Obsługa zwyżki – codzienna inspekcja przed uruchomieniem (krok po kroku)

Zwyżka to urządzenie, które umożliwia prowadzenie prac na wysokości. Aby jednak jej eksploatacja przebiegała w sposób bezpieczny, każdorazowo przed użyciem podnośnika należy dokładnie sprawdzić jego stan. Jak przeprowadzać codzienną inspekcję przed uruchomieniem zwyżki? O czym warto pamiętać, kontrolując podnośnik?

Sprawdzenie zewnętrznych części zwyżki koszowej

Na początku należy obejrzeć zwyżkę koszową z zewnątrz. Konieczne jest sprawdzenie konstrukcji pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, pęknięć czy deformacji oraz wycieków płynów. Na tym etapie warto skupić się też na stanie elementów ruchomych, opon i podwozia. W przypadku urządzeń elektrycznych należy sprawdzić też poziom naładowania baterii, by nie doszło do zatrzymania sprzętu w trakcie pracy.

Sprawdzenie funkcji bezpieczeństwa zwyżki koszowej

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy podnośnik koszowy samojezdny pozwoli na bezpieczne użytkowanie. Należy skontrolować działanie systemu awaryjnego zatrzymania, a także instalacji alarmowych i ostrzegawczych. Ważne jest również sprawdzenie ograniczników ruchu kosza oraz innych zabezpieczeń, które mogą różnić się w zależności od modelu zwyżki.

Kontrola urządzeń roboczych zwyżki koszowej

Zwyżka koszowa składa się z wielu ważnych elementów. Wśród nich warto wyróżnić kosz/platformę, w którym znajdą się pracownicy wraz z narzędziami. Przed rozpoczęciem korzystania z podnośnika należy sprawdzić, czy element ten jest stabilny i odpowiednio przymocowany do ramienia. Trzeba również skontrolować mechanizm podnoszenia oraz system sterowania.

Ważnych systemów w konstrukcji zwyżki koszowej jest więcej. W trakcie codziennej inspekcji konieczne jest także sprawdzenie działania układu kierowniczego pod kątem luzów i możliwości skrętu oraz systemu hamulcowego. To od nich zależy możliwość sterowania zwyżką i jej bezpiecznego zatrzymywania.

Sprawdzenie wyposażenia dodatkowego zwyżki koszowej

Na tym etapie kontroluje się stan wyposażenia dodatkowego zwyżki koszowej. To środki ochrony osobistej, z których będą korzystać osoby pracujące na wysokości. Konieczne jest sprawdzenie kasków, uprzęży i lin zabezpieczających. Obowiązki te także wynikają z przepisów UDT.

Przeczytaj też: Podest ruchomy nożycowy – zasad bezpiecznej eksploatacji i transportu

Uzupełnienie dokumentacji zwyżki koszowej

Pracownicy w koszu zwyżki koszowej
Zwyżka pozwala na unoszenie pracowników na dużą wysokość w specjalnym koszu. Jakiekolwiek usterki mogą być więc tragiczne w skutkach, dlatego stan techniczny urządzenia ma tak duże znaczenie.

Zwyżka koszowa samojezdna to urządzenie, które podlega dozorowi technicznemu. Z tego powodu musi mieć ona kompletną dokumentację, w której znajdują się wszystkie informacje na temat stanu technicznego czy dokonanych napraw. Obowiązkiem operatora pojazdu jest bieżące uzupełnianie tych danych zgodnie ze schematem akceptowanym przez Urząd Dozoru Technicznego.

Każda zwyżka koszowa ma książkę obsługi, w której znajdują się informacje wpisane przez wszystkich kolejnych operatorów. W trakcie swojej zmiany każdy z nich może umieścić tam wzmianki o zaobserwowanych usterkach. Zadaniem operatora jest również zgłoszenie awarii w celu zaplanowania naprawy zwyżki koszowej.

WAŻNE! Jeśli podczas inspekcji pracownik zauważy, że poprzednia osoba odpowiedzialna za podnośnik odnotowała usterkę, nie może on skorzystać z maszyny. 

Kto musi przeprowadzić codzienną inspekcję zwyżki koszowej?

Codzienna inspekcja zwyżki koszowej to jeden z obowiązków operatora takiej maszyny. Osoba ta musi mieć uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego. Już podczas szkolenia prowadzonego przez tę instytucję przyszli operatorzy uczą się, jak poprawnie sprawdzać stan techniczny urządzenia przed rozpoczęciem pracy. Kurs obejmuje bowiem część teoretyczną, na której przekazuje się informacje na temat obowiązków osoby odpowiedzialnej za podnośnik i wypełnia dokumentację. Kończy się egzaminem państwowym, na którym sprawdza się wiedzę przyszłego operatora.

Co, jeśli podczas inspekcji zwyżki koszowej zostaną wykryte usterki?

Jeśli w trakcie inspekcji zwyżki koszowej dojdzie do wykrycia niepokojących zmian czy usterek, konieczne jest zawiadomienie o tym odpowiedniej osoby – najczęściej przełożonego lub pracownika odpowiedzialnego za zarządzanie flotą. Z takiego urządzenia nie można korzystać przed wykonaniem niezbędnych napraw. Co więcej, po zakończeniu prac serwisowych wymagane jest powtórzenie przeglądu. W trakcie takiego badania przedstawiciel UDT sprawdza, czy po naprawie sprzęt nadaje się do bezpiecznego użytkowania.

Szukasz zwyżki koszowej na wynajem lub planujesz kupić podnośnik? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.