Praca na zwyżce w terenie – jak wyznaczyć strefę niebezpieczną wokół maszyny i zadbać o bezpieczeństwo?

Zwyżki stanowią nieocenioną pomoc podczas wykonywania prac na wysokości. Pozwalają na wyniesienie pracowników wraz z niezbędnymi narzędziami i materiałami nawet na wysokość ponad 20 m. Aby jednak prace mogły przebiegać w sposób całkowicie bezpieczny, konieczne jest wyznaczenie strefy niedostępnej dla pieszych. Jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Ocena miejsca pracy na zwyżce w terenie

Przed rozpoczęciem pracy na zwyżce operator jest zobowiązany do oceny terenu. Musi określić ewentualne zagrożenia, a także sprawdzić, gdzie znajdują się studzienki kanalizacyjne czy ciągi piesze. Niezwykle istotne jest też zlokalizowanie ubytków i uskoków na powierzchni, których nie brakuje zwłaszcza na placach budowy.

Operator zwyżki jest zobowiązany również do zwrócenia uwagi na takie parametry jak:

  • obecność osób bez zezwolenia na danym obszarze,
  • przebieg instalacji, takich jak np. rury kanalizacyjne,
  • aktualne warunki pogodowe,
  • wytrzymałość nawierzchni na obciążenie zwyżki z pracownikami, narzędziami i materiałami.

Niezwykle istotne jest takie ustawienie zwyżki, by pracownicy znajdowali się wystarczająco daleko od linii energetycznych.

Strefy bezpieczeństwa a praca na zwyżce w terenie

Operator zwyżki jest zobowiązany również do wyznaczenia strefy bezpieczeństwa. Dzięki niej można ograniczyć dostęp zarówno przechodniów, jak i pracowników, którzy nie mają uprawnień do obsługi podnośnika. Strefa powinna być wyznaczona z użyciem specjalnych barierek, widocznych dla ludzi przebywających w obrębie pola pracy. Alternatywą są taśmy zabezpieczające, jednak cechują się one mniejszą wytrzymałością i mogą być zerwane np. pod wpływem wiatru.

Kto może przebywać w strefie pracy zwyżki?

W strefie pracy zwyżki mogą znaleźć się jedynie osoby, które wykonują działania z poziomu kosza, a także operator. Pracownik zajmujący się obsługą urządzenia jest odpowiedzialny za teren pracy na zwyżce. W razie wstępu niepowołanych osób musi wstrzymać działania i zadbać o to, by opuściły one wyznaczoną strefę. Powinien więc zachować szczególną czujność w trakcie realizacji zlecenia.

Kiedy trzeba wyznaczyć strefę zagrożenia przy pracy na zwyżce?

Strefa zagrożenia musi być wyznaczona zarówno podczas pracy w miejscach użyteczności publicznej, jak i w prywatnych obiektach, nawet jeśli na ich teren nie mają wstępu osoby postronne. Wynika to z obowiązujących przepisów BHP.

Jak duża powinna być strefa bezpieczeństwa przy pracy na zwyżce w terenie?

Strefa pracy na zwyżce w terenie zawsze jest wyznaczana indywidualnie. Jej wielkość zależy przede wszystkim od rodzaju urządzenia i jego parametrów technicznych, jak np. maksymalna długość ramienia. Informacje na ten temat zawsze znajdują się w instrukcji obsługi maszyny. Operator urządzenia jest zobowiązany do znajomości tego dokumentu.

Kiedy strefa bezpieczeństwa powinna być większa?

W miejscach użyteczności publicznej zaleca się wyznaczenie większej strefy bezpieczeństwa niż teren, po którym rzeczywiście porusza się urządzenie. W takich przestrzeniach znajduje się bowiem wielu przechodniów narażonych na potencjalne zagrożenie.

Strefa zagrożenia powinna być większa także w sytuacji, gdy na danym obszarze znajdują się liczne przeszkody, od których mogą odbić się spadające przedmioty. W wyniku takiego zdarzenia całkowicie zmieniają one trajektorię lotu, dlatego mogą stanowić zagrożenie dla przechodniów znajdujących się w odległości nawet kilkunastu metrów.

Dlaczego strefa bezpieczeństwa jest tak ważna?

Żółty podnośnik koszowy na budowie

Z pracą na wysokości wiąże się wiele przepisów BHP. Wyznaczenie strefy bezpieczeństwa jest tylko jednym z licznych obowiązków operatora podnośnika koszowego. Taki krok pozwala na zmniejszenie ryzyka wypadku podczas wykonywania działań na wysokości. Do najważniejszych celów wyznaczania strefy bezpieczeństwa można zaliczyć:

  • ochronę przed wypadkiem związanym z upuszczeniem przedmiotów z dużej wysokości – pracownicy znajdujący się w koszu korzystają z różnych narzędzi i materiałów, które mogą spaść ze znacznej wysokości, wprost na przechodniów znajdujących się w okolicach zwyżki,
  • możliwość swobodnego sterowania urządzeniem – niektóre prace wymagają obracania wysięgnika czy zmiany jego lokalizacji (np. montaż instalacji wzdłuż całych ścian). Brak przechodniów w okolicy zapewnia swobodę pracy operatora, co przekłada się na wydajność prowadzonych działań.

Strefa bezpieczeństwa jest wyznaczana po to, by w pobliżu urządzenia nie znalazły się osoby postronne oraz pracownicy, którzy nie zostali wydelegowani do realizacji konkretnego działania na wysokości.

Zapraszamy do przeczytania: Podnośnik koszowy – 8 rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kupno lub wynajem

Szukasz podnośników koszowych do pracy w terenie na sprzedaż lub wynajem? Zapraszamy do współpracy z naszą firmą – skontaktuj się z nami!