Jaka kara za brak UDT podnośnika – aktualne przepisy
Wiele urządzeń wykorzystywanych w halach przemysłowych i magazynowych podlega dozorowi technicznemu. Taki sprzęt raz na rok musi przechodzić przegląd, który potwierdza odpowiedni stan techniczny i umożliwia dalsze użytkowanie zgodnie z prawem. Co dzieje się w sytuacji, gdy urządzenie nie ma ważnego badania UDT?
Spis treści
- 1 Badanie UDT – podstawa prawna
- 2 Czym jest badanie UDT?
- 3 Brak badania UDT – konsekwencje
- 4 Inne kary związane z badaniem UDT
- 5 Kiedy na właściciela podnośnika jest nakładana kara?
- 6 Jakie jeszcze konsekwencje wiążą się z brakiem badania UDT?
- 7 Kto ponosi prawne konsekwencje braku przeglądu UDT?
- 8 Gdzie zgłosić brak badania UDT?
Badanie UDT – podstawa prawna
Podnośniki muszą przechodzić badania UDT zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 grudnia 2012 r. Prawo wskazuje, że urządzenia te podlegają dozorowi technicznemu i związanym z nim obowiązkom. Przepisów tych musi przestrzegać każdy właściciel podnośnika – bez względu na jego dokładny typ lub napęd.
Czym jest badanie UDT?
Badanie UDT to kontrola stanu podnośnika przez przedstawiciela Urzędu Dozoru Technicznego. W trakcie takiego przeglądu specjalista sprawdza poszczególne podzespoły, wyposażenie, oznakowanie i dokumentację urządzenia. Na tej podstawie wydaje decyzję o dopuszczeniu sprzętu do użytkowania lub kieruje go do serwisu, gdzie muszą być przeprowadzone konkretne naprawy.
Brak badania UDT – konsekwencje
Jeśli chodzi o brak badania UDT, konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe. Sąd może zdecydować o nałożeniu grzywny lub nawet ograniczeniu wolności osoby odpowiedzialnej za urządzenie. Podobnie jest również w przypadku innych wykroczeń, jak np. modyfikowanie konstrukcji podnośnika bez uzyskania pisemnej zgody UDT.
Inne kary związane z badaniem UDT
Jeśli chodzi o brak badania UDT, konsekwencje mogą czekać Cię również w związku z innymi sytuacjami niż tylko używanie urządzenia bez ważnego przeglądu. Na grzywnę narażasz się również m.in. w przypadku gdy:
- uniemożliwiasz lub utrudniasz wykonanie badania UDT;
- nie zawiadomisz Urzędu o uszkodzeniu technicznym urządzenia;
- nie zawiadomisz Urzędu, gdy doszło do nieszczęśliwego wypadku związanego z eksploatacją urządzenia technicznego.
Kiedy na właściciela podnośnika jest nakładana kara?
Kara za brak UDT podnośnika jest nakładana w sytuacji, gdy urządzenie zostanie dopuszczone do eksploatacji, mimo że nie ma wykonanego wymaganego przeglądu, a poprzedni wynik wygasł. Z urządzeń tego typu można bowiem korzystać jedynie w sytuacji, gdy przedstawiciel UDT wydał decyzję o ich dopuszczeniu do eksploatacji.
Przeczytaj też: RESURS PODNOŚNIKA KOSZOWEGO – CO NALEŻY O NIM WIEDZIEĆ?
Jakie jeszcze konsekwencje wiążą się z brakiem badania UDT?
Brak przeglądu UDT wiąże się nie tylko z konsekwencjami ze strony Urzędu Dozoru Technicznego. Trzeba pamiętać, że w razie jakiegokolwiek wypadku z udziałem urządzenia ubezpieczyciel prawdopodobnie odmówi wypłaty odszkodowania. Polisy obowiązują bowiem jedynie w sytuacji, gdy sprzęt ma ważny przegląd.
Używanie urządzenia bez ważnego badania UDT jest też mało bezpieczne. Wówczas nie ma się pewności, czy sprzęt rzeczywiście jest w dobrym stanie technicznym. Niektóre uszkodzenia są niewidoczne gołym okiem, a pod dużym obciążeniem mogą spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Z tego powodu badanie UDT to nie tylko formalność – to sposób na zminimalizowanie ryzyka podczas pracy.
Kto ponosi prawne konsekwencje braku przeglądu UDT?
Jeśli chodzi o brak badania UDT, konsekwencje ponosi przede wszystkim pracodawca. To on jest odpowiedzialny za odpowiednie zarządzanie wykorzystywanym sprzętem. Jest on również jego właścicielem. W sytuacji, gdy wynajmujesz podnośnik, obowiązek przeprowadzenia przeglądu leży po stronie wypożyczalni.
W razie wykrycia braku UDT konsekwencje ponosi też operator. Osoba ta jest bowiem odpowiedzialna za bieżące utrzymywanie sprzętu. To operator podnośnika jest zobowiązany również do zgłaszania wszelkich usterek i uzupełniania dokumentacji. Jeśli w trakcie przeglądu zostaną wykryte luki w wymaganych informacjach, problemy może mieć osoba odpowiedzialna za urządzenie.
Gdzie zgłosić brak badania UDT?
Jeśli masz podejrzenie, że dane urządzenie nie ma ważnego badania UDT, możesz zgłosić to do najbliższej siedziby Urzędu Dozoru Technicznego. Pamiętaj jednak, że nieaktualna data na zielonej naklejce nie musi być równoznaczna z wygaśnięciem terminu ostatniego przeglądu. Jeśli wydaje Ci się, że sprzęt z drugiej ręki lub pozyskany z wypożyczalni nie ma ważnego badania, skontaktuj się bezpośrednio z UDT. Specjaliści sprawdzą, czy właściciel urządzenia dopełnił swoich obowiązków, a jeśli nie, rozpoczną procedurę karną.
Szukasz podnośnika lub chcesz zdobyć uprawnienia UDT do ich obsługi? Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.