Podnośniki koszowe do prac budowlanych – kiedy i w jakich sytuacjach warto z nich skorzystać ?

Podnośniki koszowe to codzienność na placach budowy, w halach magazynowych czy firmach remontowych. Wielkie, masywne zwyżki teleskopowe z wysięgnikiem koszowym sięgają najwyższych pięter nowopowstających budynków, przegubowe podnośniki sprawnie manewrują w terenie niedostępnym dla innych podestów, a zwyżki nożycowe stabilnie unoszą kilka osób wraz z osprzętem. Różnice pomiędzy nimi sprawiają, że wykonują one skrajnie odmienne zadania, choć łączy je jedno – kosz unoszący ludzi i ładunek do góry. Jakie prace mogą wykonać na placu budowy? Zapraszamy na krótki przegląd podnośników budowlanych.

Rodzaje podnośników koszowych

Zależnie od swojej konstrukcji sięgają na różną wysokość, mogą poruszać się po nieutwardzonym i niestabilnym terenie budowy lub leśnych drogach. Pracują wewnątrz budynków (podnośniki elektryczne budowlane ze specjalnymi, niebrudzącymi oponami) i na zewnątrz (zwyżki z silnikiem spalinowym, większymi oponami, dodatkowymi podporami stabilizującymi wysięgnik). Oto najpopularniejsze rodzaje podnośników:

  • Podnośniki przegubowe – łamane ramię podnośnika pozwala na duże pole manewru i dotarcie z koszem w miejsca trudno dostępne.
  • Podnośniki teleskopowe – proste ramię, rozkładane na określoną wysokość przy pomocy siłowników hydraulicznych, zapewnia największe wychylenie w poziomie i najwyższy zasięg ze wszystkich rodzajów zwyżek.
  • Podnośniki nożycowe – krzyżujące się ramiona unoszą do góry kosz osadzony ponad nimi. Podnośnik nożycowy budowlany pracuje w linii góra-dół. Ten typ podnośnika ma największy udźwig i możliwość podniesienia do kilku osób jednocześnie wraz z potrzebnym do pracy sprzętem.
  • Podnośniki masztowe – pionowy podnośnik o kompaktowych wymiarach. Mogą posiadać obrotową wieżyczkę i wysięg boczny. Pracuje w miejscach niedostępnych dla pozostałych podnośników (korytarze, wąskie przejścia, przestrzenie pomiędzy regałami etc.)

Przeczytaj także: Podnośniki koszowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

podnośniki koszowe do prac budowlanych
Fot. Podnośniki koszowe do prac budowlanych.

Przegubowy podnośnik koszowy w trudno dostępnych miejscach

Zginające się ramię takiego podnośnika umożliwia pracę w niedostępnych miejscach – ponad liniami produkcyjnymi, przewodami energetycznymi czy pomiędzy budynkami. Dzięki swojej konstrukcji sprawnie omija przeszkody. Wykorzystywany na budowie do malowania, czyszczenia i renowacji fasad, podczas obróbki blacharskiej dachu, do montażu instalacji (elektrycznej, wentylacyjnej), a także podczas wykonywania ocieplenia zewnętrznego budynku. Ramię przegubowe potrzebuje mniej miejsca niż podnośnik teleskopowy, więc jest przydatne w zwartej zabudowie miast i trudnych warunkach pracy pomiędzy budynkami.

Prace na dużych wysokościach z teleskopową pomocą zwyżki

Wyposażone w kosz podnośniki teleskopowe zapewniają na każdej budowie transport osób i potrzebnych narzędzi/materiałów na znaczną wysokość. Wyposażone w odpowiednią (nawet 6 m) platformę roboczą mogą podnieść kilka osób. Podnośnik posiadający zaczep do podnoszenia lub wciągarkę może z powodzeniem zastąpić na budowie żurawia. Zwyżki koszowe teleskopowe mogą wykonywać wiele różnych prac budowlanych: podnoszenie osób, podawanie materiałów budowlanych na wysokie piętra budynków, pomoc przy naprawach i remontach na dużych wysokościach (teleskopowe podnośniki koszowe to 20 m, 40 m, a nawet 90 m wysokości roboczej).

Nożycowy podnośnik koszowy – praca nawet dla kilku osób

Zaletą nożycowych podnośników koszowych jest możliwość podniesienia większych ciężarów nawet na kilkanaście metrów w górę. Pewną niedogodnością jest tu jedynie konieczność podjechania i ustawienia urządzenia dokładnie pod miejscem docelowym. Dzięki podnośnikom nożycowym podest roboczy może podnieść kilku pracowników wraz z potrzebnymi narzędziami i materiałami budowlanymi. Ten typ podnośnika sprawnie zastępuje rusztowania, a możliwość przedłużania platformy roboczej w niektórych modelach sprawia, że jednocześnie prace może wykonywać nawet 6 osób. Jest przydatny do wszystkich prac naprawczych, monterskich, do tynkowania, malowania lub czyszczenia fasad, przy montażu okien, a nawet podczas prac dekarskich realizowanych w zasięgu podnośnika.

Wynajem podnośnika koszowego

Krótkoterminowy wynajem podnośników przewidziany jest najczęściej dla jednorazowych lub okazjonalnych prac. Na umowy długoterminowe decydują się firmy, które z różnych względów nie podejmują decyzji o zakupie urządzenia. Przewaga najmu długoterminowego polega na braku wszelkich kosztów związanych z obsługą techniczną podnośnika. Na stronie wynajmującej ciąży jedynie obowiązek zakupu paliwa do codziennej pracy. W przypadku awarii, najemca otrzymuje również zastępczy podnośnik budowlany. Wynajem jest wygodną formą użytkowania urządzenia bez konieczności zapewniania pełnego serwisu podnośnika.

Czy zakup zwyżki budowlanej się opłaca?

Owszem, w przypadku firm, w których urządzenie będzie intensywnie użytkowane. Firmy budowlane, rampy przeładunkowe, przemysł stoczniowy czy branża logistyczna z pewnością mogą rozważyć zakup podnośników koszowych do codziennej pracy. Wysoki koszt zakupu urządzenia i konieczność jego serwisowania oraz napraw jest rekompensowana brakiem kosztów najmu w codziennej, wielogodzinnej pracy i możliwość wyboru dowolnego urządzenia dostępnego na rynku. Cenę podnośnika koszowego można nieco obniżyć, kupując urządzenie używane. W innych przypadkach, w tym również w sytuacjach okazjonalnych, rozsądną alternatywą jest wynajem krótko- lub długoterminowy.

***

GIZO – sprzedaż i wynajem koszowych podnośników budowlanych