Podnośnik koszowy nożycowy czy przegubowy – które rozwiązanie wybrać? Podpowiadamy!
Podnośniki stanowią nieocenioną pomoc podczas wykonywania wielu prac na wysokości. Na rynku znaleźć można te urządzenia w wersji nożycowej i przegubowej. Każde z nich jest przeznaczone do realizacji zupełnie innych zadań. Kiedy sprawdzi się podnośnik koszowy nożycowy, a kiedy lepiej postawić na model przegubowy?
Spis treści
- 1 Budowa zwyżki nożycowej
- 2 Zalety zwyżki nożycowej
- 3 Budowa podnośnika przegubowego
- 4 Zalety podnośnika koszowego przegubowego
- 5 Gdzie sprawdzą się zwyżki nożycowe i przegubowe?
- 6 Cechy wspólne zwyżek nożycowych i przegubowych
- 7 Podnośnik koszowy przegubowy czy nożycowy – co wybrać?
- 8 Wynajem podnośników przegubowych i nożycowych
Budowa zwyżki nożycowej
Zwyżka nożycowa składa się z platformy i dwóch ramion krzyżujących się pod różnymi kątami – w zależności od stopnia uniesienia kosza. Takie maszyny poruszają się jedynie w kierunku góra-dół. Są wykorzystywane głównie podczas prac na nieco mniejszych wysokościach. Ich budowa wymaga podstawienia urządzenia bezpośrednio pod punkt, w którym mają być realizowane zadania.
Zalety zwyżki nożycowej
Podnośnik nożycowy koszowy jest urządzeniem bardzo stabilnym. Cały siła nacisku jest przekazywana na ramiona, które są przytwierdzone bezpośrednio do platformy i nie wychylają się poza jej obrys. Z tego powodu w koszu podnośnika nożycowego może znaleźć się nawet 6 osób, w zależności od wybranego modelu maszyny.
Po złożeniu ramion podnośnik nożycowy ma niewielkie gabaryty. Z tego powodu często wykorzystuje się go do prac wewnątrz budynku. Jeśli pracuje się w takich miejscach, konieczne jest upewnienie się, że używana maszyna jest napędzana akumulatorem, a więc nie generuje szkodliwych spalin.
Budowa podnośnika przegubowego
Podnośnik przegubowy, w przeciwieństwie do modelu nożycowego, ma wystające ramię „łamiące się” w kilku punktach, pod różnym kątem. Element ten pozwala na łatwe dotarcie do trudno dostępnych przestrzeni. Ramię podnośnika jest wysuwane teleskopowo. W największych modelach urządzeń jego długość może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów.
Zalety podnośnika koszowego przegubowego
Podnośnik koszowy przegubowy pozwala na łatwe manewrowanie w trudno dostępnych przestrzeniach, dlatego sprawdza się podczas napraw i prac konserwatorskich budynków w ciasnej zabudowie. Co więcej, ma on znacznie większy zasięg niż model nożycowy. Pozwala na wyniesienie pracowników nie tylko do góry, lecz także w bok. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie w sytuacji, gdy operator nie ma możliwości podjechania bezpośrednio pod ścianę budynku, którego mają dotyczyć wykonywane prace.
Gdzie sprawdzą się zwyżki nożycowe i przegubowe?
Podnośniki nożycowe sprawdzają się najlepiej do prac wewnątrz budynku. Mogą być wykorzystywane także do zadań wykonywanych bezpośrednio przy fasadach, np. restauracji elewacji obiektu. Mają niewielkie gabaryty i dość krótkie ramiona, a ich budowa wymaga podstawienia urządzenia bezpośrednio pod miejsce, w których mają być realizowane prace.
Podnośniki przegubowe są wykorzystywane przy pracach na większych wysokościach, m.in. instalatorskich, montażowych, malarskich czy budowlanych. Często stosuje się je zamiast drabin i rusztowań, np. do mycia okien w wieżowcach. Są przydatne również w branży eventowej, pozwalając na wygodne i bezpieczne rozstawianie scen czy montowanie oświetlenia.
Cechy wspólne zwyżek nożycowych i przegubowych
Zwyżki nożycowe i przegubowe mają także kilka cech wspólnych. Do najważniejszych z nich można zaliczyć obecność zamka hydraulicznego czy panelu sterowania pozwalającego na łatwe i bezpieczne zarządzanie podnośnikiem. Co więcej, zwyżki nożycowe i przegubowe są dostępne w wersji spalinowej i elektrycznej. Niektóre modele wyposaża się w specjalne koła terenowe, które ułatwiają poruszanie się po nierównym terenie na placu budowy.
Podnośnik koszowy przegubowy czy nożycowy – co wybrać?
Zarówno podnośniki przegubowe, jak i nożycowe mają wiele zalet. Każde z tych urządzeń jest przeznaczone do zupełnie innych prac, dlatego przed zakupem danego modelu warto zastanowić się, do czego planujesz go używać. Czynnik ten wpływa także na dobór napędu maszyny – w budynkach możliwe jest korzystanie jedynie z urządzeń z napędem elektrycznym.
Wiele firm decyduje się na zakup obu modeli podnośników. Takie rozwiązanie pozwala dobrać odpowiedni wariant do aktualnie wykonywanych prac. W trakcie realizacji niektórych zleceń konieczne jest korzystanie zarówno z podnośników nożycowych, jak i przegubowych.
Wynajem podnośników przegubowych i nożycowych
Jeśli Twoja firma korzysta z obu rodzajów podnośników, ale nie ma wystarczająco dużego budżetu, by zakupić dwie maszyny, dobrym rozwiązaniem jest postawienie na wynajem. Taka opcja pozwala na zaopatrzenie się w nowoczesny sprzęt za niewielkie pieniądze. Możesz samodzielnie decydować, kiedy korzystasz z podnośnika nożycowego, a kiedy z przegubowego. Maszyny te da się bowiem wynająć zarówno na kilka miesięcy, jak i na znacznie krótszy okres – w zależności od ustaleń z wypożyczalnią.
Szukasz podnośników koszowych przegubowych i nożycowych na wynajem lub sprzedaż? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.