Kurs na zwyżki – uprawnienia UDT na podnośniki

Praca na podnośnikach wymaga sprawności manualnej, odpowiedzialności i oczywiście odpowiedniego przeszkolenia. Zawód operatora podnośników może bowiem wykonywać wyłącznie osoba mająca uprawnienia UDT na zwyżki. Tłumaczymy, w jaki sposób je zdobyć i jakich typów urządzeń dotyczą, a także w jaki sposób powinien przebiegać profesjonalnie przygotowany kurs na zwyżki.

 

Kurs na zwyżki – jakie są wymagania?

Przyszli uczestnicy kursu na zwyżki nie muszą spełniać wyśrubowanych wymagań. Aby zapisać się na szkolenie i móc podejść do kończącego go egzaminu państwowego, koniecznie jest:

  • ukończenie 18 lat,
  • wykształcenie minimum podstawowe,
  • prawo jazdy kategorii B i C,
  • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do obsługi urządzeń do transportu bliskiego.

Brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu poświadcza lekarz medycyny pracy. Najczęściej nie ma jednak konieczności uzyskania tego zaświadczenia samodzielnie. Zazwyczaj to ośrodek szkoleniowy przeprowadzający kurs na zwyżki zajmuje się organizacją wizyt lekarskich dla swoich klientów, a opłata za nie wliczana jest w cenę kursu na zwyżki.

 

Zakres uprawnień UDT na zwyżki

Różnego rodzaju urządzenia dźwignicowe wykorzystuje się niemal w każdej gałęzi przemysłu i branży usługowej. Ze względu na swoją wszechstronność, podnośniki znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne są prace na wysokości – do przeprowadzania robót budowlanych, prac sadowniczych, prac porządkowych w przestrzeni publicznej, wysokościowego mycia okien, odśnieżania lub konserwacji dachów, prac energetycznych i wielu innych.

Jako że wymienione czynności wymagają użycia różnych rodzajów zwyżek, nieco problematyczny byłby wymóg uzyskania uprawnień UDT na zwyżki dla każdego typu osobno. Z tego powodu odpowiednie kwalifikacje poświadcza się zbiorczo. Obecnie możemy starać się o uprawnienia na zwyżki w dwóch kategoriach:

  • I P – podesty ruchome: dla zwyżek montowanych na pojeździe, pająków podczepianych na pojeździe oraz zwyżek nożycowych,
  • II P – podesty ruchome przejezdne wolnobieżne: dla podnośników wiszących, masztowych, masztowo-przegubowych oraz stacjonarnych.

Uprawnienia UDT na zwyżki nadawane są przez Urząd Dozoru Technicznego po zdaniu części teoretycznej i praktycznej egzaminu kończącego kurs.

Dokumentem poświadczającym zdobycie odpowiednich kwalifikacja jest legitymacja, którą otrzymuje się po około 2-3 tygodniach od zdania egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Jest ona ważna na terenie Polski oraz krajów Unii Europejskiej i w zależności od rodzaju urządzenia można się nią posługiwać przez 5-10 lat. Aby po tym czasie móc dalej korzystać z przyznanych uprawnień, należy złożyć bezpłatny wniosek o ich przedłużenie na 3 miesiące przed upływem ważności.

 

Kurs na zwyżki – cena i przebieg szkolenia

Zajęcia praktyczne podczas kursu na zwyżki

 

Część praktyczna kursu na zwyżki pozwala oswoić się ze sposobem pracy urządzenia, a także poznać najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne techniki operacyjne.

 

Na cenę kursu na zwyżki wpływa wiele czynników. Różni się ona ze względu na stawki obowiązujące w konkretnej części kraju, liczbę dostępnych ośrodków szkoleniowych w okolicy, a także renomę i zaplecze kadrowe organizatora.

Największy wpływ na koszt ma jednak długość kursu na zwyżki. Cena bezpośrednio zależy od tego, w jakim zakresie godzinowym realizowane jest szkolenie oraz jak wygląda stosunek czasowy części teoretycznej do części praktycznej kursu. Zwykle liczba godzin wynosi odpowiednio 10–20 godzin oraz 5–15 godzin. Całkowita cena kursu na zwyżki zazwyczaj zawiera się w przedziale od 700 do 1000 złotych.

 

Część teoretyczna kursu na zwyżki

Przed przystąpieniem do zajęć praktycznych na placu manewrowym uczestnik kursu musi uzyskać odpowiednią wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania podnośników, ich eksploatacji oraz bezpieczeństwa pracy. Kompleksowo zorganizowana część teoretyczna kursu na zwyżki musi poruszać zagadnienia takie, jak:

  • nazewnictwo platform i ich konstrukcji,
  • normy bezpieczeństwa,
  • wydajne i bezpieczne techniki operacyjne,
  • konserwacja sprzętu,
  • wymagania stawiane operatorowi i jego obowiązki,
  • minimalizacja ryzyka wypadków,
  • tworzenie dokumentacji.

Cena kursu na zwyżki w profesjonalnych ośrodkach szkoleniowych obejmuje również wszelkie materiały dydaktyczne.

 

Skontaktuj się z nami i zdobądź uprawnienia na zwyżki i podnośniki UDT

Część praktyczna kursu na zwyżki

To czas na zapoznanie się ze sposobem pracy podnośników i oswojenie się ze specyfiką ich obsługi. Dzięki obecności wykwalifikowanych instruktorów, którzy mają odpowiednie uprawnienia, część praktyczna pozwala kursantowi wyrobić odpowiednie nawyki bezpiecznego sterowania urządzeniem i na bieżąco korygować popełniane błędy.

Warto postawić na ośrodek, który w trakcie kursu na zwyżki oferuje swoim kursantom zróżnicowaną flotę sprawnych technicznie pojazdów. Daje to możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na wielu różnych typach podnośników, ale też umożliwia zapoznanie się z obsługą urządzeń wiodących producentów.

 

Egzamin UDT – jak przebiega?

Egzamin przeprowadzany jest przed Komisją Nadzoru Technicznego i – podobnie jak kurs na zwyżki – składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna trwa 30 minut i obejmuje 15 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Do uzyskania pozytywnego wyniku wystarczy odpowiedzieć na przynajmniej 11 pytań. Natomiast część praktyczna egzaminu odbywa się na placu manewrowym, gdzie sprawdzane są umiejętności obsługi pojazdu.

 

Kurs na zwyżki dla pracowników Twojej firmy

Dużym ułatwieniem zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników jest organizacja kursu bezpośrednio w siedzibie firmy. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku, gdy w przedsiębiorstwie zachodzi potrzeba wyszkolenia szerokiej kadry operatorów zwyżek. Organizacja kursu na zwyżki we własnej firmie – czyli znanym środowisku – gwarantuje, że każdy pracownik nabędzie taką samą wiedzę, uzyska takie same umiejętności i zdobędzie uprawnienia UDT na zwyżki w takim samym czasie. 

Jesteś zainteresowany kursem indywidualnym lub grupowym dla pracowników Twojej firmy? Skontaktuj się z nami! Jesteśmy pewni, że w GIZO możemy zapewnić Ci komfortowe warunki i najwyższą jakość merytoryczną.

Meta opis: Poszukujesz profesjonalnego i skutecznego kursu na zwyżki? Zanim się zapiszesz, sprawdź, ile to kosztuje i jakie możliwości daje Ci posiadanie uprawnień UDT.