Kursy na podesty ruchome – ile trwają, co obejmują, jaki jest ich koszt… Wszystko, co trzeba wiedzieć
Podesty ruchome, czyli tzw. zwyżki, to maszyny, które podlegają pod UDT. Dlatego, aby móc je legalnie obsługiwać, trzeba przejść kurs oraz zdobyć odpowiednie uprawnienia. Zastanawiasz się, jak wyglądają kursy na podesty ruchome, ile kosztują oraz jak wygląda egzamin? Oto najważniejsze informacje na ten temat.
Spis treści
Uprawnienia na podesty ruchome UDT – czy na pewno trzeba je mieć?
Podesty ruchome, podobnie jak wózki widłowe, są maszynami, których obsługa może być bardziej skomplikowana niż się wydaje. Trzeba pamiętać, że pracują one w trudnych warunkach – umożliwiają pracownikowi wykonywanie obowiązków na określonej wysokości. Dlatego, nawet z pragmatycznego punktu widzenia, przed rozpoczęciem obsługiwania takich platform, należy przejść kurs na podesty ruchome.
Zajęcia z profesjonalistami pomogą m.in.:
- nauczyć się zasad postępowania w sytuacji, gdy dojdzie do awarii podnośnika albo do wypadku;
- oswoić się z pracą na podestach różnych typów i marek;
- zapoznać się z oznaczeniami na podestach ruchomych – tak aby zadbać o bezpieczeństwo pracy.
Ponad wszystko jednak każdy operator podestu ruchomego musi zdać egzamin UDT, aby rozpocząć pracę. Dlatego kurs na podesty ruchome nie tylko warto, ale trzeba zrobić, jeśli chce się podjąć zatrudnienie w takim zawodzie.
Czytaj też: Podest ruchomy – 7 pytań najczęściej zadawanych przed wynajmem
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zapisać się na kurs operatora podestów ruchomych?
Wymagania wobec kandydatów na operatorów podestów ruchomych są niewielkie. Przed przystąpieniem do kursu należy:
- mieć ukończoną co najmniej szkołę podstawową;
- mieć skończone 18 lat;
- uzyskać zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora podestów i pracy na wysokości.
Jeżeli spełniasz te kryteria, możesz śmiało zapisać się na szkolenie na podesty ruchome.
Kurs podesty ruchome: ile trwa i co obejmuje?
Aby zdobyć uprawnienia UDT na podesty ruchome przejezdne i inne, nie trzeba uczestniczyć w bardzo długim kursie. Najczęściej kurs operatora podestów ruchomych trwa 2 dni. Można go więc zrealizować nawet w jeden weekend i od razu przystąpić do egzaminu UDT.
Zajęcia zawsze obejmują część teoretyczną i praktyczną. Ich program musi być zgodny z wytycznymi Urzędu Dozoru Technicznego. Zajęcia będą zatem obejmować m.in.:
- podstawowe wiadomości o dozorze technicznym, a dokładniej – o uprawnieniach, jakie są wymagane do pracy na urządzeniach transportu bliskiego;
- kwestię stateczności urządzenia (kluczową z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy);
- omówienie budowy podestów ruchomych – tak aby zrozumieć zasadę ich działania, a także wiedzieć, w jaki sposób funkcjonują poszczególne elementy;
- temat zabezpieczeń obecnych w podestach ruchomych – w tym np. miejsc przeznaczonych do przypięcia szelek bezpieczeństwa;
- zasady obsługi podestów ruchomych różnego typu – najczęściej jeden kurs pozwala nauczyć się obsługi podestów ruchomych przewoźnych, samojezdnych montowanych na pojeździe, a także przejezdnych;
- reguły BHP obowiązujące przy obsłudze tych maszyn;
- metody pracy w trudnych warunkach – np. przy transporcie ładunku przez otwory w stropach czy podczas działania w warunkach kolizyjnych oraz w pobliżu linii energetycznych.
Po omówieniu teorii przystępuje się do zadań praktycznych. Każdy z kursantów ma możliwość nauczyć się, jak wykonywać poszczególne operacje w bezpieczny i stabilny sposób.
Na koniec uczestnicy zdają egzamin UDT, aby otrzymać zaświadczenie potwierdzające uzyskanie uprawnień. Z tym dokumentem mogą rozpoczynać obsługę podestów ruchomych.
Być może zainteresuje Cię również: Podest ruchomy nowy czy używany – który wybrać? Podpowiadamy
Kurs na podesty ruchome: cena
Ile kosztuje kurs obsługi podestów ruchomych? Nie da się jednoznacznie podać ceny. Wiele zależy od:
- regionu Polski, w którym odbywa się szkolenie na podesty ruchome;
- liczby uczestników (cena może być niższa przy większej grupie, jednak z drugiej strony nauka w kameralnym gronie bywa bardziej efektywna);
- typu sprzętu wykorzystywanego podczas szkolenia praktycznego;
- liczby godzin ujętych w kursie.
Warto też pamiętać, że cena kursu na podesty ruchome nie obejmuje kosztu zdania egzaminu UDT. Ten wydatek (ok. 250 zł) trzeba ponieść osobno, choć opłatę najczęściej można uiścić wraz z tą za sam kurs.
Warto przy tym pamiętać, że uprawnienia UDT na podesty ruchome nie są bezterminowe. Są przyznawane na 5 lat. Można je jednak bezpłatnie przedłużyć – pod warunkiem, że od momentu ich uzyskania udało Ci się wykonywać czynności związane z ich przedmiotem przez co najmniej 3 lata. Wówczas wystarczy tylko zawnioskować do Urzędu Dozoru Technicznego przez Internet o ich wydłużenie. Należy to zrobić nie później niż na 3 miesiące przed wygaśnięciem uprawnień.
Chcesz zrobić kurs na podesty ruchome? Zrób to pod okiem specjalistów GIZO. Nasi instruktorzy to doświadczeni praktycy z uprawnieniami operatorów i konserwatorów UDT. W trakcie zajęć zapoznasz się z szeroką gamą urządzeń i zdobędziesz wiedzę oraz umiejętności, które ułatwią Ci rozpoczęcie pracy. Skontaktuj się i sprawdź najbliższe terminy!