Podnośnik teleskopowy czy nożycowy – który wybrać? Podpowiadamy!

Podnośniki są wykorzystywane do wielu prac na wysokościach. Poszczególne modele takich maszyn znacznie się od siebie różnią, dlatego niektóre z nich sprawdzają się jedynie w określonych okolicznościach. Jaki podnośnik wybrać – teleskopowy czy nożycowy?

Zastosowanie podnośników nożycowych

Podnośniki nożycowe są bardzo zwrotne. Mają niewielkie wymiary, dlatego pozwalają na sprawne poruszanie się po trudno dostępnych przestrzeniach. Takie maszyny są najczęściej wykorzystywane do prac montażowych, wykończeniowych i instalacyjnych. Podnośniki nożycowe są dostępne w wersji spalinowej do działań na świeżym powietrzu i elektrycznej, która może być wykorzystywana w środku budynku.

Zastosowanie podnośników teleskopowych

Podnośnik teleskopowy ma bardzo duży wysięg boczny. Pozwala na wynoszenie pracowników na wysokość nawet dużo ponad 20 m. Taki pojazd jest wykorzystywany zwłaszcza w przypadku zadań specjalnych, podczas których nie sprawdzą się niskie i zwrotne podnośniki nożycowe. Modele teleskopowe mogą poruszać się nawet po bardzo wymagającej nawierzchni. Większość z nich powstaje bowiem z myślą o zastosowaniu poza budynkiem, często na placach wciąż trwających robót budowlanych.

Różnice pomiędzy zwyżką teleskopową a nożycową

Podnośniki nożycowe pozwalają na wynoszenie podestu z pracownikami i narzędziami w pionie. Aby skorzystać z takich pojazdów, konieczne jest umieszczenie ich bezpośrednio pod punktem, w którym mają być wykonywane prace. Modele teleskopowe mają natomiast wysięgnik boczny, co umożliwia działanie na dystans. To dobry wybór w sytuacji, gdy w danym miejscu nie ma możliwości podjechania pod budynek, ze względu na trwające prace budowlane lub infrastrukturę znajdującą się wokół obiektu.

Poszczególne modele mogą różnić się od siebie także dokładnym zasięgiem i udźwigiem. Parametry te zależą od podzespołów zastosowanych w pojeździe i jego przeznaczenia.

Podnośnik teleskopowy i nożycowy a miejsce realizacji prac

W budynkach najczęściej korzysta się z podnośników nożycowych. Mają kompaktowe wymiary, a po złożeniu podestu nie dosięgają do sufitu. Dzięki temu mogą wjechać do wnętrza hali przez drzwi garażowe. Modele teleskopowe są znacznie większe, dlatego nie mieszczą się we wnętrzu budynków. Takie urządzenia wykorzystuje się najczęściej przy pracach na świeżym powietrzu.

Podnośnik nożycowy i teleskopowy a typ napędu

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wybór odpowiedniego podnośnika jest typ napędu. Na rynku znaleźć można modele spalinowe i elektryczne. Pierwsze sprawdzą się jedynie przy pracach na świeżym powietrzu. Emitują bowiem szkodliwe spaliny, których obecność wewnątrz budynku jest niebezpieczna dla zdrowia innych pracowników i niezgodna z przepisami BHP.

Przy pracach w środku budynku konieczne jest zastosowanie podnośników zasilanych elektrycznie. Takie pojazdy nie generują szkodliwych substancji, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla osób przebywających w pomieszczeniu, w którym prowadzi się działania. Zarówno podnośniki teleskopowe, jak i nożycowe są dostępne w obu wersjach napędu.

Jaki podnośnik wybrać – teleskopowy czy nożycowy?

Wybór odpowiedniego podnośnika zależy od wielu czynników. Zarówno modele teleskopowe, jak i nożycowe są powszechnie wykorzystywane przez firmy z branży budowlanej i remontowej. Dobór właściwego modelu zależy m.in. od miejsca, w którym mają być realizowane prace. Nie wszędzie sprawdzą się duże urządzenia teleskopowe. Natomiast w sytuacji, gdy działania wymagają wyniesienia pracowników na dużą wysokość, rezygnuje się z modeli nożycowych na rzecz tych z długim wysięgnikiem bocznym.

Zdarza się również, że w trakcie wykonywania zlecenia trzeba skorzystać z dwóch modeli podnośników. Mowa tu zwłaszcza o tworzeniu budynku od podstaw. Z tego powodu firmy budowlane często dysponują kilkoma modelami urządzeń, różniącymi się od siebie typem napędu, gabarytami i maksymalnym wysięgiem. 

Podnośniki nożycowe i teleskopowe na wynajem

Żółte i niebieskie podnośniki koszowe

Wybór odpowiedniego podnośnika powinien zależeć zwłaszcza od rodzaju prac i miejsca, w którym mają być wykonywane. Niektóre firmy korzystają z obu rodzajów urządzeń, ale dobierają je do aktualnie przeprowadzanych działań. Jeśli Twoje przedsiębiorstwo zajmuje się zarówno pracami w budynku, jak i poza nim, dobrym rozwiązaniem jest postawienie na pojazdy na wynajem. Dzięki temu możesz uniknąć wysokich kosztów i użytkować oba typy urządzeń, stosując je zamiennie. W takim przypadku ciekawą opcją jest też postawienie na najem krótkoterminowy. Dzięki niemu możliwe jest dobieranie odpowiedniego rodzaju podnośnika do aktualnie realizowanego zlecenia.

Szukasz podnośnika teleskopowego lub nożycowego na wynajem? Sprawdź nasz asortyment!