Podnośnik elektryczny magazynowy – idealny do prac wewnętrznych

Podnośniki magazynowe elektryczne są jednymi z tych urządzeń, bez których funkcjonowanie centrów logistycznych, hal magazynowych czy sklepów wielkopowierzchniowych nie byłoby możliwe. Dzięki kompaktowym rozmiarom, dużej zwrotności i łatwej obsłudze jest doskonały do wykonywania zróżnicowanych zadań. Co warto o nim wiedzieć?

Czym wyróżnia się podnośnik elektryczny magazynowy?

Wśród podnośników największym powodzeniem cieszą się te wyposażone we własny napęd. Dzięki temu, że urządzenie może poruszać się samodzielnie zwiększa się jego funkcjonalność. Zapewnia też większą swobodę manewrowania i łatwiej ustawić je w konkretnej pozycji, co w konsekwencji przyczynia się do optymalizacji pracy, skrócenia czasu jej trwania i wpływa na jego bezpieczne użytkowanie. 

Zastosowanie różnego rodzaju napędów w podnośnikach – elektrycznego lub spalinowego – pozwala maksymalnie dostosować je do charakteru środowiska, w którym pracują, niezależnie czy potrzebujemy ich by umożliwić łatwy dostęp do produktów i towarów składowanych na magazynie, czy planujemy prace konserwacyjne.

W ten sposób do prac wewnętrznych dostosowany jest podnośnik elektryczny do magazynu – zasilany poprzez akumulator lub sieciowo. Jedną z jego największych zalet jest brak emisji spalin oraz CO2, dzięki czemu nie tylko jest przyjazny dla środowiska, ale może również pracować wewnątrz budynków bez szkody dla znajdujących się tam ludzi. Dodatkowo niektóre modele mają wbudowany prostownik, co znacznie ułatwia ich ładowanie.

Podnośnik elektryczny magazynowy jest przystosowany do prac wewnętrznych również ze względu na wymiary. Większość dostępnych na rynku modeli ma kompaktowe gabaryty, aby maksymalnie zwiększyć manewrowość urządzenia i ułatwić operatorowi jego obsługę oraz zapewnić łatwy dostęp do regałów magazynowych. Sprawia to, że podnośnik elektryczny jest to sprzęt wręcz idealny do pracy w nieprzystępnym środowisku – a takimi są właśnie centra przeładunkowe, magazyny czy hale produkcyjne, gdzie wiele produktów składowana jest na wysokich regałach. Wyposażenie tych wnętrz ogranicza przestrzeń manewrową i może stwarzać poważne zagrożenie podczas pracy maszyny. Na szczęście wysoka sterowność i mały promień skrętu podnośnika elektrycznego minimalizują to ryzyko i sprawiają, że obsługa urządzenia nie przysparza dodatkowych trudności w dostępności do dowolnego produktu.

Największe zalety wykorzystania podnośnika elektrycznego do prac wewnętrznych to:

  • niski poziom emisji hałasu,
  • wysoki stopień kontroli operatora nad maszyną,
  • minimalne ryzyko wypadków,
  • niskie ryzyko uszkodzeń wyposażenia – regałów, maszyn itp.,
  • brak konieczności reorganizacji przestrzeni w celu udostępnienia podnośnikowi miejsca do pracy.

Warto również dodać, że małe podnośniki elektryczne wyposażone są w niebrudzące opony, dzięki czemu mogą poruszać się po wszystkich typach nawierzchni bez niszczenia ich.

Podnośnik elektryczny a podnośnik z napędem ręcznym

Do prac wewnętrznych często wykorzystywane są również podnośniki z napędem ręcznym. Mimo że tego typu urządzenia dobrze sprawdzają się w wielu sytuacjach, małe podnośniki elektryczne mają nad nimi sporą przewagę. Przede wszystkim cechują się lepszymi parametrami technicznymi, dzięki czemu usprawniają pracę i pomagają wykonywać ją szybciej, a także zapewniają łatwy dostęp do dowolnego produktu. W porównaniu do podnośnika z napędem ręcznym podnośnik elektryczny wykazuje:

  • dużo większy udźwig – dzięki temu może służyć do podnoszenia nie tylko ludzi, ale także ciężkich narzędzi czy materiałów.
  • Większą wysokość roboczą – umożliwia to przeprowadzanie prac konserwacyjnych nawet na dużych wysokościach; pionowy zasięg małych podnośników elektrycznych posiada wysokość podnoszenia na tyle dużą, by bez problemu sięgnąć stropu budynku.
  • Szerszy zakres ruchu wysięgnika – podnośniki elektryczne wyposażone w różne rodzaje wysięgników gwarantują większy zasięg roboczy, również boczny.

