Podnośnik koszowy do prac pod napięciem

Praca przy instalacjach i urządzeniach elektrycznych odbywa się zwykle przy wyłączonym napięciu, jednak czasem pojawia się konieczność przeprowadzenia pewnych działań „pod prądem”. Wówczas ogromnym ułatwieniem jest wykorzystanie specjalnego podnośnika koszowego do prac pod napięciem. Jakie cechy powinien mieć taki podnośnik i kiedy warto go zastosować? Sprawdźmy!
Podnośnik koszowy do pracy pod napięciem - GIZO.pl

Fot. Prace pod napięciem wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i przestrzegania określonych procedur zwiększających bezpieczeństwo pracowników.

Praca pod napięciem – o czym należy pamiętać?

Zgodnie z normami, praca pod napięciem to taka, w czasie której pracownik ma kontakt z częściami pod napięciem lub sięga dowolną częścią ciała lub narzędziami, elementami wyposażenia albo sprzętu w strefę prac pod napięciem.
Prace przy instalacjach elektrycznych pod napięciem muszą być prowadzone pod bezpośrednim nadzorem uprawnionych osób. Pracownicy powinni otrzymać środki zabezpieczające oraz szczegółowy instruktaż odnośnie do podziału i kolejności planowanych prac.
Do wykonywania prac pod napięciem pracownicy powinni zostać wyposażeni w narzędzia dla elektryków przeznaczone do przeprowadzania tego typu zadań, w tym narzędzia izolowane. Jeśli prace mają być prowadzone na wysokości, należy korzystać z podnośników wyposażonych w izolowany kosz roboczy.
Pracownicy wykonujący prace pod napięciem elektrycznym powinni mieć do swojej dyspozycji szereg środków zabezpieczających, w tym:

  • drążki izolacyjne i manipulacyjne,
  • drążki izolacyjne do zakładania uziemiaczy,
  • drążki izolacyjne pomiarowe,
  • kleszcze i uchwyty izolacyjne do bezpieczników,
  • wskaźniki napięcia,
  • środki ochrony osobistej (rękawice, półbuty, kalosze dielektryczne, kaski ochronne izolacyjne),
  • pomosty izolacyjne,
  • dywaniki i chodniki gumowe,
  • narzędzia izolowane
  • przenośne uziemiacze ochronne itp.

Podnośnik koszowy do prac elektrycznych – co powinien posiadać?

Podnośnik koszowy jest doskonałym rozwiązaniem do przeprowadzenia prac elektrycznych, w tym montażu, prac konserwacyjnych czy napraw elementów infrastruktury elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że prace obejmujące instalacje elektryczne wymagają zastosowania odpowiednio przystosowanych do tego podnośników izolowanych. Izolowane podnośniki koszowe zapewniają operatorom bezpieczeństwo nawet wówczas, gdy prace prowadzone są na instalacjach pod wysokim napięciem.

Wysokość robocza podnośnika

Podnośnik koszowy do prac pod napięciem ma określony obszar roboczy, na który składają się dwie wielkości – maksymalny wysięg roboczy oraz maksymalna wysokość robocza. W pierwszym przypadku chodzi o odległość boczną od osi zwyżki, na jaką może przemieścić się kosz. Wysokość robocza podnośnika to z kolei maksymalna wysokość, na jaką w stosunku do podłoża może być podniesiony kosz zwyżki wraz z zasięgiem ręki operatora.
Podnośnik koszowy teleskopowy GIZO.pl

Fot. Podnośniki koszowe teleskopowe sterowane są z pulpitu górnego, a ramię może obracać się o 360°, jak też poruszać w poziomie i pionie, co pozwala na uzyskanie dużego wysięgu bocznego.

Przystosowanie kosza do prac pod napięciem

Prace pod napięciem mogą być wykonywane jedynie przez wykwalifikowanych pracowników mających odpowiednie uprawnienia, wyposażonych w sprzęt i narzędzia izolowane do prac pod napięciem. Powinni oni korzystać także ze specjalnie izolowanych podnośników do prac pod napięciem.

Izolacja kosza

Podnośniki do prac pod napięciem mogą być wyposażone w izolowany kosz roboczy lub izolowane ramię, jak w przypadku podestów teleskopowych. Podnośniki te można stosować do prac pod napięciem w zakresie napięć znamionowych na poziomie od 1 do 800 kV.
Podnośnik koszowy do prac pod napięciem ma odpowiednio izolowany kosz roboczy, ale należy pamiętać, że osoby znajdujące się w koszu mimo to muszą być wyposażone m.in. w drążki izolacyjne i specjalistyczne środki ochrony osobistej, jak rękawice i rękawy elektroizolacyjne.

Materiał, z którego zbudowany jest kosz

W zależności od rodzaju zwyżki, kosz podnośnika koszowego może być wykonany z tworzywa sztucznego, w tym włókna szklanego, które nie przewodzi prądu elektrycznego. W przypadku części zwyżek kosz może być również zrobiony z poliestru i mieć podwójną izolację lub być wyposażony w specjalną wkładkę, która chroni operatora przed wysokim napięciem.

Udźwig kosza

Udźwig podnośnika koszowego jest parametrem, który określa dopuszczalną masę, jaka może zostać umieszczona w koszu zwyżki. Składa się na nią waga:

  • pracowników,
  • narzędzi,
  • wszystkich elementów i sprzętu zabieranego do kosza podnośnika. 

Warto pamiętać, że podnośnik koszowy nie powinien być wykorzystywany jako dźwig i przy ciężarach przekraczających (wraz z koszem i obsługą) 500 kg zwykle konieczne jest skorzystanie z dodatkowego dźwigu.

Sposób sterowania podnośnikiem do pracy pod napięciem

Podnośniki koszowe mogą być sterowane z platformy dolnej, bezpośrednio z kosza lub zdalnie. 

Korzystanie z podnośnika podczas prac pod napięciem - GIZO.pl

Fot. Wynajmując podnośnik, można skorzystać z pomocy operatora, który zna maszynę i ma doświadczenie w sterowaniu koszem zarówno z poziomu podłoża, jak i z kosza podnośnika.

Jeśli firma świadczy usługi elektryczne i często wykonuje zlecenia tego typu, warto zainwestować w zakup odpowiedniego podnośnika koszowego. Producenci podnośników koszowych udzielają wszelkich niezbędnych informacji o cechach danej zwyżki, co ułatwia optymalne dobranie jej do indywidualnych potrzeb. 
Jeśli chodzi o podnośnik koszowy, cena zależy od wielu czynników, w tym rodzaju podnośnika, jego cech i przeznaczenia czy dodatkowego wyposażenia. Planując zakup podnośnika koszowego, warto zwrócić się do autoryzowanych sprzedawców, którzy oferują podnośniki koszowe używane i nowe oraz części do podnośników w korzystnych cenach. 
***
Podnośnik koszowy do prac pod napięciem pozwala bezpiecznie i w komfortowych warunkach wykonać prace elektryczne. Dzięki szerokiemu spectrum zastosowań i budowie umożliwiającej pracę w miejscach nawet trudno dostępnych, pozwoli na efektywną i szybką realizację niemal każdego zlecenia.