Podesty ruchome – alternatywa dla standardowych rusztowań
Podesty ruchome (samojezdne i wiszące), podobnie jak rusztowania, umożliwiają stworzenie wygodnego stanowiska pracy w miejscach, do których – ze względu na wysokość – dostęp jest ograniczony. Są jednak znacznie efektywniejsze niż rusztowania i mają szersze zastosowanie. Podesty ruchome wykorzystywane są bowiem nie tylko w budownictwie, ale i w wielu gałęziach branży usługowej. Warto więc zapoznać się ze specyfiką tych niezwykle przydatnych maszyn. Co trzeba o nich wiedzieć?
Spis treści
Czym są podesty ruchome?
Podesty ruchome to maszyny przejezdne, które odgrywają podobną rolę co rusztowania – czyli są platformą roboczą, na której można wykonywać prace na wysokościach. W tym przypadku jednak platforma robocza podestu ruchomego jest jego stałą częścią, a nie jest konstruowana doraźnie i mocowana na przykład do budynku. Urządzenia te nazywa się również zwyżkami lub podnośnikami. Ich maksymalna wysokość robocza jest przeważnie wystarczająca do większości wykonywanych doraźnie prac.
W budowie podestów ruchomych występują pewne różnice, uzależnione głównie od tego, jaki jest to rodzaj urządzenia i do czego jest on przeznaczony. Bardzo ogólny schemat pozostaje jednak taki sam, niezależnie od typu podestu. W jego skład wchodzi:
- nadwozie wraz z całym osprzętem sterowniczym, a często także kabiną dla operatora,
- dźwig podnoszący lub wysięgnik o różnym zakresie ruchomości,
- platforma robocza, zwana także koszem, wyposażona w barierki oraz inne zabezpieczenia umożliwiające komfortową i nieryzykowną pracę.
Choć podesty ruchome wolnobieżne nie są skomplikowaną maszynerią, to ich obsługa wymaga dużych zdolności manualnych, wyobraźni przestrzennej, a także dobrej znajomości zasad bezpiecznej pracy. Ponieważ niewłaściwe użytkowanie tej maszyny stwarza poważne zagrożenie, mogą ją obsługiwać wyłącznie wykwalifikowani operatorzy, posiadający uprawnienia na podnośniki. Nierzadko potrzebne są także uprawnienia wysokościowe osób na podestach, ze względu na to jak duża jest maksymalna wysokość platformy roboczej.
Jakie są rodzaje podestów ruchomych?
Zróżnicowanie typów podestów ruchomych jest dość spore, co jest bardzo korzystne dla ich użytkownika. Pozwala bowiem wybrać takie urządzenie, które w pełni odpowie specyfice pracy i pozwoli ją wykonać w najszybszy, najsprawniejszy i najbardziej efektywny sposób.
Podest ruchomy – klasyfikacja według UDT:
Klasyfikacja stworzona przez Urząd Dozoru Technicznego dzieli podesty ruchome na dwie grupy:
- podesty ruchome przejezdne (I P) – w tej grupie zawierają się między innymi podesty ruchome samojezdne montowane na podwoziach z napędem własnym oraz przystosowane do holowania podesty przewoźne,
- podesty ruchome wiszące, podesty ruchome masztowe oraz podesty ruchome stacjonarne.
Podest ruchomy – klasyfikacja według rodzaju wysięgnika:
Ciekawsza jest klasyfikacja podestów ruchomych ze względu na rodzaj wysięgnika, ponieważ taki podział najlepiej opisuje funkcjonalność maszyny. Pod tym względem podesty najczęściej dzieli się na: teleskopowe (długi wysięgnik i duża wysokość robocza), przegubowe (łamany maszt zapewniający możliwość poruszania się wysięgnika w pionie i poziomie), nożycowe (dwie dźwignie pracujące wyłącznie w pionie) oraz przegubowo-teleskopowe.
Podesty ruchome przewoźne – klasyfikacja ze względu na rodzaj napędu
Trzecia, ostatnia już klasyfikacja, to podział podestów ruchomych samojezdnych ze względu na rodzaj napędu. W tym przypadku należy wyróżnić przede wszystkim podesty spalinowe, z napędem elektrycznym oraz ręczne.
Gdzie używa się podestów ruchomych i jakie są ich zalety?
Zastosowanie podestów ruchomych jest bardzo szerokie. Używa się ich nie tylko jako alternatywy dla rusztowania, ale także w innych, mniej oczywistych miejscach, gdzie ważny może być zasięg roboczy platformy roboczej. Przykładami ich wykorzystania mogą być:
- prace przy liniach wysokiego napięcia,
- prace montażowe – na przykład wieszanie reklam wielkoformatowych, neonów, rynien dachowych,
- prace budowlane,
- przycinanie gałęzi drzew,
- zbiórka owoców,
- wysokościowe mycie okien,
- malowanie i czyszczenie elewacji,
- akcje strażackie.
Podesty ruchome samojezdne i inne przeznaczone są więc do znacznie większej liczby zadań niż rusztowania. Dodatkowo rozstawienie rusztowania jest czasochłonne i zupełnie nieopłacalne przy czynnościach, które zajmują nie więcej niż kilka dni. W takich sytuacjach budowa i późniejsza rozbiórka rusztowań byłaby kłopotliwa.
Podesty ruchome mają też wiele innych zalet. Są to:
- brak wysokich kosztów związanych z budową rusztowania,
- możliwość zastosowania podestów ruchomych również w sytuacjach, w których rusztowanie się nie sprawdzi, np. przy wycince drzew lub naprawie sygnalizacji świetlnej.
- wszechstronność zastosowania – podesty ruchome niekoniecznie muszą stanowić platformę roboczą dla pracowników, świetnie nadają się także do przenoszenia ładunków na duże wysokości w bezpieczny i szybki sposób,
- szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce.
Na końcu warto wspomnieć również o tym, że podesty ruchome doskonale sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, a wymiary platformy roboczej pozwalają na swobodną pracę nierzadko więcej niż jednego pracownika naraz.
Uprawnienia na podesty ruchome – jak je zdobyć?
Jak już wspomniano, podesty ruchome przejezdne może obsługiwać wyłącznie wykwalifikowany operator z uprawnieniami. Aby je zdobyć, należy odbyć dedykowane szkolenie oraz zdać egzamin UDT. Mogą do niego przystąpić osoby pełnoletnie, mające prawo jazdy kategorii B oraz C, bez żadnych lekarskich przeciwwskazań do wykonywania zawodu.
Kurs nie trwa długo – zazwyczaj kilka dni – i składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Nauka obsługi podestów ruchomych obejmuje zarówno przydatną wiedzę z zakresu budowy, zastosowania i bezpieczeństwa, jak i sprawdza tę wiedzę w praktyce na różnych rodzajach podnośników.
Podobnie jak szkolenie, egzamin nadający uprawnienia na podesty ruchome składa się z dwóch części i odbywa się przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Po jego zdaniu uczestnik kursu otrzymuje legitymację potwierdzającą kwalifikacje i może podjąć pracę jako operator podestów ruchomych.
Sprawdź szkolenia UDT dostępne w firmie GIZO.
Chcesz zdobyć uprawnienia UDT na podesty ruchome lub poszukujesz sprawnego podestu w atrakcyjnej cenie? Zapraszamy do GIZO – jesteśmy certyfikowanym centrum szkoleniowych z szerokim zapleczem technicznym, a jednocześnie oferujemy wiele modeli renomowanych marek na sprzedaż lub wynajem! Skontaktuj się z nami, a chętnie przedstawimy pełną ofertę na wynajem podnośników koszowych.