Oczywiście można mieć obawy, że sprzęt taki jak podnośnik elektryczny jest zdecydowanie bardziej awaryjny. Jest to uzasadnione, ale trzeba wiedzieć, że dzisiejsze technologie produkcyjne znacznie ograniczają podatność maszyn na powstawanie usterek. Dodatkowo w przypadku popularnych marek – takich jak Manitou, JGL, podnośniki SINOBOOM lub podnośniki Genie – nie ma problemu z częściami zamiennymi. W takiej sytuacji korzystny jest również wynajem podnośników elektrycznych – w tej sytuacji to firma użyczająca sprzętu przejmuje odpowiedzialność za jego konserwację.

Jaki podnośnik elektryczny magazynowy wybrać?

Podnośnik przegubowy elektryczny
Dzięki bardzo dużej wysokości roboczej podnośnik elektryczny umożliwia wykonanie wszystkich prac montażowych i konserwacyjnych nawet w wysokich budynkach.

 

Bardzo duża wysokość podnoszenia w podnośniku elektrycznym magazynowym umożliwia wykonanie wszystkich prac montażowych i konserwacyjnych nawet w wysokich budynkach oraz w magazynach i hurtowniach.

Czytaj także: 7 korzyści ze stosowania nowoczesnych wózków widłowych elektrycznych

Podnośnik elektryczny dobrze sprawdzi się również do prac na zewnątrz, pomimo że na trudnym i grząskim terenie nie jest równie wydajny jak warianty spalinowe. Mimo to wyposażając magazyn lub halę w jeden z podnośników elektrycznych, nie ma potrzeby zakupu lub krótkoterminowego wynajmowania innego sprzętu. Gdy zajdzie konieczność renowacji lub wyczyszczenia elewacji budynku, bez problemu można wykorzystać mały podnośnik elektryczny. W rzeczywistości wszystkie prace konserwacyjne dla jednego obiektu wykonuje się za pomocą jednej maszyny.

W pracach wewnętrznych najważniejszą zaletą podnośników elektrycznych jest to, że współpracują z wysięgnikami różnego rodzaju. Wśród najczęściej wykorzystywanych rodzajów podnośników znajdują się między innymi podnośniki nożycowe elektryczne czy podnośniki elektryczne koszowe. Duża mobilność wysięgnika sprawia, że urządzenie można z łatwością dostosować także do architektury obiektu. Cechy charakterystyczne poszczególnych wysięgników są następujące:

  • podnośnik nożycowy elektryczny – ma dużą platformę roboczą i wysoki udźwig zapewniające wygodne podnoszenie i opuszczanie towarów składowanych w magazynach;
  • podnośnik koszowy elektryczny – jest zdecydowanie wygodniejszy i łatwiej się nim manewruje. Dodatkowo zapewnia także bardzo dużą precyzję ruchów wysięgnikiem. W zależności od tego, czy zależy nam na maksymalnie dużej wysokości roboczej, czy też dużym zasięgu bocznym, można wybrać odpowiednio między podnośnikiem teleskopowym elektrycznym a podnośnikiem przegubowym elektrycznym. Pozwalają one na podnoszenie pracowników na wysokości pozwalające na sprawną pracę na magazynie.

W każdym przypadku należy najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jaka jest pożądana wysokość podnoszenia, czy podnośnik elektryczny będzie częściej używany na zewnątrz, czy wewnątrz budynku, jakie ładunki będzie podnosił i jaki udźwig będzie optymalny, a także jakie są ograniczenia przestrzeni, w której będzie pracował. To pozwoli na wybór najlepszego możliwego podnośnika elektrycznego, a w efekcie umożliwi wydajniejszą eksploatację maszyny.

Nie wiesz, jaki podnośnik elektryczny będzie dla Ciebie najlepszy? Skontaktuj się z nami i opisz nam swoje potrzeby, a przedstawimy Ci najlepszą ofertę!