Podnośnik do konserwacji dachu – jak to działa?
Systematyczne przeglądy dachu sprawiają, że koszty związane z jego renowacją są niższe, a czas potrzebny na naprawy krótszy. Podnośniki koszowe sprawdzają się w przypadku większości budynków – nawet, gdy mamy do czynienia z trudno dostępnymi obiektami. Dowiedzmy się, jak wykorzystać podnośnik koszowy w konserwacji dachu?
Fot. Podnośniki koszowe to sposób na bezpieczną i ekonomiczną konserwację dachu.
Spis treści
Dlaczego warto dokonywać konserwacji dachu?
Pokrycie dachowe z czasem się starzeje, a jego elementy ulegają zużyciu. Systematyczny przegląd i konserwacja dachu pozwalają na stosunkowo szybkie wykrycie ewentualnych uszkodzeń i eliminację problemu zanim się on nasili. Naprawa dachu jest wówczas tańsza i wymaga mniejszych nakładów pracy.
Renowacja dachu, ze względu na to, że jest to praca wykonywana na wysokości, wymaga odpowiednich zabezpieczeń oraz sprzętu. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy podnośnik do konserwacji dachu.
Jak wygląda renowacja dachu przy użyciu podnośnika koszowego?
Dach stanowi zabezpieczenie budynku, chroniąc go przed wiatrem, słońcem czy opadami atmosferycznymi. Jest także narażony na kurz, spadające liście i igły. Grozi mu również porastanie mchem i glonami, gdy budynek stoi w zacienionym miejscu. Wszystko to sprawia, że pokrycie dachowe ulega zabrudzeniu i zużyciu, co oznacza konieczność konserwacji dachu, a także jego napraw. Najłatwiej dokonać ich, używając podnośnika koszowego.
Przeczytaj też: Podnośniki koszowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Podnośnik do konserwacji sprawdza się m.in. w przypadku dachów stromych, po których trudno się poruszać podczas napraw. Po rozstawieniu podnośnika konserwator dachu ma łatwy dostęp i naprawia uszkodzenia, przemieszczając kosz na boki, w górę lub w dół, w zależności od potrzeb. Podnośnik do konserwacji pozwala dotrzeć do każdej części pokrycia dachowego, do minimum ograniczając ryzyko upadku z wysokości dzięki odpowiednim zabezpieczeniom.
Jaką wysokość podnośnika koszowego wybrać?
Podnośniki koszowe dostępne są w wielu wariantach, dzięki czemu łatwo dopasować je do indywidualnych potrzeb. To, jaką wysokość powinien mieć podnośnik do konserwacji, by wybrać odpowiedni, zależy m.in. od wysokości budynku i konstrukcji dachu.
Fot. Wybierając zwyżkę, należy kierować się jej maksymalną wysokością roboczą oraz udźwigiem kosza, ponieważ parametry te pozwalają na dopasowanie podnośnika do konkretnego zadania.
Ważna jest także konstrukcja zespołu roboczego wysięgnika – w zależności od jej rodzaju, mamy podnośniki koszowe teleskopowe, przegubowe i nożycowe, ale też bardzo uniwersalne podnośniki przegubowo-teleskopowe montowane na podwoziu samochodowym, które cechują się wysoką mobilnością i dużym zasięgiem roboczym wysięgnika, który może służyć jako podnośnik do konserwacji dachu.
Czy warto wynająć podnośnik koszowy?
Niezależnie od tego, jaki rodzaj prac dachowych planujemy, czy będzie to wymiana dachówek, malowanie czy ocieplenie dachu, będą one prowadzone na wysokości i wiążą się to z ryzykiem upadku. Wynajem podnośnika koszowego pozwala na renowację i naprawę dachu w kontrolowanych warunkach. Osoba znajdująca się w koszu podnośnika ma dość dużą swobodę ruchu i możliwość korzystania z zabranych do kosza narzędzi. Ponadto, w koszu podnośnika może się znajdować więcej niż jedna osoba, co bywa szczególnie cenne w przypadku bardziej skomplikowanych napraw. W tym przypadku podnośnik do konserwacji dachu sprawdzi się znacznie lepiej i będzie wygodniejszy niż standardowe zabezpieczenia.
Fot. Firmy świadczące usługi podnośnikiem koszowym mogą dostarczyć sam podnośnik do konserwacji lub zapewnić dostęp do niej wraz z operatorem do jej obsługi. Wówczas osoby pracujące w koszu nie muszą posiadać uprawnień do obsługi maszyny.
