Podnośnik nożycowy – wszystko co trzeba o nim wiedzieć
W sektorze przemysłowym podnośniki koszowe pracują niemal wszędzie. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów tego sprzętu jest podnośnik nożycowy. Charakterystyczne, krzyżujące się ramiona, unoszące do góry ludzi i ładunki, to codzienny krajobraz magazynów, remontowanych pomieszczeń, placów budowy, przy elewacji budynków i wielu innych miejsc. Ich wyjątkowość polega na „wszechstronności” i możliwościach jakie daje, jednak, jak każde urządzenie, ma też swoje ograniczenia. Co warto wiedzieć o podnośnikach nożycowych? Niektóre informacje mogą zaskoczyć…
Spis treści
Podnośniki nożycowe – konstrukcja i zasada działania
Budowa podnośnika nożycowego opiera się na systemie krzyżujących się ramion wraz z umieszczoną ponad nimi platformą roboczą. Barierki zabezpieczające tworzą kosz podnośnika, chroniąc pracowników i przedmioty przed wypadnięciem w trakcie pracy urządzenia. Ramiona prostując się, unoszą podest w górę. Praca dźwigni unoszących przypomina działanie nożyczek, stąd nazwa – podnośnik nożycowy.
Centralną jednostkę napędową stanowi silnik (w podnośniku nożycowym elektrycznym silnik elektryczny, w podnośniku nożycowym spalinowym silnik spalinowy) oraz elektryczny moduł sterujący. Podnośniki nożycowe elektryczne są zdecydowanie częściej spotykane ze względu na możliwość ich wykorzystywania również w przestrzeniach zamkniętych. W nożycowych podnośnikach spalinowych wysokoprężny silnik pozwala na wydajną pracę na zewnątrz – w trudnym, często niestabilnym terenie.
W Norwegii zaprojektowano specjalny rodzaj niewielkiego podnośnika nożycowego – to spalinowy Hybeko Tunel 339RT, przystosowany do pracy w tunelach. Ze względu na charakterystyczne, skaliste uwarunkowania tamtejszego terenu i konieczność częstego drążenia skał, podnośniki te pracują w tunelach, mając napęd spalinowy! Skąd ten pomysł? Baterie podnośników elektrycznych ładują się wolno, a przepisy w Norwegii zabraniają ładowania urządzeń elektrycznych w tunelach – odpowiedzią na to były podnośniki nożycowe o minimalnej emisji spalin.
Podnośniki nożycowe mobilne (inaczej podnośniki nożycowe samojezdne) posiadają koła przeznaczone do pracy w terenie lub gładkie i niebrudzące, używane w pomieszczeniach. Szczególnym rodzajem podnośników nożycowych, a właściwie dwunożycowych, są te używane w branży samochodowej, zakotwione na stałe w podłożu – służące do podnoszenia samochodu na określoną wysokość, co znacznie ułatwia mechanikom naprawę lub przegląd podwozia auta.
Zastosowanie podnośnika nożycowego
Mobilne, nożycowe podesty najczęściej stosowane są w branży remontowo-budowlanej, HVAC i logistycznej. Możliwość ich wykorzystania na każdym etapie budowy czyni z podnośników nożycowych jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi.
Zależnie od wielkości podestu roboczego podnośnik nożycowy budowlany może unieść na stanowisko robocze do 6 osób wraz z niezbędnym osprzętem, zapewniając jednocześnie odpowiednią ilość miejsca na swobodną pracę z użyciem elektronarzędzi (możliwość ich podłączenia jest zazwyczaj dostępna w koszu podnośnika). Jest to więc niezbędny element przy wszystkich zawansowanych pracach budowlanych na wysokości. Do najczęściej wykonywanych zadań należy tynkowanie, malowanie, mycie, piaskowanie, murowanie i wszelkie prace montażowe oraz wykończeniowe na wysokości.
