Podnośnik koszowy na przyczepie – gdzie się go najczęściej stosuje?

Podnośnik koszowy na przyczepie jest jedną z wielu maszyn budowlanych, które umożliwiają sprawne przeprowadzenie prac na wysokościach. Jest też maszyną o wszechstronnych zastosowaniu. Najlepiej sprawdza się jednak w trudnych warunkach, gdzie zapewnia wysokie bezpieczeństwo pracowników. Z tego powodu warto mieć przynajmniej jeden podnośnik na przyczepie w swojej flocie. Dzięki niemu wykonasz nawet najbardziej wymagające prace. Co sprawia, że sprzęt ten jest jednym z najbezpieczniejszych typów podnośników? I gdzie najczęściej się go wykorzystuje?

Czym charakteryzuje się podnośnik koszowy na przyczepie?

O zastosowaniu i funkcjonalności konkretnego typu podnośnika koszowego przesądzają dwa elementy jego konstrukcji: wysięgnik (ramię) oraz platforma jezdna. Wyróżnia się 3 główne typy ramion podnośników:

  • teleskopowe – złożone są z kilku segmentów w taki sposób, że jeden chowa się w drugim; umożliwiają one ruch wyłącznie w płaszczyźnie poziomej;
  • przegubowe – wysięgnik wyposażony jest w przegub zapewniający mu dużą ruchomość; dzięki temu ramieniem można poruszać również w płaszczyźnie pionowe i sięgać w trudno dostępne miejsca bez konieczności przemieszczania platformy jezdnej podnośnika;
  • nożycowe – w tego rodzaju podnośnikach ramię przypomina nożyce i porusza się tylko w górę i w dół; dzięki solidnemu podparciu platformy roboczej tego typu podnośniki koszowe charakteryzują się dużą stabilnością i wysokim udźwigiem.
podnośnik koszowy na przyczepie
Fot. Podnośniki koszowe na przyczepie nie mają własnego napędu i nie mogą samodzielnie poruszać się po miejscu pracy. W zamian za to zapewniają większą stabilność urządzenia.

 

Ze względu na rodzaj platformy jezdnej podnośniki zazwyczaj dzieli się na samojezdne (które mają własny napęd) oraz podnośniki na przyczepach. Nie mają one możliwości samodzielnego poruszania się i do ich przewiezienia trzeba użyć przyczepy transportowej.

Przyczepa transportowa nie jest jednak niezbędna w trakcie pracy tych urządzeń. Podnośniki koszowe na przyczepie wyposażone są w stabilizatory (tzw. pająki), które umożliwiają osadzenie sprzętu na gruncie i zapewniają mu stabilność.

Warto też zaznaczyć, że podnośniki koszowe na przyczepach najczęściej występują w połączeniu z ramieniem przegubowym, które zwiększa mobilność platformy. Niemal tak samo popularne są podnośniki z nożycowym wysięgnikiem.

Mobilność, wszechstronność i stabilność – największe zalety podnośnika koszowego na przyczepie

Konstrukcja z podporami, charakterystyczna dla podnośników koszowych na przyczepach, zapewnia bardzo dobrą stabilność urządzenia. Rozstaw podpór można regulować dowolnie, co umożliwia poziome ustawienie podnośnika nawet na bardzo nierównym terenie. Sprawia to, że podnośniki koszowe na przyczepach znajdują zastosowanie przede wszystkim w pracach zewnętrznych. Z powodzeniem można jednak używać ich również w budynkach.

Niezmiernie ważnym walorem użytkowym podnośników koszowych na przyczepach jest ich mobilność. Standardowo mają one niewielką masę własną i równie niewielkie gabaryty. Właściwości te nie tylko umożliwiają łatwe przewożenie takiego podnośnika, ale też ustawienie go wszędzie tam, gdzie nie można wjechać ciężkim sprzętem.

Prosta konstrukcja oraz brak skomplikowanych podzespołów sprawiają natomiast, że podnośniki koszowe na przyczepie są urządzeniami nieawaryjnymi i łatwymi w obsłudze. Dodatkowo nie wymagają też tak częstego serwisowania, przez co ich utrzymanie jest znacznie tańsze niż w przypadku podnośników samojezdnych.

podnośnik koszowy zabezpieczony podporami
Fot. Podnośnik koszowy na przyczepie dobrze sprawdzi się w każdej gałęzi gospodarki. Przeważnie pracuje jednak w terenie i jest wykorzystywany do prac konserwatorskich, remontowych i budowlanych.

Gdzie znajdują zastosowanie podnośniki koszowe na przyczepie?

Podnośniki koszowe na przyczepie można wykorzystać niemal wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wykonania jakiejś pracy na wysokościach. Jest to niezbędne zwłaszcza w przypadku gdy warunki terenowe lub architektoniczne uniemożliwiają postawienie tradycyjnego rusztowania.

Ponieważ zwykle w tego rodzaju podnośnikach wykorzystuje się ramię przegubowe o dużym zakresie ruchów w dwóch płaszczyznach, sprzęt ten dobrze sprawdza się w trudno dostępnych miejscach. Można powiedzieć, że podnośniki koszowe znajdują zastosowanie w niemal w każdej branży, w tym:

  • sadowniczej;
  • budowlanej;
  • remontowej;
  • montażowej;
  • konserwatorskiej.

Osadzenie wysięgnika z platformą roboczą na podporach zapewnia stabilność w trudnych warunkach terenowych. Ze względu na to tego rodzaju podnośniki robocze używane są w miejscach o nierównych lub grząskim podłożu.

Sprawdź również: Używane podnośniki koszowe – 4 powody, dla których warto je kupić

Wynajem podnośnika koszowego na przyczepie – cena, warunki umowy

Podnośniki koszowe na przyczepie nie są tak drogie, jak podnośniki samojezdne, które wyposażone są w mnóstwo zaawansowanych technologicznie podzespołów. Wciąż jednak jednorazowy wydatek w wysokości przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych może być zbyt dużym obciążeniem dla Twojej firmy.

Nie musisz też inwestować w podnośnik, jeśli zamierzasz używać go sezonowo lub do wykonania pojedynczego zlecenia. W takim przypadku zakup urządzenia jest niepotrzebny i nieopłacalny. 

Korzystniejszym rozwiązaniem jest wynajem podnośników koszowych na przyczepie. Skorzystaj z niego, jeśli:

  • zależy Ci na zachowaniu płynności finansowej;
  • nie chcesz zaciągać kosztownego kredytu na zakup podnośnika;
  • zależy Ci na czasie i nie możesz oczekiwać na dostawę podnośnika więcej niż kilka dni;
  • nie chcesz brać odpowiedzialności za przeglądy i serwisowanie urządzenia.

Cena wynajmu podnośników koszowych na przyczepie jest na tyle niska, że nie musisz obawiać się, że obciąży ona miesięczny budżet Twojej firmy. W ten sposób możesz wybrać urządzenie, które dopasowane jest do specyfiki Twojej działalności, a nie jedynie takie, na które możesz sobie pozwolić.

Poszukujesz atrakcyjnej cenowo alternatywy dla zakupu nowego podnośnika koszowego na przyczepie? Zapoznaj się z naszą ofertą podnośników lub skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o wynajmie podnośników!