Podnośniki teleskopowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć
Proste ramię podnośnika teleskopowego podnoszące osoby i ładunki na wysokość kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów, to niezastąpiona pomoc wszędzie tam, gdzie prace odbywają się na dużych wysokościach. Pomimo ograniczonej możliwości manewru, w stosunku do urządzeń przegubowych, podnośniki koszowe teleskopowe mają wiele zalet i wykorzystywane są powszechnie w wielu branżach. Gdzie najczęściej przydaje się zwyżka teleskopowa i co warto o niej wiedzieć?
Spis treści
Jak działa podnośnik teleskopowy?
Spośród wszystkich rodzajów zwyżek koszowych podnośniki teleskopowe wyróżnia proste, wysuwane ramię. Zbudowane z jednego lub kilku członów, wsuwanych jeden w drugi, umożliwia ono łatwe dotarcie na określoną wysokość. Większość urządzeń zakończona jest bezpośrednio koszem. Niektóre posiadają również ramię pomocnicze. Podnośniki obsługiwane są przy pomocy panelu sterowania z dolnego podestu lub bezpośrednio z kosza. Dzięki siłownikom hydraulicznym, przy pomocy łańcuchów lub lin, praca ramienia przebiega w sposób płynny i szybki. Jest to ważne o tyle, że zwyżki teleskopowe koszowe pracują najczęściej na dużych wysokościach, transportując ludzi i ładunki w określone miejsce. Skoordynowana praca ramienia zapewnia bezpieczeństwo użytkownikowi maszyny, podobnie jak dodatkowe systemy ochronne umożliwiające stabilne podnoszenie kosza (na przykład blokada niebezpiecznych ruchów podczas pracy).
Elektryczny lub spalinowy napęd umożliwia pracę podnośnika wewnątrz pomieszczeń lub w warunkach zewnętrznych, choć trzeba przyznać, że w przypadku zwyżek teleskopowych ta druga możliwość jest zdecydowanie częściej wykorzystywana. Podnośnik teleskopowy elektryczny, ze względu na wysuwane ramię, może pracować w wysokich halach i magazynach wysokiego składowania. W terenie, na niestabilnym gruncie zastosowanie znajdują raczej podnośniki teleskopowe spalinowe, stabilizowane dodatkowo podporami umożliwiającymi unieruchomienie urządzenia.
Ze względu na zasięgi podnośników teleskopowych są one niezastąpionym pomocnikiem w przypadku prac na dużych wysokościach – podnoszą i transportują ładunki nawet wysokość na 60 metrów w górę. Podnoszenie i opuszczanie odbywa się z dużo większą prędkością niż w przypadku innych podnośników.
Wyposażenie podnośników teleskopowych
Większość dodatkowych funkcji podnośników skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracy osobom znajdującym się w koszu zwyżki i/lub zabezpieczeniu transportowanego w nim ładunku. Są to między innymi:
- blokada niebezpiecznych ruchów podczas pracy,
- systemy stabilizacji pozycji pionowej,
- skyguard – system ochrony przeciwzgnieceniowej chroniący operatora i panel sterowania w koszu,
- dodatkowe źródło zasilania pozwalające na podłączenie na przykład elektronarzędzi bezpośrednio w koszu podnośnika,
- przedłużenie głównego ramienia pozwalające dodatkowo zwiększyć zasięg; niektóre modele podnośników teleskopowych mają możliwość manewru przedłużonym ramieniem nawet do 2 metrów, dzięki czemu osoby znajdujące się w koszu mogą dotrzeć w trudno dostępne miejsca.
Podnośnik koszowy teleskopowy – pomocne ramię w wielu sytuacjach
Większość prac odbywających się na dużych wysokościach wymaga użycia podnośnika. Teleskopowa konstrukcja urządzenia umożliwia sprawną pracę na budowach, gdzie pojawia się konieczność przebywania na dużych wysokościach. W życiu codziennym w niektórych branżach, pomocny jest podnośnik koszowy teleskopowy. Podnośniki teleskopowe wykorzystują na przykład leśnicy (praca w koronach drzew), straż pożarna (wysokie budynki), przemysł stoczniowy, firmy remontowe, służby miejskie (mycie okien na wysokościach, prace konserwatorskie, okolicznościowe dekoracje w miastach etc). Pomimo pewnej ilości miejsca, której potrzebują zwyżki teleskopowe, aby ramię mogło swobodnie pracować, mają one dość duże pole manewru dzięki możliwości wykonania nawet pełnego obrotu 360°. Ze względu na sposób rozkładania ramienia, podnośniki teleskopowe mają też największy zasięg boczny spośród wszystkich rodzajów zwyżek. Po złożeniu natomiast, podnośnik teleskopowy ma stosunkowo niewielkie rozmiary. Praca nim jest bezawaryjna i sprawna. Czy urządzenie to ma w związku z tym jakieś wady?
Niezbędny jest doświadczony operator
Ze względu na stałą pozycję ramienia, podnośnik koszowy teleskopowy wysuwa się w jednej pozycji, bez możliwości jej korygowania w trakcie pracy, jak ma to miejsce w przypadku podnośników przegubowo-teleskopowych czy przegubowych. W związku z tym operator musi ustawić podnośnik w sposób umożliwiający precyzyjny transport ładunku i osób w okno podawcze. W przeciwnym razie korekta pozycji maszyny wymaga złożenia ramienia, ewentualnych podpór i przejechania podnośnikiem we właściwe miejsce. Operacja zajmuje znacznie więcej czasu niż w przypadku podnośników przegubowych – stąd konieczne jest doświadczenie lub… wprawne oko, nawet jeżeli podnośnik koszowy posiada duży wysięg boczny. Praca na podnośniku wymaga posiadania uprawnień do obsługi podestów ruchomych – zobacz szkolenia i egzamin UDT.
Podnośnik teleskopowy – wynajem, cena
Cena wynajmu podnośnika teleskopowego uzależniona jest od preferowanej formy wynajmu. Do użytku okazjonalnego wystarczający jest krótkoterminowy wynajem, w przypadku którego cena ustalana jest za dzień pracy urządzenia. Wynajem długoterminowy natomiast wymaga indywidualnych ustaleń – w zależności od potrzeb klienta. Cena w tym przypadku jest niższa ze względu na dłuższy okres najmu.
Największą początkową inwestycją jest zakup urządzenia, na który decydują się niemal wyłącznie firmy pracujące w sektorze przemysłowym (budowlanym) operujące podnośnikiem teleskopowym na co dzień. We wszystkich pozostałych przypadkach wynajem podnośnika teleskopowego wydaje się być opcją korzystniejszą ze względu na brak dodatkowych kosztów serwisowania i utrzymania maszyny.
Poznaj ofertę GIZO – sprzedaż i wynajem podnośników teleskopowych