Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego podnośnika koszowego?

Podnośnik koszowy to wszechstronny sprzęt, bez którego przeprowadzanie prac na wysokości byłoby niemożliwe. Aby zapewnić mu niezawodność i wysokie bezpieczeństwo, urządzenia te muszą być wyposażone w wysokiej jakości komponenty i zaawansowane systemy sterowania. Niestety, wpływa to na ich cenę – nowy podnośnik koszowy może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Wyjściem z tej sytuacji może być zakup używanego podnośnika koszowego. Czy jest to dobre rozwiązanie? I jak wybrać podnośnik, aby maszyna w pełni odpowiadała na Twoje potrzeby i umożliwiała bezpieczną pracę?

 

Podnośnik koszowy dostosowany do Twoich potrzeb. Wybierz spośród wielu wariantów tej maszyny

Cechą charakterystyczną podnośników koszowych jest ich specyficzna konstrukcja. W uproszczonym modelu budowy tych urządzeń można wyróżnić trzy elementy: jednostkę jezdną, ruchomy wysięgnik oraz zamontowany na nim kosz – platformę roboczą z barierkami zabezpieczającymi.

Podnośniki koszowe różnią się od siebie przede wszystkim ze względu na rodzaj wysięgnika. To właśnie od tego elementu zależy, przy jakich pracach urządzenie będzie sprawdzało się najlepiej. Do wyboru masz:

  • Podnośniki koszowe teleskopowe – w tym przypadku ramię wysięgnika zbudowane jest z zachodzących na siebie segmentów, które chowają się jeden w drugim. Największą zaletą tego rodzaju wysięgnika jest duża wysokość robocza – ramię można podnieść nawet na kilkanaście metrów. Niedogodna może być jednak mała ruchomość wysięgnika. Ponieważ porusza się tylko w jednej płaszczyźnie, podnośnik koszowy teleskopowy musi być ustawiony blisko obszaru roboczego. Najbardziej nadaje się więc do pracy w miejscach, gdzie nie występują przeszkody architektoniczne lub terenowe.
  • Podnośniki koszowe przegubowe – ramię może poruszać się zarówno w pionowej, jak i poziomej płaszczyźnie. Dzięki bardzo dużej manewrowości tego rodzaju podnośnik koszowy przegubowy jest idealny do pracy w trudno dostępnych miejscach, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Możesz też zmieniać obszar roboczy bez przemieszczania całej maszyny.
  • Podnośniki koszowe nożycowe – są najmniej mobilne ze wszystkich (podnośnik koszowy nożycowy musi być ustawiony bezpośrednio pod miejscem pracy), ale za to zazwyczaj wyposażone w największą platformę roboczą i umożliwiają podnoszenie bardzo ciężkich ładunków. Ten rodzaj podnośnika zapewnia także najwyższą stabilność, a dzięki temu większe bezpieczeństwo. Doskonale nadaje się do prac wymagających.

Sprawdź także: Zalety zakupu używanego podnośnika nożycowego

Równie ważne są inne cechy podnośników koszowych. Przed wyborem zastanów się, gdzie najczęściej będzie wykorzystywany podnośnik i w jakich warunkach będzie pracował. Przy pracach wewnątrz budynków (np. w halach produkcyjnych) sprawdzają się podnośniki z napędem elektrycznym. I odwrotnie – do robót terenowych wybierz podnośniki z silnikiem spalinowym. Jeśli często pracujesz na nierównym lub błotnistym terenie, rozważ zakup urządzenia na gąsienicach. Przed wyborem podnośnika sprawdź również wartość nacisku punktowego dla konkretnego modelu. Parametr ten najlepiej określa, na jakiego rodzaju powierzchniach możesz używać maszyny bez ryzyka uszkodzenia podłoża.

