Podnośniki nożycowe w pracy na wysokości

Podnośniki nożycowe są optymalnym rozwiązaniem stosowanym w pracy na wysokości. Urządzenia tego typu to najtańszy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. Dzięki wykorzystaniu podnośników nożycowych gwarantowany jest też wysoki komfort pracy. Przyjrzyjmy się, jak podnośniki nożycowe sprawdzają się w pracy na wysokości.

Fot. Podnośniki nożycowe wykorzystuje się podczas instalacyjnych i konserwacyjnych prac na wysokości przy elewacjach budynków.

Podnośniki nożycowe – bezpieczeństwo i niezawodność

Podnośniki nożycowe są urządzeniami składającymi się m.in. z podestu oraz systemu napędowego z silnikiem elektrycznym lub spalinowym, który za pomocą nożyc unosi platformę w pionie. Rama bezpieczeństwa umiejscowiona jest na całym obwodzie podestu, a poziom bezpieczeństwa zwiększa zastosowanie zaworów zabezpieczających oraz mechanicznych ograniczników. Dzięki takiej budowie podnośniki nożycowe gwarantują bezpieczeństwo podczas prac na wysokości, a wykonanie z wysokogatunkowej stali sprawia, że podnośniki nożycowe są trwałe, niezawodne i łatwe w utrzymaniu.

Fot. Podnośniki nożycowe przeznaczone są do prowadzenia prac na wysokościach bez użycia wysięgu bocznego.
Podnośniki nożycowe mają liczne zalety…

  • Wykonanie z wysokiej jakości stali gwarantującej trwałość i niezawodność.
  • Napęd elektryczny bądź spalinowy. 
  • Stosunkowo nieduża masa pozwalająca na stosowanie podnośnika nożycowego na różnych podłożach.
  • Wyposażenie w podpory umożliwiające pracę na nierównym terenie.
  • Niewielkie wymiary pozwalające na korzystanie z podnośnika tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania dźwigu.
  • Budowa zapewniająca stabilność urządzenia w czasie pracy na wysokości (nawet, gdy ciężar przenoszonego ładunku jest znaczny).
  • Sterowanie z podestu, który wyposażony jest w mechanizm hydrauliczny, co pozwala na zwiększenie efektywności prac i czyni obsługę podnośnika łatwiejszą.
  • Niska emisja hałasu.

 

Podnośniki nożycowe – szeroki zakres zastosowań

Podnośniki nożycowe pozwalają na transport osób, materiałów i narzędzi na wysokość od 5,5 do nawet 27 metrów. Są z powodzeniem wykorzystywane przy pracach montażowych, wykończeniowych i konserwacyjnych realizowanych przez firmy budowlane, remontowe, instalacyjne (montujące m.in. reklamy zewnętrzne) czy przez firmy sprzątające.

Fot. Podnośnik nożycowy akumulatorowy Sinoboom GN-1330E ma wytrzymałe barierki ochronne i wzmocnioną konstrukcję płóz zabezpieczających przed wywróceniem maszyny.
Podnośniki nożycowe świetnie sprawdzają się także w roli rusztowań i, w przeciwieństwie do nich, nie wymagają tyle pracy przy montażu i demontażu po zakończeniu prac. Mogą być wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz i używane wielokrotnie w ciągu dnia w różnych miejscach na placu budowy. 
Podnośniki nożycowe napędzane silnikiem Diesla wyposażane są w napęd na cztery koła, dzięki czemu bez problemu poruszają się po nierównym podłożu. Wyróżniają się również dużą przyczepnością i stabilnością.

Fot. Podnośnik nożycowy spalinowy Genie wyposażony jest w koła z oponami z pianki do prac w trudnym terenie.
Podnośniki nożycowe w pracy na wysokości sprawdzają się doskonale, gwarantując bezpieczeństwo, wygodę, efektywność i szybkość realizowanych zadań. Należy jednak pamiętać, że podnośniki nożycowe mogą być obsługiwane jedynie przez osoby, które przeszły szkolenia Urzędu Dozoru Technicznego i zdały egzamin, uzyskując certyfikat poświadczający ukończenie kursu UDT.