Manipulator do szkła – 5 parametrów, które decydują o funkcjonalności żurawia do szyb

Manipulator do okien umożliwia montaż dużych tafli szkła bez ryzyka ich uszkodzenia i z zachowaniem standardów bezpieczeństwa pracy. Na rynku dostępne są przenośniki o zróżnicowanych funkcjonalnościach, a dobór właściwego zależy między innymi od miejsca realizacji prac, a także wagi i wielkości szklanych elementów. Jakie parametry powinna mieć taka maszyna? Sprawdźmy!

Kiedy warto wykorzystać manipulator do szkła?

Żuraw do szyb przyda się podczas montażu okien wielkogabarytowych, przeszkleń znajdujących się na fasadach, dachach i tarasach, witryn w sklepach czy dużych luster. Można go wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, na różnych jego kondygnacjach, i obsługiwać na stosunkowo niedużej przestrzeni. Jest to możliwe dzięki jego kompaktowym wymiarom.

Zobacz video prezentujące kompaktowy manipulator do szkła w akcji! >>

Podnośnik do szkła świetnie sprawdzi się w trakcie robót prowadzonych w biurowcu, jak i w budynku jednorodzinnym. Znacznie ułatwi przenoszenie oraz mocowanie szyb. Sprawi, że zadania z tym związane przebiegną sprawnie, precyzyjnie i przede wszystkim bezpiecznie.

Aby jednak tak się stało, taka maszyna musi mieć odpowiednie parametry. Powinny one być dostosowane do miejsca oraz charakteru prowadzonych prac.

Przeczytaj ponadto: Mini dźwig budowlany – mała maszyna do dużych wyzwań

Na jakie parametry manipulatora do montażu szyb należy zwrócić uwagę?

Aby podnośnik do okien spełnił swoją rolę, przed jego wynajmem czy zakupem trzeba sprawdzić przede wszystkim wysięg, wysokość roboczą oraz udźwig manipulatora. Ważne są również jego wymiary i waga. Takie parametry decydują o funkcjonalności mini żurawia. Należy je uwzględnić przed rozpoczęciem prac z tą maszyną, aby możliwe było precyzyjne sterowanie i sprawne manipulowanie nią w miejscu montażu okien oraz bezpieczne pokonanie przeszkód architektonicznych typu wąskie drzwi bądź windy.

Kompaktowy manipulator do okien i przeszkleń fasadowych WIENOLD WLU-P/KS 2.8 – podnośnik do szkła – wynajem


Kompaktowy manipulator do okien i przeszkleń fasadowych WIENOLD WLU-P/KS 2.8 – podnośnik do szkła – wynajem

Dowiedz się więcej na temat wynajmu podnośników: 5 pożądanych cech profesjonalnej wypożyczalni podnośników.

1. Wysięg manipulatora do szkła

Wysięg to inaczej promień roboczy. Jest wyrażany w metrach. Dotyczy odległości między osią obrotu manipulatora a punktem mocowania wysięgnika i decyduje, o ile można wysunąć wysięgnik podczas montażu szkła. Wysięg jest podstawowym parametrem, który wpływa na to, do jakich prac może zostać użyty mini żuraw do szyb.

2. Wysokość robocza, na której może pracować manipulator

Wysokość robocza określa maksymalny poziom, na który można podnieść szyby za pomocą mini żurawia. Jest to najwyższy punkt, który pozwala na bezpieczne manipulowanie szkłem. Na wysokość roboczą należy zwrócić szczególną uwagę przy montażu okien w budynkach z wysokimi stropami.

3. Udźwig podnośnika do szkła

Udźwig to wyrażana w tonach maksymalna waga szyby, którą podnośnik do montażu okien jest w stanie unieść. Uwzględnienie takiego parametru jest niezwykle ważne, gdyż pozwoli zapobiec przeciążeniu maszyny. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko jej uszkodzenia, a także zniszczenia szkła bądź odniesienia obrażeń przez operatora.

Mężczyzna obsługuje manipulator do szkła wyposażony w specjalne przyssawki – GIZO.pl
Podnośnik próżniowy do szkła musi mieć odpowiednie parametry, aby możliwe było bezpieczne i efektywne wykorzystanie go do montażu szyb. Jednym z nich jest udźwig, czyli maksymalna waga szyby, którą może unieść taki sprzęt. Przekroczenie udźwigu może doprowadzić do uszkodzenia szkła czy samej maszyny, a nawet odniesienia obrażeń przez operatora.

4. Wymiary podnośnika do okien

Gabaryty manipulatora, czyli jego wysokość, szerokość i długość w pozycji złożonej oraz rozłożonej, decydują o możliwościach zastosowania tej maszyny. Wpływają na to, czy za jej pomocą będzie można manipulować szybami w określonym miejscu, a także warunkują sposób jej transportu w miejsce montażu okien. Od nich zależy na przykład, czy żuraw do szyb zmieści się w drzwiach, w windzie albo w samochodzie dostawczym. Poza wspomnianymi parametrami warto jeszcze uwzględnić prześwit pod podstawą. Jest to ważne szczególnie tam, gdzie z podłoża wystają różne elementy, które mogą utrudnić operowanie mini żurawiem.

5. Waga żurawia do szyb

Waga maszyny, zarówno z obciążeniem, jak i bez niego, to kolejny parametr, który jest kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa jej użytkowania. Trzeba zwrócić na niego uwagę, aby nie doszło do przeciążenia środka transportu czy windy towarowej, którymi przewożony będzie manipulator. Pozwoli to również zapobiec uszkodzeniu podłoża w miejscu montażu okien.

Przeczytaj też: Mini żuraw – na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem?

Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby manipulator do okien mógł być efektywnie i bezpiecznie użytkowany?

Warto wykorzystać podnośnik próżniowy do szkła wyposażony w rozwiązania, które ułatwią przenoszenie szyb i usprawnią prace związane z ich montażem. Świetnym wyborem jest maszyna z:

  • rozkładaną ramą;
  • przyssawkami pneumatycznymi;
  • wielokierunkowymi kołami manewrowymi oraz oddzielnymi kołami transportowymi;
  • zintegrowanym uchwytem z kółkami ładunkowymi.

Duże znaczenie ma też napęd. Doskonale sprawdzi się ręczny jednobiegowy mechanizm korby.

Interesuje Cię funkcjonalny i kompaktowy manipulator do szkła? Postaw na sprzęt, dzięki któremu montaż okien przebiegnie sprawnie i bezpiecznie. Skontaktuj się z nami, aby wynająć nowoczesnego i funkcjonalnego mini żurawia do szyb.