Praca na wysokości – z czym się wiąże? Uprawnienia, predyspozycje, wymagania, perspektywy

Praca na wysokości to nieodzowny element wykonywania wielu zadań – począwszy od tych związanych z budowlanką, kończąc na usługach mycia okien w budynkach biurowych czy przycinania drzew w parkach miejskich. Trzeba jednak pamiętać, że ich wykonywanie jest uznawane za szczególnie niebezpieczne. Dlatego nie każdy może się ich podjąć. Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak wygląda praca na wysokościach i czy warto się rozwijać w tym kierunku? Czytaj dalej.

Praca na wysokości: od ilu metrów się zaczyna?

Zgodnie z przepisami praca na wysokościach to każde zadanie, które jest wykonywane na wysokości minimum 1 metra. Tyle musi wynosić różnica poziomów między posadzką a stanowiskiem, na którym znajduje się pracownik.

Warto jednak podkreślić, że ten warunek nie obowiązuje, kiedy:

  • pracownik znajduje się na stabilnej konstrukcji, która nie stwarza ryzyka wypadnięcia;
  • przestrzeń, w której są wykonywane zadania, jest osłonięta ze wszystkich stron ścianami (pełnymi lub przeszklonymi), a ich wysokość to co najmniej 1,5 m.

Z tej definicji wynika, że pracą na wysokości nie będzie np. naprawianie „od wewnątrz” windy znajdującej się na 25. piętrze wieżowca. Ale już praca na niewysokim rusztowaniu czy w koszu podnośnika – tak. Taka sytuacja nakłada określone obowiązki zarówno na pracodawcę, jak i na pracownika.

Prace na wysokości na magazynie
Za pracę na wysokości można uznać nawet tę realizowaną w magazynie – wystarczy, że zadania są wykonywane na poziomie powyżej 1 m. Wówczas potrzebne jest poddanie się odpowiednim badaniom lekarskim, a często również uzyskanie dodatkowych uprawnień.

Zabezpieczenie prac na wysokości – obowiązki pracodawcy

Pracodawca jest zobowiązany do takiego zabezpieczenia prac na wysokości, aby osoby wykonujące powierzone zadania, jak i osoby oraz mienie znajdujące się w pobliżu były jak najbardziej bezpieczne. Oznacza to m.in. zastosowanie środków ochrony zbiorowej – w tym poprzeczek, rusztowań ochronnych czy siatek bezpieczeństwa. Wymagane mogą być też środki ochrony indywidualnej – takie jak uprzęże, punkty ich kotwienia, a także hełmy ochronne. Konkretne wyposażenie jest uzależnione m.in. od wysokości, na jaką wynoszony jest pracownik czy od typu wykonywanej pracy.

Uprawnienia do prac na wysokości – co zrobić, żeby móc podjąć zatrudnienie?

Również pracownik musi spełnić określone wymagania, aby rozpocząć prace na wysokościach.

Przeciwwskazania do pracy na wysokościach

Do pracy na wysokościach trzeba mieć przede wszystkim odpowiednie predyspozycje. Takie zadania trudno będzie wykonywać np. osobie z lękiem wysokości czy lękiem przestrzeni. Jeżeli więc trudno Ci np. lekko wychylić się przez balustradę na balkonie w wieżowcu, lepiej nie myśl o wykonywaniu takiego zawodu.

Zabroniona jest też praca na wysokości w okularach. Rozwiązaniem problemu może być w wielu sytuacjach noszenie soczewek kontaktowych, ale ostatecznie o tym, czy będzie to możliwe w Twoim przypadku zadecyduje lekarz.

Zobacz również: Podesty ruchome przejezdne – rodzaje i zastosowania [w pigułce]

Badania do pracy na wysokości

Masz predyspozycje do wykonywania pracy na wysokości i chcesz podjąć zatrudnienie? W pierwszym kroku musisz zdobyć potwierdzenie, że na roboty na wysokości pozwala Twój stan zdrowia. To ważne – nawet najmniejszy problem z zachowaniem równowagi, ze wzrokiem czy ze słuchem może zwiększać ryzyko wypadnięcia. Warto podkreślić, że obecnie nie tylko praca powyżej 3 m „zmusza” do wykonania badań. Trzeba je zrobić bez względu na wysokość wykonywanych zadań, jeśli zaliczają się one do omawianej kategorii.

Jak wyglądają takie badania? Należy odwiedzić trzech specjalistów: okulistę, neurologa oraz laryngologa. Dopiero kiedy specjaliści potwierdzą brak przeciwwskazań, lekarz medycyny pracy wyda orzeczenie lekarskie do pracy na wysokości. Co istotne, nie jest ono ważne bezterminowo, a odpowiednio:

  • przy pracy na wysokości do 3 metrów – od 3 do 5 lat;
  • przy pracy na wysokościach powyżej 3 metrów – od 2 do 3 lat.

Uwaga! Osoby powyżej 50. roku życia muszą powtarzać badania do pracy na wysokości każdego roku!

Uprawnienia do pracy na wysokości

Jeżeli uda Ci się przejść badania lekarskie do pracy na wysokościach, czas na zdobycie odpowiednich uprawnień. Podstawa to odpowiednie szkolenie BHP, na którym zapoznasz się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, regułami stosowania zabezpieczeń indywidualnych i zbiorowych, technik ratowniczych czy ze sposobem postępowania przy wystąpieniu zagrożeń.

W wielu sytuacjach będą Ci też potrzebne dodatkowe uprawnienia. Jeżeli np. chcesz pracować na podestach ruchomych, trzeba będzie zrobić szkolenie na podnośniki.

Czytaj więcej: Kursy na podesty ruchome – ile trwają, co obejmują, jaki jest ich koszt… Wszystko, co trzeba wiedzieć

Praca na wysokości: zarobki warte inwestycji w uprawnienia

Roboty na wysokości stawiają przed pracownikiem większe wymagania niż obowiązki realizowane „na gruncie”. Dlatego wiążą się też często z atrakcyjnymi zarobkami. Osoby wykonujące np. alpinistyczne cięcie drzew czy malowanie kominów mogą się spodziewać wielu atrakcyjnych ofert pracy i wypłaty na poziomie znacznie wyższym niż płaca minimalna. Warto więc pomyśleć o poszerzeniu kompetencji w tym zakresie.

Chcesz zacząć pracę na wysokości? Zrób dobry kurs na podnośniki, aby zapewnić sobie pewny start. Sprawdź najbliższe terminy i szkól się pod okiem najlepszych.