Podnośnik przegubowy – zasada działania i zastosowania [INFOGRAFIKA]
Podnośniki przegubowe to jedne z kilku dostępnych rodzajów zwyżek. Składają się z długiego wysięgnika z przegubem, od którego pochodzi ich nazwa. Na jakiej zasadzie działają takie urządzenia? Gdzie najczęściej wykorzystuje się podnośniki przegubowe?
Interesuje Cię wynajem lub zakup podnośnika przegubowego?
Mamy nowoczesne maszyny dostępne od ręki! Skontaktuj się.
Spis treści
Z jakich elementów składa się podnośnik przegubowy?
Podnośnik przegubowy składa się ze specjalnego wysięgnika, dzięki któremu możliwe jest realizowanie prac na wysokościach. Na samym końcu znajduje się zwykle kosz pozwalający na bezpieczne podnoszenie pracowników, narzędzi i materiałów.
Oprócz wysięgnika w konstrukcji podnośnika przegubowego znajduje się też podwozie samobieżne zapewniające możliwość płynnego skręcania. Zastosowanie przegubu w systemie ramion sprawia, że urządzenie to jest bardzo kompaktowe, pomimo dużego wysięgu.
Podnośnik przegubowy z wysięgiem bocznym
Na rynku znaleźć można też modele podnośników z wysięgiem bocznym, które mają zwiększony zasięg roboczy dzięki wykorzystaniu wysuwanego ramienia. Takie urządzenia są używane przede wszystkim w sytuacji, gdy konieczne jest wyniesienie pracowników na większą odległość. Sprawdzą się tam, gdzie nie ma możliwości podjechania bezpośrednio pod miejsce prowadzonych działań. Urządzenia tego typu są dostępne w wielu wariantach, różniących się od siebie zasięgiem i maksymalnym udźwigiem.
Jak działa podnośnik przegubowy?
Podnośnik koszowy przegubowy jest wyposażony w ramię, które składa się dzięki zastosowaniu przegubów, czyli ruchomych połączeń elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu może zachować niewielkie gabaryty w trakcie przejeżdżania przez trudno dostępne przestrzenie. Po rozłożeniu urządzenie ma duży zasięg, do kilkudziesięciu metrów.
Ramię podnośnika jest umieszczone na jednostce napędowej, która w wielu przypadkach może obracać się o 360 stopni. Dzięki temu nie ma konieczności każdorazowego przestawiania maszyny, zwłaszcza gdy prace muszą być wykonywane w kilku punktach jednocześnie.
Podnośniki przegubowe elektryczne i spalinowe
Podnośniki przegubowe są dostępne w wersji elektrycznej i spalinowej. Pierwszy typ wykorzystuje się przede wszystkim w zamkniętych pomieszczeniach. Urządzenia te nie generują bowiem spalin, które mogłyby być niebezpieczne dla osób przebywających w pomieszczeniu.
Modele przegubowe spalinowe znajdują zastosowanie na świeżym powietrzu. Zwykle wyposaża się je w większe koła, które pozwalają na swobodne poruszanie się po grząskim terenie, np. na placach budowy.
Zastosowanie podnośnika przegubowego
Podnośniki przegubowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej korzysta się z nich przy pracach budowlanych i remontowych. Są przydatne podczas mycia okien, przycinania drzew, montażu oświetlenia czy wieszania billboardów. Zazwyczaj wykorzystuje się je na świeżym powietrzu ze względu spore gabaryty urządzenia po rozłożeniu ramienia.
Duży zasięg sprawia, że podnośniki przegubowe mogą być wykorzystywane również do prac dekarskich i blacharskich na znacznych wysokościach. Niekiedy takich urządzeń używa się też we wnętrzach hal i magazynów, jednak w takim przypadku konieczne jest zastosowanie modeli z napędem elektrycznym.
Udźwig i zasięg podnośnika koszowego przegubowego
Zastosowanie podnośników koszowych przegubowych zależy w dużej mierze od udźwigu konkretnej maszyny. W większości przypadków jest to ponad 200 kg. Dzięki temu w koszu zmieści się dwóch pracowników wraz z niezbędnym sprzętem i drobnymi materiałami.
Jeśli chodzi o zasięg ramienia podnośnika przegubowego, najczęściej wynosi on ponad 20 m. Na rynku znaleźć można też większe urządzenia, które pozwalają na wyniesienie pracowników na odległość 30 m – w bok i w górę. Duże, bardziej zaawansowane maszyny są naturalnie droższe, znajdują swoje zastosowanie w przypadku wybranych prac, w trakcie których nie sprawdzą się klasyczne modele.
W jakich branżach korzysta się z podnośnika przegubowego?
Podnośniki przegubowe wchodzą w skład podstawowego wyposażenia firm z branży:
- budowlanej,
- remontowej,
- reklamowej.
Z takich urządzeń korzystają też osoby zajmujące się utrzymaniem porządku w mieście, wycinką drzew oraz naprawami instalacji położonych na dużej wysokości. Mogą być pomocne także w trakcie stawiania okolicznościowych konstrukcji, np. wesołych miasteczek czy infrastruktury wykorzystywanej w filmach.
Uniwersalne podnośniki przegubowe
Podnośniki przegubowe są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podstawienia urządzenia bezpośrednio pod miejsce wykonywanych prac. Modele tego typu zapewniają wysięg nawet do kilkudziesięciu metrów, zachowując pełną stabilność. Jednocześnie pozwalają na obrócenie konstrukcji o 360 stopni. Stanowią podstawowe wyposażenie firm z różnych branż.
Szukasz podnośników przegubowych do wynajęcia dostępnych w wielu wariantach? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.