 

Zwróć szczególną uwagę na parametry techniczne podnośnika koszowego

Nie tylko zróżnicowana budowa podnośników koszowych, ale i ich wielkości znamionowe wpływają na komfort i bezpieczeństwo pracy. Przed zakupem zastanów się, jaka cecha maszyny jest dla ciebie najważniejsza. Mobilność? Zwrotność? A może wysoka stabilność? W każdym przypadku warto dopasować te wartości do środowiska pracy. Inny typ maszyny będzie lepiej przystosowany do pracy w zamkniętych halach i magazynach, inny do prac sadowniczych i leśnych, a jeszcze inny do prac budowlanych.

Parametry techniczne, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem podnośnika koszowego to:

  • maksymalny udźwig – ta wartość w niektórych urządzeniach sięga nawet kilkuset kilogramów;
  • wysokość podnoszenia;
  • wielkość platformy roboczej;
  • odległość od ściany;
  • kąty obrotu urządzenia;
  • wysięg boczny;
  • waga własna maszyny;
  • wymiary podnośnika.

Możesz rozważyć także zakup urządzenia z dodatkowymi udogodnieniami. Przykładami takiego wyposażenia są często spotykane w podnośnikach teleskopowych platforma samopoziomująca lub zabezpieczenie przed jazdą w przeciwnym kierunku. Co prawda zwiększy to cenę podnośnika koszowego, ale znacznie zmniejszy ryzyko wypadków i zapewni komfort operowania maszyną. Nie zawsze warto czynić oszczędności kosztem bezpieczeństwa pracy.

 

Jak bezpiecznie kupić używany podnośnik koszowy?

Pracownicy na platformie roboczej używanego podnośnika koszowego
Wybór właściwego podnośnika koszowego używanego jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa pracy. Przed zakupem poświęć więcej czasu na znalezienie najkorzystniejszej oferty i dokładnie sprawdź sprawność techniczną pojazdu.

Rynek maszyn budowlanych z drugiej ręki z roku na rok jest coraz większy i coraz bardziej przyjazny dla klientów. Wciąż jeszcze możesz napotkać na nim sporo problemów, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się odkupić urządzenie od sprzedawcy indywidualnego. W takich przypadkach nie zawsze masz pewność tego, w jaki sposób sprzęt był wcześniej eksploatowany i czy nie przełoży się to na jego większą awaryjność.

Dla bezpieczeństwa swojego i swoich pracowników lepiej skorzystaj z usług firmy, która profesjonalnie zajmuje się wynajmem lub sprzedażą używanych podnośników koszowych. Oczywiście nie należy w takim przypadku tracić czujności. Przed podpisaniem umowy zweryfikuj wiarygodność sprzedawcy i rzeczywisty stan techniczny urządzenia.

Co musisz sprawdzić przed zakupem i kiedy możesz mieć pewność zakupu niezawodnej maszyny? W korzystnym zakupie używanego podnośnika koszowego pomogą Ci poniższe zasady:

  • Skorzystaj z usług sprzedawcy, który zajmuje się również wynajmem maszyn – jeśli nie masz pewności, jaki podnośnik będzie dla Ciebie najlepszy, możesz wcześniej wypróbować konkretny model.
  • Wybierz możliwie najszerszą ofertę – najlepiej, jeśli w jej skład wchodzi również serwisowanie zakupionej maszyny; dzięki temu masz pewność, że zawsze otrzymasz stosowną pomoc (nie każdy serwis w pobliżu musi mieć fachową wiedzę na temat akurat Twojej marki lub modelu podnośnika) i nie napotkasz problemów z dostępnością części zamiennych.
  • Dokładnie sprawdź dokumentację techniczną używanego podnośnika koszowego – profesjonalna firma sprzedająca używane podnośniki koszowe regularnie dokonuje przeglądów okresowych i dba o dobry stan techniczny pojazdu.

Widzisz zatem, że zakup używanego podnośnika koszowego nie musi być trudny, jeśli dobrze określisz własne potrzeby. Na naszej stronie możesz sprawdzić kompletne specyfikacje wszystkich maszyn dostępnych w ofercie.

Sprawdź także: Podnośnik koszowy – niezbędna pomoc w myciu i malowaniu elewacji

Nie wiesz, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej? Skorzystaj z fachowej porady! W GIZO pomożemy Ci wybrać maszynę, która zapewni Ci najwyższy komfort pracy!