W pracach miejskich maszyny te często znajdują zastosowanie do prac instalatorskich, do przycinania drzew, usuwania usterek na wysokości. Leśnicy używają podnośników nożycowych do przycinania drzew i prac pielęgnacyjnych w szkółkach. Powszechnie wykorzystywane są również w branży eventowej, filmowej i wszelkich pokrewnych dziedzinach, gdzie istnieje konieczność montażu/demontażu elementów na wysokości.
Podnośniki elektryczne zazwyczaj są wykorzystywane do prac w pomieszczeniach zamkniętych, na twardym i równym podłożu. Urządzenia spalinowe, o większej mocy, radzą sobie na zewnątrz, na nierównym i często niestabilnym podłożu, jak place budowy, tereny leśne, nieutwardzone drogi etc.
Wady i zalety podnośników nożycowych
Platformy nożycowe to bardzo praktyczne rozwiązanie, będące współczesną alternatywą dla drabin i rusztowań. Jak każde urządzenie, podnośnik ten a cechy predysponujące go do wykonywania określonych zadań, ale ma również pewne ograniczenia…
Zalety podestów nożycowych
- Stabilna, duża platforma – czasem z możliwością wysunięcia i dodatkowego powiększenia przestrzeni roboczej.
- Możliwość podniesienia kilku osób wraz z niezbędnymi narzędziami – na największych zwyżkach nożycowych może wygodnie pracować nawet 4 do 6 osób.
- Bezpieczeństwo pracy – barierki kosza oraz uprząż zabezpieczająca zapewniają poczucie bezpieczeństwa podczas korzystania z podnośnika.
- Stabilna konstrukcja – platforma umieszczona bezpośrednio ponad mechanizmem unoszącym zapewnia urządzeniu wyjątkową stabilność.
- Duży udźwig – największe podnośniki nożycowe mogą unieść do 3 ton (przeznaczone głównie dla branży samochodowej).
- Łatwość obsługi – mobilne podnośniki nożycowe działają w płaszczyźnie góra-dół, co sprawia, że panel obsługi jest naprawdę prosty.
Wady podnośników nożycowych
- Niewielki zasięg w porównaniu z innymi podnośnikami koszowymi – największe z nich wynoszą na wysokość do kilkunastu metrów.
- Konieczność ustawienia bezpośrednio pod miejscem docelowym – w warunkach placu budowy, konieczności wykonania napraw w hali produkcyjnej etc. nie zawsze jest możliwość dotarcia bezpośrednio w konkretne miejsce – w takich sytuacjach lepiej mogą się sprawdzić podnośniki przegubowe.
Najwyższy samobieżny podnośnik nożycowy na świecie potrafi wznieść platformę roboczą na wysokość 37,5 m, z ciężarem do 750 kg. 22 m2 powierzchni na podeście pozwalają na wygodną, równoczesną pracę 4 osób.
Czy warto inwestować w zakup podnośnika nożycowego?
Zakup podnośnika nożycowego (lub każdego innego) sprawdza się w sytuacji ciągłego wykorzystywania urządzenia – na przykład w firmach remontowych i budowlanych. W przypadku czasowego albo tylko sporadycznego korzystania z podnośnika zdecydowanie bardziej praktyczny jest wynajem podnośnika nożycowego – zwłaszcza wynajem długoterminowy. Najemca nie ponosi wówczas kosztów serwisowania takiej maszyny i ewentualnych napraw, a wynajmujący ma pewność otrzymania sprawnego podnośnika i jego natychmiastowej wymiany w razie awarii (brak przestojów w pracy).
Przeczytaj także: Zalety zakupu używanego podnośnika nożycowego
***
GIZO – wynajem i sprzedaż podnośników nożycowych – cena wynajmu ustalana jest indywidualnie, w zależności od potrzeb klienta; dłuższy wynajem zawsze oznacza jednak niższą stawkę. W naszej ofercie posiadamy wiele maszyn. W asortymencie są zarówno podnośniki nożycowe, jak i inne maszyny. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem i spojrzenia do naszej oferty. Poproś o wycenę i skontaktuj się!