Rampy załadunkowe – niezastąpiona pomoc w rozładunku towarów
Sprawny załadunek oraz rozładunek towarów to podstawa wydajnego funkcjonowania każdego magazynu czy centrum logistycznego. Jednym z wyzwań, które wiążą się z przemieszczaniem towarów, jest zapewnienie jego płynnego transportu z platformy samochodu do magazynu i w drugą stronę. W realizacji tego zadania mogą pomóc rampy załadunkowe. Dowiedz się, czym jest to rozwiązanie i w jaki sposób można je zastosować.
Spis treści
Czym są rampy załadunkowe?
Mechanizm jakim są rampy przeładunkowe jest bardzo dobrze znane w wielu gałęziach przemysłu. Tak określa się specjalny pomost, który jest ustawiany pod odpowiednim kątem, aby płynnie połączyć dwa poziomy wysokości – na przykład posadzkę magazynu i naczepę samochodu dostawczego. Jest to rodzaj platform przeładunkowych polecany przede wszystkim przy dużej częstotliwości przeładunków.
Szczególnym rodzajem tej konstrukcji jest rampa załadowcza stosowana w magazynie – najczęściej jest ona wykonana z betonu i umieszczona wzdłuż magazynu, przy dokach rozładowczych. Niemniej jednak często zdarzają się sytuacje, w których standardowe rampy przeładunkowe nie do końca radzą sobie z zapewnieniem idealnej płynności rozładunku. Wówczas stosuje się dodatkowe rampy załadunkowe – najczęściej metalowe – obsługiwane za pomocą siłowników hydraulicznych. Ich zadaniem jest wypoziomowanie nierówności i zapewnienie stabilnego poruszania się pojazdów transportu bliskiego wykorzystywanego w przestrzeni magazynowej.
Jak może być wykorzystana rampa w magazynie?
Rampa przeładunkowa sprawdzi się nie tylko wewnątrz samego magazynu, w strefie rozładunku w miejscach przeładunku samochodów dostawczych. Można ją wykorzystać również na zewnątrz – pod warunkiem, że zastosuje się odpowiedni rodzaj konstrukcji wsporczej. W każdym przypadku zapewni ona bezpieczny przejazd wózkom widłowym, ładowarkom teleskopowym oraz innym pojazdom transportu bliskiego.
Wewnątrz magazynu rampy załadunkowe mogą zostać umieszczone w miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowania mostka sprężynowego – pozwoli stworzyć stabilne połączenie, efektywne nawet przy dużej intensywności prowadzonych prac załadunkowych.
Poza tym, jeśli w firmie znajdzie się mobilna rampa, możliwy będzie też rozładunek poza magazynem – na przykład na placu rozładunkowym czy przed wjazdem do hali fabrycznej. Zastosowanie takiego rozwiązania może być w wielu sytuacjach koniecznością. Właśnie wówczas rampa mobilna sprawdza się najlepiej – można ją bez trudu przemieścić na miejsce docelowe, ustabilizować oraz wyregulować tak, aby stworzyć płynny podjazd na platformę naczepy samochodu ciężarowego czy wagonu towarowego pociągu.
Rampa załadunkowa mobilna – niezawodna w każdych warunkach
Drugie z opisanych powyżej rozwiązań, czyli profesjonalna rampa załadunkowa mobilna, wyróżnia się największą funkcjonalnością spośród wszystkich konstrukcji tego typu. Fakt, że można ją przemieścić na dowolny teren, jest jej kluczowym atutem.
To jednak nie wszystko. Zastosowanie mobilnej rampy:
- wyraźnie skraca czas przeprowadzania przeładunku – wózek widłowy może się swobodnie przemieszczać między poziomami, bez konieczności wykonywania przez ekipę rozładunkowej dodatkowych zadań,
- pozwala ograniczyć liczbę osób zaangażowanych w proces rozładunku – jeśli towary są przystosowane do pobrania przez widły wózka, operator może wykonać wszystkie nawet prace samodzielnie,
- umożliwia ograniczenie kosztów działań logistycznych związanych załadunkiem i rozładunkiem – zarówno z uwagi na ograniczenie czasu trwania procedur, jak i liczby zaangażowanej osób,
- daje dużą elastyczność działania – rampę można podpiąć w dowolnym miejscu i zrealizować nawet bardziej nietypowe zadania.
Jak jest zbudowana mobilna rampa przeładunkowa?
Mobilna rampa najazdowa to rozwiązanie o prostej, ale bardzo solidnej konstrukcji, dostępne w zróżnicowanych wymiarach. Tego typu urządzenia powstają z wysokiej klasy profili stalowych, które są zabezpieczone przed korozją.
Rampa mobilna:
- ma antypoślizgową część jezdną – jest ona kratkowana, dzięki czemu nie ma ryzyka poślizgu wózka widłowego przy pracach wykonywanych podczas opadów deszczu czy w miesiącach zimowych,
- jest przypinana do ładowanego pojazdu przy pomocy stabilnych łańcuchów, co gwarantuje stabilność całej konstrukcji,
- jest wyposażona w ręczną pompę hydrauliczną, która umożliwia precyzyjne ustawienie wysokości urządzenia i jego wypoziomowanie.
Jaką wysokość mają rampy przeładunkowe?
Wysokość rampy mobilnej zależy od konkretnego modelu. Przykładowo rampa mobilna dostępna w zasobach GIZO zapewnia regulację tego parametru w zakresie 90-120 cm. Taka wysokość jest optymalna dla zdecydowanej większości TIRów i innych pojazdów dostawczych.
Jakie inne parametry rampy mobilnej mają znaczenie?
Równie ważną kwestią jak wysokość rampy załadunkowej jest nośność. Większość modeli radzi sobie z obciążeniami do kilkunastu ton, co pozwala na realizację dowolnych zadań związanych z przeładunkiem.
Dodatkowo tę konstrukcję można wzbogacić o dedykowany osprzęt – np. barierki zabezpieczające, odboje, zadaszenie czy dodatkowe podpory.
Rampy załadowcze – zdecyduj się na wynajem
W przypadku konstrukcji takich jak mobilna rampa przeładunkowa cena zakupu może być dość wysoka. Możesz więc się zastanawiać, czy inwestycja w urządzenie jest zasadne dla Twojego profilu działalności. Jest jednak alternatywne rozwiązanie: to wynajem mobilnej rampy przeładunkowej.
Decydując się na nie, nie musisz ponosić wysokiej inwestycji początkowej i zyskujesz pakiet dodatkowych usług serwisowych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszym doradcą i uzyskaj pełne informacje!