Podesty ruchome przejezdne – rodzaje i zastosowania [w pigułce]

Chociaż wiele osób postrzega podesty ruchome przejezdne jako maszyny spełniające podobną funkcję do wózków widłowych, w rzeczywistości ich przeznaczenie jest inne. Pozwalają pracownikom przemieszczać się na stanowiska robocze na wysokości. Czym dokładnie wyróżniają się podesty przejezdne? Jakie są ich rodzaje? Gdzie można je zastosować? Oto najważniejsze informacje w pigułce.

Podest ruchomy przejezdny – co to jest?

Definicję podestu przejezdnego można znaleźć na stronie Urzędu Dozoru Technicznego. Nie bez powodu – te maszyny podlegają tej instytucji i muszą przechodzić weryfikację UDT, aby zostały dopuszczone do pracy.

A czym dokładnie są podesty ruchome przejezdne? To przejezdne maszyny wykorzystywane do przemieszczania pracowników na stanowiska na dużej wysokości. Te konstrukcje muszą:

  • być złożone z platformy roboczej z elementami sterowniczymi, podwozia i wysięgnika – to minimalne wymogi związane z ich budową;
  • pozwalać robotnikom wchodzić na platformę roboczą i schodzić z niej w jednym, określonym położeniu.

Warto przy tym podkreślić, że w tę definicję wpisuje się wiele rodzajów konstrukcji

Czytaj też: Kursy na podesty ruchome – ile trwają, co obejmują, jaki jest ich koszt… Wszystko, co trzeba wiedzieć

Podesty ruchome przejezdne – rodzaje

Podstawowy podział podestów ruchomych przejezdnych to ten ze względu na konstrukcję nośną, która podpiera platformę roboczą. W tym ujęciu maszyny można podzielić na nożycowe, przegubowe oraz teleskopowe. Różnica jest związana ze sposobem unoszenia platformy. I tak:

  • podest przejezdny nożycowy – unosi platformę roboczą na charakterystycznych elementach przypominających nożyce. Porusza się ona jedynie w osi góra-dół, a cała konstrukcja może być zasilana napędem elektrycznym bądź spalinowym; 
  • podest przejezdny przegubowy może się poruszać w szerszym zakresie, który jest uzależniony od konstrukcji ramienia; przy jego pomocy można dotrzeć w trudno dostępne miejsca, tak aby wykonać prace maksymalnie bezpiecznie, a zarazem komfortowo;
  • podest ruchomy przejezdny teleskopowy jest wyposażony w ramię teleskopowe o dużym zasięgu. Często wykorzystuje się go przy pracach na sporych wysokościach.

Sprawdź także: Podest ruchomy nowy czy używany – który wybrać? Podpowiadamy

Podesty ruchome przejezdne a sposób poruszania się

Wszystkie podesty przejezdne, zgodnie z nazwą, mogą być przemieszczane. Jednak dzieje się to na różnych zasadach. Z tej perspektywy wyróżnia się:

  • podesty ruchome przejezdne wolnobieżne mają własny napęd na dwa lub cztery koła i kołowe bądź gąsienicowe podwozie. Mogą być zasilane elektrycznie albo spalinowo;
  • podesty ruchome przewoźne – nadają się, zgodnie z nazwą, do przewiezienia; montuje się je na przyczepie i ciągnie za pojazdem; te maszyny są rejestrowane jako przyczepy specjalne;
  • podesty ruchome samojezdnemontuje się je na podwoziu samochodowym, a w związku z tym zostały one dopuszczone do ruchu drogowego.

Wybór odpowiedniego typu podestu ruchomego przejezdnego lub przewoźnego jest oczywiście uzależniony od specyfiki wykonywanego zadania, jak i miejsca jego realizacji. Inny kosz czy zwyżka będą potrzebne np. przy pracach na elewacji niewielkiego bloku, a inny sprzęt na placu budowy czy do pracy wewnątrz hali zakładu przemysłowego.

Zainteresuje Cię też: Podest ruchomy – 7 pytań najczęściej zadawanych przed wynajmem

Podesty ruchome przejezdne – jakie są ich zastosowania?

Podesty przejezdne mogą być stosowane przy wykonywaniu różnorodnych prac, podczas realizacji których zespół musi wykonywać obowiązki na określonej wysokości. Oto kilka przykładowych sposobów ich wykorzystania.

Prace budowlane i wykończeniowe

Podesty ruchome montowane na pojeździe i samojezdne mogą być przydatne podczas budowy rozmaitych obiektów oraz ich wykańczaniu – np. przy pracach prowadzonych na elewacji budynku, np. tynkowaniu, malowaniu czy wykonywaniu termoizolacji. Z uwagi na to, że są mobilne, mogą być tańszą alternatywą dla systemu rusztowań.

Prace dekarskie

Wymiana pokrycia dachowego czy remont na dachu to zadania, przy których podest przejezdny może zrobić dużą różnicę. Pozwoli precyzyjnie dotrzeć w miejsce, w którym potrzebna jest naprawa.

Prace renowacyjne

Zwyżka może się przydać np. podczas konserwacji lub odnawiania wysoko umieszczonych elementów w starych kościołach i innych budynkach.

Podnośnik przejezdny przegubowy
Podnośniki przejezdne sprawdzają się też przy renowacji oraz czyszczeniu zabytkowych elewacji.

Montaż reklam wielkoformatowych

Zawieszenie banera czy billboardu na dużej wysokości bezwzględnie wymaga wykorzystania zwyżki. Pozwala ona pracownikowi szybko i bezpiecznie nakładać kolejne elementy dużego plakatu reklamowego w komfortowy sposób.

Mycie okien i elewacji budynków

Zwyżka może być konieczna zwłaszcza przy pracach wykonywanych na zewnątrz biurowców ze szklanymi fasadami. Jej zastosowanie może stanowić jedyny sposób na utrzymanie estetyki budynku.

Prace elektryczne

Podest ruchomy przejezdny wolnobieżny może się przydać np. przy naprawie sygnalizacji świetlnej lub pracach wykonywanych na słupach elektrycznych lub przy latarniach.

Powyższa lista nie wyczerpuje oczywiście wszystkich przypadków zastosowania podestu przejezdnego. Te konstrukcje będą pomocne także przy realizacji innych prac na wysokości.

Zastanawiasz się, jaki model podestu ruchomego przejezdnego wybrać i ile będzie kosztować jego zakup lub wynajem? Skontaktuj się z ekspertami GIZO. Znajdziemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.