Podnośnik przegubowy a podnośnik nożycowy – czym się różnią, podobieństwa i różnice w zastosowaniu
Podnośniki, czyli zwyżki koszowe, stały się nieodłącznym elementem większości dzisiejszych gałęzi przemysłu. Ich konstrukcja uległa z czasem pewnemu zróżnicowaniu, co pozwoliło dostosować urządzenia do pracy w różnych sytuacjach i środowiskach. Do najczęściej spotykanych rodzajów takiego sprzętu należą obecnie podnośniki przegubowe i podnośniki nożycowe. Łączy je funkcja – podnoszenie osób do wykonania określonej pracy na wysokości. Różni je natomiast konstrukcja i możliwości. W jakich sytuacjach sprawdzają się podnośnik przegubowy i podnośnik nożycowy?
Spis treści
Podnośniki nożycowe – budowa i możliwości urządzenia
Głównym elementem zwyżki nożycowej jest platforma i unoszące ją, nożyce. Podnośnik operuje w kierunku góra-dół na określoną zasięgiem ramion wysokość. Ze względu na swoją konstrukcję zwyżki nożycowe nie pracują na dużych wysokościach (nawet do 17,5 metra!). Ich zaletą i przewagą nad pozostałymi rodzajami podnośników jest natomiast wielkość platformy roboczej (wysuwając dodatkowy pomost można ją przedłużyć) i maksymalny udźwig. Budowa tych urządzeń zapewnia podnośnikom nożycowym stabilność, w związku z tym na największych platformach może pracować jednocześnie nawet do 6 osób. Wystarczająca ilość miejsca roboczego zapewnia nie tylko komfort pracy, ale pozwala też na zabranie na górę wszystkich potrzebnych narzędzi. Ze względu na konstrukcję i mniejsze zasięgi, sprzęt ten często wykorzystywany jest do prac wewnątrz hal i budynków.
Podnośniki przegubowe – budowa i możliwości urządzenia
Głównym elementem podnośnika przegubowego, który pozwala na wykonywanie zadań w trudno dostępnych miejscach, jest ramię łamane w kilku punktach, pod różnym kątem. Taka konstrukcja pozwala na dotarcie do nieosiągalnych dla innych zwyżek koszowych miejsc (na przykład pomiędzy koszem podnośnika a maszyną) oraz omijanie przeszkód (to opcja niedostępna dla innych podnośników), co ma niebagatelne znaczenie między innymi podczas prac w „zagęszczonym” środowisku miejskim.
Ramię podnośnika rozkładane i wysuwane teleskopowo pozwala na transport osób i ładunku na znaczne wysokości – nawet do kilkudziesięciu metrów. Ze względu na duży zasięg ramienia wykonującego pełny obrót, podnośniki przegubowe znajdują zastosowanie we wszystkich sytuacjach, w których realizuje się prace na dużych wysokościach, z jednoczesnym ograniczeniem ilości miejsca (na przykład budowy w centrach miast).
Występujące w niektórych modelach zwyżek dodatkowe podpory przednie i tylne stabilizują urządzenie, umożliwiając bezpieczne przenoszenie większych ciężarów. Z racji swoich rozmiarów sprzęt ten stosowany jest zazwyczaj na zewnątrz.
Podnośniki nożycowe i przegubowe – co je łączy?
Oba rodzaje maszyn (podnośnik nożycowy i podnośnik przegubowy) umożliwiają prace na wysokości, oferując niezbędne zabezpieczenia przed upadkiem użytkownika (kosz), systemy zabezpieczające operatorów i szereg funkcji ułatwiających wykonywanie wybranych zadań…
- Zamek hydrauliczny – służy on do utrzymywania ciśnienia w razie pęknięcia jednego z przewodów hydraulicznych. To właśnie dzięki takiemu działaniu, siłowniki pozostają utrzymane w pozycjach zablokowanych, uniemożliwiając ich spadnięcie.
- Napęd spalinowy lub elektryczny – determinuje wykorzystanie maszyny (wewnątrz lub na zewnątrz) i jej możliwości. Nożycowe i przegubowe podnośniki spalinowe są używane w warunkach zewnętrznych. Choć z czasem coraz więcej maszyn, które dotąd posiadały napęd spalinowy, przechodzi na wersję elektryczną.
- Koła terenowe lub niebrudzące – w zależności od wybranej opcji, przeznaczono je dla urządzeń z napędem elektrycznym, pracujących wewnątrz budynków lub dla tych, przeznaczonych do pracy na zewnątrz.
- Panel sterowania z kosza podnośnika lub z pulpitu sterowniczego.
Zastosowanie podnośników przegubowych i nożycowych
Zwyżki koszowe (i przegubowe, i nożycowe) sprawdzają się w szeroko rozumianym przemyśle. Ze względu na ich możliwości można je wykorzystać w bardzo różnych miejscach, zależnie od potrzeb pracowników. Zastosowanie sprzętu jest proste: wyniesienie osób i ewentualne narzędzi na określoną wysokość – tak, aby umożliwić komfortową pracę.
Podnośniki nożycowe – samojezdne urządzenia, które doskonale sprawdzają się w pracach wewnątrz budynków (podnośnik nożycowy elektryczny), gdzie ich niewielki zasięg jest wystarczający do wszelkich robót instalatorskich, wykończeniowych, renowacyjnych. Na zewnątrz (podnośniki spalinowe nożycowe) wykorzystywane są często do prac fasadowych.
Podnośniki przegubowe – niezastąpione na placach budowy wysokich obiektów, we wszelkich pracach montażowych, instalatorskich, malarskich i tym podobnych, prowadzonych na dużych wysokościach. Stanowią też nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych drabin i rusztowań – w przypadku mycia, piaskowania lub innych prac wykonywanych na wysokich budynkach. Również branża filmowa czy eventowa wspomagają się często podnośnikami przegubowymi przy realizacji sesji zdjęciowych lub na przykład organizacji imprez plenerowych.
Przeczytaj także: Podnośniki przegubowe – gdzie znajdują zastosowanie?
Wykorzystując dowolny rodzaj podnośnika koszowego, nie należy zapominać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Praca ze zwyżkami wymaga specjalnych uprawnień od operatora urządzenia, natomiast pracownicy korzystający z podnośników obowiązani są do używania stosownej odzieży roboczej i środków ochrony osobistej (w zależności od sytuacji są to kaski ochronne, szelki, uprząż zabezpieczająca etc.).
Zobacz >> nożycowe i przegubowe podnośniki – wynajem