Usługi podnośnikiem koszowym – jakie konserwacje dachu można wykonać?
Podnośniki koszowe pozwalają na przeprowadzenie konserwacji dachu o różnorodnym zakresie, bez względu na rodzaj pokrycia dachowego. Zwyżka umożliwia bezpieczne przeprowadzenie prac związanych m.in. z wymianą pokrycia lub malowaniem dachu, odśnieżaniem i usuwaniem sopli czy naprawą i czyszczeniem rynien.
Wymiana dachówek
Dachy wykonane z dachówek, w tym klasycznej dachówki karpiówki, cechują się elegancją i wysoką trwałością. Z czasem jednak ich powierzchnia staje się porowata, mogą zostać porośnięte przez mchy i glony, co powoduje ich pękanie. Konieczna staje się wtedy wymiana dachówek, co w przypadku dachów o takim rodzaju pokrycia, najłatwiejsze jest przy użyciu podnośnika koszowego.
Malowanie dachu
Jeśli zdecydujemy się na malowanie dachu, warto zrobić to przy użyciu podnośnika koszowego, który pozwoli na pokrycie farbą nawet trudno dostępnych miejsc. Pomalować można dach pokryty dachówką cementową, płytami cementowo-włóknowymi czy blachą, używając farb zalecanych przez producenta pokrycia dachowego.
Konserwacja papy
Renowacja dachu pokrytego papą jest stosunkowo łatwa, jeśli zagwarantujemy sobie dobry dostęp do miejsc wymagających naprawy. Dzięki wykorzystaniu podnośnika koszowego naprawa dachu z papy przebiega zwykle szybko i bez komplikacji.
Pokrycie dachu papą, a następnie jego konserwacja poprzez smarowanie papy płynnymi i plastycznymi preparatami gwarantującymi szczelność, jest dość prostym i ekonomicznym sposobem na uzyskanie trwałego pokrycia dachowego. Właściwie przeprowadzona konserwacja papy dachowej zapobiega powstaniu nieszczelności, które z kolei niekorzystnie wpływają na konstrukcję budynku, jego izolacyjność cieplną oraz komfort użytkowania.
Odśnieżanie dachu
Podnośniki koszowe są niezwykle pomocne także podczas odśnieżania dachów. Topniejący śnieg jest ciężki, co sprawia, że jest niebezpieczny dla konstrukcji budynku i struktury dachu, a jego usunięcie zapobiega ściekaniu wody pod deskowanie i zawilgoceniu ścian nośnych obiektu.
Usuwanie sopli, nawisów śnieżnych
Odśnieżanie dachu oraz usuwanie sopli i nawisów śnieżnych z gzymsów, rynien czy parapetów jest obowiązkiem właścicieli i zarządców budynków, którzy muszą zadbać, by nie zagrażały one przechodniom. Zadanie to staje się znacznie łatwiejsze, gdy wykorzystany zostanie do jego realizacji podnośnik koszowy.
Czyszczenie i naprawa rynien
Orynnowanie budynku złożone jest z biegnących poziomo rynien, jak i pionowej rynny spustowej, a zapewnienie ich drożności czy konieczność naprawy wiąże się z pracami na wysokości. Z pomocą przychodzą wówczas podnośniki koszowe.
Przeczytaj także: Podnośnik koszowy do prac pod napięciem
Zwyżki koszowe są przydatne także wtedy, gdy zdecydujemy się na zamontowanie na dachu rynny koszowej. Jest ona lokowana w miejscach połączenia połaci dachu (pod kątem mniejszym niż 180°), które są szczególnie narażone na obciążenie wodą albo zalegającym śniegiem.
Systematyczna konserwacja dachu sprawi, że będzie on służył znacznie dłużej, a właściciel budynku nie będzie zmuszony do wymiany całego pokrycia dachowego, co wiąże się ze stratą czasu i pieniędzy. Aby skutecznie i bezpiecznie sprawdzać i naprawiać dach, warto więc skorzystać z najlepszego dostępnego na rynku rozwiązania, jakim jest podnośnik koszowy.
Potrzebujesz wynająć lub kupić podnośnik koszowy? Skontaktuj się z nami – odpowiemy na pytania i dopasujemy maszynę do potrzeb.