Podest ruchomy nożycowy – zasady bezpiecznej eksploatacji i transportu
Podest ruchomy nożycowy jest używany w trakcie wielu prac na wysokości. Zapewnia łatwy dostęp do rozmaitych konstrukcji, elewacji budynków, billboardów, oświetlenia itp. Jakie są najważniejsze zasady bezpiecznej eksploatacji i transportu takich urządzeń?
Spis treści
- 1 Przepisy związane z podestami ruchomymi nożycowymi
- 2 Kwalifikacje operatorów podestów ruchomych nożycowych
- 3 Przyczyny wypadków przy pracy na podeście nożycowym?
- 4 Instrukcja obsługi podestu ruchomego nożycowego
- 5 Naprawy podestów ruchomych nożycowych
- 6 Ocena ryzyka przed użyciem podestu ruchomego nożycowego
- 7 Transport podnośnika nożycowego
Przepisy związane z podestami ruchomymi nożycowymi
Każdy podest ruchomy, w tym również nożycowy, podlega ustawie z dnia 21 grudnia 2000 roku o dozorze technicznym oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 grudnia 2012 roku w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu. Zgodnie z nimi, korzystanie z podestu nożycowego jest możliwe tylko wtedy, gdy urządzenie to ma odpowiednie pozwolenia i ważny przegląd techniczny wykonany przez inspektora UDT. Takie działania mają na celu zachowanie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa w trakcie prac na wysokości.
Kwalifikacje operatorów podestów ruchomych nożycowych
Podesty ruchome nożycowe mogą być obsługiwane jedynie przez osoby, które mają odpowiednie uprawnienia. Uzyskuje się je poprzez przejście specjalnego kursu i uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie państwowym organizowanym przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT).
Przyczyny wypadków przy pracy na podeście nożycowym?
Praca na podeście nożycowym niesie za sobą ryzyko. Najczęstszymi przyczynami wypadków na takich urządzeniach są:
- brak wymaganych środków ochrony osobistej – głównie uprzęży,
- przeciążenie platformy,
- niewłaściwy stan techniczny maszyny,
- nieprzestrzeganie zasad BHP,
- złe warunki atmosferyczne,
- źle przygotowane podłoże.
Operator podestu nożycowego jest zobowiązany do dopilnowania wszystkich tych kwestii. To on odpowiada za sprawdzenie stanu technicznego maszyny przed rozpoczęciem działań i kontrolę przebiegu pracy na wysokości.
Kontrola stanu technicznego podestu nożycowego
Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest przeprowadzenie kontroli podestu ruchomego nożycowego. Obejmuje ona sprawdzenie urządzeń zabezpieczających, oznakowania, tabliczek informacyjnych i ostrzegawczych, układu sterowania, sygnalizacji i oświetlenia. Ważne jest też skontrolowanie mechanizmu podnoszenia i stanu elementów, które odpowiadają za stabilność maszyny. Operator sprawdza też, czy w podeście nie doszło do wycieków.
Instrukcja obsługi podestu ruchomego nożycowego
Każdy podest ruchomy nożycowy ma własną instrukcję wydawaną przez producenta. W takim dokumencie znajdują się wszystkie parametry techniczne maszyny, w tym jej maksymalny udźwig, sposób eksploatacji czy rok produkcji. Korzystanie z podestu zawsze musi odbywać się w oparciu o instrukcję. Operator jest zobowiązany do znajomości tego dokumentu.
Naprawy podestów ruchomych nożycowych
Jeśli w trakcie codziennej kontroli stanu technicznego pojazdu lub obowiązkowego przeglądu wyjdą na jaw jakiekolwiek usterki, konieczne jest zlecenie ich naprawy. Zadanie to należy powierzyć specjalistom z odpowiednimi kwalifikacjami. Po usunięciu usterki konieczne jest również powtórne przeprowadzenie przeglądu przez osobę wydelegowaną przez UDT. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji możliwe jest dalsze korzystanie z podestu nożycowego.
Ocena ryzyka przed użyciem podestu ruchomego nożycowego
Podnośniki nożycowe są używane zarówno w budynkach, jak i na świeżym powietrzu. W środku obiektów możliwe jest zastosowanie jedynie modeli elektrycznych, które nie generują spalin.
Przed użyciem podestu ruchomego nożycowego przeprowadza się ocenę ryzyka. Obejmuje ona dobór właściwego urządzenia, sprawdzenie jego stanu technicznego i wybór odpowiednich środków ochrony osobistej. Konieczny jest też przegląd placu budowy przez inspektora BHP lub kierownika. Tuż przed rozpoczęciem prac wykonuje się ocenę ostateczną.
Więcej o podestach ruchomych przeczytasz tutaj: PODEST RUCHOMY NOWY CZY UŻYWANY – KTÓRY WYBRAĆ? PODPOWIADAMY
Transport podnośnika nożycowego
Transport podnośnika nożycowego zwykle jest realizowany na specjalnych platformach. Pracownicy firm świadczących takie usługi dokładnie sprawdzają stan techniczny pojazdu po jego dostarczeniu pod wskazany adres. Kontrolują ogumienie i pozostałą część konstrukcji. Przekazują też protokoły potwierdzające szczegóły zrealizowanego transportu.
Transport podnośników nożycowych musi być realizowany przez osoby, które mają uprawnienia do przewozów ponadgabarytowych. Konieczne jest też odpowiednie zabezpieczenie maszyny specjalnymi pasami. Podnośniki nie mogą poruszać się na kołach po drogach publicznych. Przemieszczanie się tymi pojazdami jest możliwe jedynie w miejscu, w którym wykonuje się prace.
Szukasz nowoczesnych podestów nożycowych elektrycznych i spalinowych? Zapraszamy do kontaktu z GIZO!