu i wielu innych parametrów technicznych. Najważniejsze kwestie, które należy rozstrzygnąć przed wynajęciem podnośnika koszowego obejmują:
- rodzaj i parametry urządzenia – w zależności od potrzeb warto wybrać firmę, która w swojej ofercie posiada co najmniej kilka urządzeń, aby mieć pewność, że wybór urządzenia będzie optymalnie dostosowany do zapotrzebowania;
- czas wynajmu – obejmuje ofertę długo- i krótkoterminową, zależnie od potrzeb klienta; część firm oferuje dodatkowo indywidualną i bezpłatną wycenę oraz możliwość jej negocjowania;
- koszt obsługi podnośnika – oprócz ceny wynajmu podnośnika koszowego należy wziąć pod uwagę również koszt transportu urządzenia na miejsce pracy (najlepiej współpracować z firmami znajdującymi się w jak najbliższym sąsiedztwie, aby zmniejszyć wydatek na przetransportowanie podnośnika koszowego); cena za godzinę pracy to jedna z możliwości ustalenia kosztu wynajmu urządzenia (pozostałe obejmują ustaloną kwotę za jeden dzień roboczy bądź indywidualną wycenę za całość usługi);
- dodatkowe usługi – obejmują gratyfikacje w postaci szybkiego transportu w dowolne miejsce w Polsce, profesjonalny serwis (darmowa maszyna zastępcza w razie awarii), pełne wsparcie techniczne w trakcie trwania usługi etc.
Poproś o indywidualną wycenę wynajmu podnośnika koszowego >>
Zastosowanie podnośników koszowych
Współczesne zwyżki stanowią nowoczesną alternatywę dla drabin i rusztowań. Oczywiście koszt ich użycia jest nieporównywalnie wyższy, ale komfort pracy i możliwości – również.
Ilość zadań wykonywanych na wysokościach jest ogromna. Do większości z nich można zastosować podnośniki koszowe dostosowane do specyfiki danej pracy. Ich naczelną funkcją jest przemieszczanie osób na stanowiska robocze i przeprowadzanie wszelkich prac na wysokościach.
Najczęściej znajdują zastosowanie w branży budowlanej, logistycznej, halach produkcyjnych – szeroko rozumianym przemyśle. Branża ogrodnicza i rolnicza chętnie używa podnośników do przycinania koron drzew czy zbioru owoców. Podnośniki koszowe mogą posłużyć również do zadań specjalnych, jak sesje zdjęciowe w branży filmowej, realizacji projektów artystycznych (graffiti) czy wieszanie ozdób – ilość zajęć i prac, które można wykonać przy ich pomocy jest właściwie nieograniczona.
Im bardziej zróżnicowane zadania, tym lepszy wydaje się być wynajem podnośnika koszowego – choćby ze względu na szybką możliwość wymiany rodzaju urządzenia i dostosowania jego możliwości do dynamicznie zmieniających się potrzeb. Warto pamiętać, że do obsługi podnośnika niezbędne jest posiadanie uprawnień (UDT). Wynajem urządzenia wraz z operatorem likwiduje problem poszukiwania odpowiednio przeszkolonych do obsługi podnośników pracowników.