Podnośnik nożycowy – przy jakich pracach sprawdzi się najlepiej?

W trakcie prac na wysokości konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu, który pozwala na wyniesienie pracowników, narzędzia i materiałów na nawet kilkadziesiąt metrów. W tym celu używa się m.in. podnośników nożycowych. Do czego najczęściej się je wykorzystuje?

W jakich branżach stosuje się podnośnik nożycowy?

Zwyżka nożycowa znajduje zastosowanie w wielu branżach. Wykorzystuje się ją m.in. w:

  • rolnictwie i sadownictwie,
  • branży budowlanej,
  • magazynach,
  • halach produkcyjnych,
  • przestrzeniach miejskich.

Zwyżka nożycowa podczas budowy i remontu

Zwyżki nożycowe są używane m.in. podczas prac budowlano-remontowych. Wykorzystuje się je zarówno w budynku, jak i poza nim. Zwyżka nożycowa pozwala na dostanie się do wysokich partii budynku, co ma znaczenie np. podczas kładzenia instalacji w halach przemysłowych i magazynowych. Podnośnik tego typu można postawić bezpośrednio pod ścianą. W wersji złożonej jest również kompaktowy, dzięki czemu nie ma problemu z wjechaniem nim przez bramę garażową.

Podnośnik nożycowy może być wykorzystywany również do transportu ciężkich materiałów i narzędzi na budowie – nie trzeba używać specjalnych wind czy dźwigów. Trzeba jednak pamiętać, że każdy podnośnik ma określony udźwig.

Podnośnik nożycowy do prac przy elewacji

Zwyżki nożycowe z napędem spalinowym mogą być używane też poza budynkiem. Najczęściej wykorzystuje się je do remontów elewacji, instalacji czy fragmentów dachów. Podnośniki często są niezbędne zarówno w trakcie budowy obiektów mieszkalnych, jak i przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Są wygodniejszą alternatywą dla rusztowania, którego zwykle nie da się przesunąć bez większych problemów.

Zwyżka nożycowa podczas pielęgnacji roślin

Podnośnik nożycowy znajduje zastosowanie również podczas pielęgnacji roślin. Pozwala na dostanie się do koron wysokich drzew. Urządzenie to jest wykorzystywane zarówno podczas rutynowego przycinania gałęzi czy usuwania jemioły, jak i całkowitej wycinki. W tym celu używa się go w sadach oraz przestrzeniach miejskich. Podnośnik nożycowy pozwala na łatwe przemieszczanie, dostęp do rośliny z każdej strony.

Zwyżka nożycowa na halach przemysłowych

platforma podnośnika nożycowego

Zwyżki nożycowe są wykorzystywane również w halach przemysłowych. Służą nie tylko do przeprowadzania prac remontowo-budowlanych, lecz także wykładania towaru. Stosuje się je również do konserwacji klimatyzacji czy instalacji elektrycznych w wysokich pomieszczeniach. Trzeba jednak wiedzieć, że podnośnikami nożycowymi mogą operować jedynie osoby z odpowiednimi uprawnieniami nadanymi przez UDT.

Podnośniki nożycowe samojezdne do odśnieżania dachów

Podnośniki nożycowe samojezdne mogą być wykorzystywane również do odśnieżania dachów w sezonie zimowym. Korzysta się z nich w przypadku niższych budynków – nie sprawdzą się przy czyszczeniu wysokich wieżowców.

Podnośnik nożycowy do mycia okien i elewacji

Podnośnik nożycowy sprawdzi się świetnie także podczas mycia elewacji i okien w budynkach. Pozwala uniknąć konieczności stosowania specjalnych uprzęży, na których pracownicy zwisają podczas wykonywania prac. Urządzenia tego typu mogą być zastosowane do mycia okien jedynie w nieco niższych, maksymalnie kilkupiętrowych budynkach.

Podnośnik nożycowy do prac w przestrzeniach miejskich

Mobilny podnośnik nożycowy może być wykorzystywany również w trakcie prac porządkowych czy pielęgnacyjnych w przestrzeniach miejskich. Mowa tu zarówno o rutynowym podcinaniu drzew, jak i naprawach sygnalizacji świetlnej czy innego oświetlenia. Z podnośników nożycowych często korzystają także firmy odpowiedzialne za wieszanie reklam na billboardach.

Podnośnik nożycowy w warsztacie samochodowym

Mniejsze modele podnośników nożycowych są wykorzystywane również w warsztatach samochodowych. Dzięki nim pracownicy mogą dostać się do podwozia pojazdu od dowolnej strony. 

W warsztatach stosuje się podnośniki, które pozwalają na podniesienie całego samochodu. Ich udźwig musi być dopasowany do rodzaju pojazdu. Podnośnik nożycowy ma specyficzną konstrukcję, która nie ogranicza przestrzeni roboczej, ponieważ nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Zastosowanie spalinowych i elektrycznych podnośników nożycowych

Warto pamiętać, że nie wszystkie podnośniki nożycowe mogą być wykorzystywane we wnętrzu budynku. Modele spalinowe nadają się do użytku jedynie na świeżym powietrzu. Wszystko ze względu na fakt, że generują one zanieczyszczenia, które mogłyby szkodzić osobom przebywającym w zamkniętym pomieszczeniu z działającym urządzeniem. Na halach przemysłowych i w magazynach korzysta się więc z modeli elektrycznych.

Szukasz funkcjonalnych podnośników nożycowych o wielu zastosowaniach? Zapraszamy do kontaktu!