Konserwacja i serwis podnośników – jak dbać o urządzenia?

Podnośniki są wykorzystywane podczas wielu prac na wysokości. Aby jednak mogły zapewniać pełne bezpieczeństwo pracownikom, muszą być regularnie serwisowane. Jak dbać o stan techniczny podnośników? Co jaki czas należy przeprowadzać ich przeglądy?

Kiedy należy sprawdzać stan techniczny podnośnika?

Działania na podnośnikach zalicza się do prac na wysokości. Muszą więc przebiegać w sposób zgodny z wymaganiami aktualnych przepisów BHP. Zgodnie z nimi pojazd powinien być kontrolowany za każdym razem przed podjęciem pracy. Osoba odpowiedzialna za stan techniczny urządzeń musi sprawdzić działanie włączników awaryjnych, panelu sterowania i systemu awaryjnego opuszczania maszyny.

Codzienna konserwacja podnośników koszowych

Osoby odpowiedzialne za stan podnośników koszowych powinny kontrolować je codziennie lub bezpośrednio przed rozpoczęciem pracy. W trakcie takiego przeglądu bierze się pod uwagę:

  • ewentualne uszkodzenia w obrębie łańcuchów,
  • czystość konstrukcji podnoszącej,
  • obecność ewentualnych wycieków,
  • stopień dokręcenia śrub mocujących,
  • poprawność działania zapadek bezpieczeństwa.

Oprócz tego kontrola podnośnika przed rozpoczęciem pracy powinna objąć także bak lub akumulator pojazdu, w zależności od typu napędu. Maszyna powinna być bowiem zatankowana, by w trakcie pracy nie doszło do jej nieoczekiwanego zatrzymania, zwłaszcza w sytuacji niebezpiecznej dla pracowników. Operator powinien upewnić się też, że z urządzenia nie wyciekają płyny.

Takie przeglądy mają na celu upewnienie się, że nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia prac na konkretnej maszynie. Regularnie przeprowadza się jednak znacznie bardziej skomplikowany serwis podnośników, podczas którego rozkręca się poszczególne podzespoły i wymienia zużyte komponenty.

Kto powinien dbać o stan podnośników w firmie?

W firmach zazwyczaj wyznacza się osobę, która jest odpowiedzialna za stan techniczny wykorzystywanych podnośników. Taki pracownik powinien kontrolować parametry pojazdów i informować przełożonych o zauważonych nieprawidłowościach. Zazwyczaj obowiązek ten należy do operatora podnośnika, jednak wszystko zależy od zasad pracy w danej firmie.

Kompleksowa konserwacja podnośników koszowych

Kompleksowa konserwacja podnośników koszowych powinna odbywać się regularnie, najlepiej raz na 90 dni. Obejmuje ona najważniejsze podzespoły w maszynie, zwłaszcza mechanizm hydrauliczny i systemy elektryczne oraz elektroniczne. Specjaliści sprawdzają stan techniczny poszczególnych układów i wymieniają zużyte elementy. Uzupełniają także oleje i inne płyny eksploatacyjne.

Serwis podnośnika a pozwolenie UDT

Żółty podnośnik koszowy na tle nieba

Podnośniki koszowe muszą być poddawane regularnej konserwacji. W przypadku takich maszyn niezbędne są ważne badania UDT. Urząd Dozoru Technicznego przeprowadza kontrolę stanu technicznego podnośników raz na 12 miesięcy. W tym czasie pojazd musi być w pełni sprawny, by uzyskać pozwolenie na dalsze korzystanie.

Podczas badania specjaliści z Urzędu Dozoru Technicznego sprawdzają stan podnośnika, a także weryfikują jego dokumentację. Skupiają szczególną uwagę na przebiegu maszyny. W przypadku starszych pojazdów może okazać się, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych przeglądów. 

Regularny serwis podnośników a ich żywotność

Serwis podnośników ma związek nie tylko z koniecznością uzyskania pozwolenia UDT i zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa pracownikom na wysokości. Przeprowadzanie regularnych kontroli stanu technicznego maszyny pozwala również szybko zauważyć usterki, które zaniedbane mogą doprowadzić do uszkodzenia drogich podzespołów. Przekłada się to na żywotność pojazdu i koszty ewentualnych napraw w przyszłości. Podnośniki nie są urządzeniami tanimi, dlatego warto dbać o nie, zanim dojdzie do poważniejszych awarii.

Gdzie można wykonać naprawę podnośników?

Czasami zdarza się, że podczas eksploatacji podnośnika dojdzie do uszkodzenia jego podzespołów. Niekiedy nieprawidłowości wychodzą na jaw również podczas kontroli UDT. W takiej sytuacji konieczne jest niezwłoczne naprawienie podnośnika, zanim zostanie on ponownie wykorzystany. Warto korzystać z oferty profesjonalnych serwisów, pracujących na oryginalnych elementach lub zamiennikach wysokiej jakości. Stan techniczny podnośnika ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracujących na nim osób, dlatego nie warto oszczędzać na usługach serwisowych.

Po zakończeniu naprawy należy umówić się na kontrolę Urzędu Dozoru Technicznego. Potwierdzi ona, że konkretna maszyna pozwala na dalsze wykorzystywanie.

Szukasz sprawdzonego serwisu podnośników koszowych? Zapoznaj się z naszą ofertą!