Serwis maszyn budowlanych – 6 najczęstszych usterek

Od sprawności i niezawodności Twojej floty maszyn zależy naprawdę wiele. Najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo pracy, a wraz z nim – zdrowie i życie ludzkie. Poza tym regularny serwis maszyn budowlanych pozwoli Ci utrzymać ciągłość działań, płynność finansową i dobry wizerunek firmy. Niestety, nawet sprzęt budowlany najlepszych marek nie jest całkowicie bezawaryjny. Ponieważ wykorzystuje się go do ciężkich prac w trudnych warunkach terenowych, jest on nieustannie narażony na przeciążenia, przegrzanie czy uszkodzenia mechaniczne.

Aby utrzymać sprzęt w dobrym stanie przez lata, powinieneś już zawczasu pomyśleć o zaufanym wykonawcy serwisu i naprawy maszyn budowlanych. Jak go znaleźć i w jakich sytuacjach najprawdopodobniej go wykorzystasz? Zobacz, jak przygotować się na nieuniknione i zabezpieczyć przed kosztownymi naprawami w przypadkowych warsztatach.

6 najczęstszych usterek maszyn budowlanych

Awarie sprzętu budowlanego najczęściej dotyczą newralgicznych dla funkcjonowania całej maszyny układów. Może się zdarzyć, że awaria jednego komponentu uszkodzi cały układ, jeśli maszyna nie jest w dobrej kondycji, a najczęściej zużywające się części nie są regularnie wymieniane. Jest to powód, dla którego regularne przeglądy i serwis maszyn budowlanych są niezbędne.

Do najczęściej występujących usterek maszyn budowlanych trzeba zaliczyć awarie:

  • układu jezdnego – najczęściej spowodowane są nadmierną lub nieprawidłową eksploatacją maszyny;
  • układu chłodzenia – szczególnie pomp oraz wentylatorów;
  • komponentów silnika – tłoków i pierścieni tłokowych, łożysk oraz turbin;
  • układów hydraulicznych;
  • układów elektrycznych;
  • osprzętu budowlanego – wysięgników, wideł wózka widłowego, chwytaków itp.

Regularny serwis maszyn budowlanych pozwoli Ci również zredukować czas naprawy usterki (czyli także przestojów) do minimum.

Dlaczego warto postawić na profesjonalny serwis maszyn budowlanych?

Nowoczesne maszyny budowlane dają Ci wiele możliwości w kwestii szybkości i precyzji wykonania wszelkiego rodzaju prac. Efektywność prac mogą zaburzać nie tylko awarie, ale również nieprawidłowości pracy sprzętu. Bez właściwej eksploatacji i regularnego serwisowania szybko spadają jego osiągi techniczne i traci on swoją wydajność. Ty tracisz zaś możliwość wykonania większej liczby zleceń, a niekiedy nawet dotrzymania terminu oddania innych prac.

Ważne jest zatem, aby stale utrzymywać flotę maszynową w dobrym stanie. Daje Ci to pewność, że Twoje maszyny budowlane zawsze będą działały z jednakową wydajnością. Dzięki temu możesz lepiej planować prace, przyjmować więcej zleceń i zdobywać zaufanie kontrahentów. W końcu – regularny serwis i naprawa maszyn budowlanych pomagają Ci zapobiegać poważniejszym awariom, które mogłyby unieruchomić sprzęt lub sprawić, że jego naprawa byłaby nieopłacalna.

naprawa maszyny budowlanej
Fot. Czas serwisu i naprawy maszyny budowlanej zależy m.in. od dostępności maszyn diagnostycznych i części zamiennych, a także narzędzi umożliwiających pracę z wszystkimi układami urządzenia.

Jak wybrać zaufany serwis maszyn budowlanych?

Oszczędności, które może przynieść Ci rezygnacja ze stałego serwisu maszyn budowlanych, są tylko pozorne. W dłuższej perspektywie generują one spore straty, które – jeśli flota pojazdów jest duża – mogą stanowić zagrożenie dla płynności finansowej Twojej firmy.

Aby jednak korzyści płynące ze współpracy z firmą oferującą serwis i naprawę maszyn budowlanych były odczuwalne, zwróć wcześniej uwagę na kilka kwestii. W pierwszej kolejności sprawdź, czy:

  • serwis i naprawa maszyn budowlanych wykonywane są zgodnie z zaleceniami dla danego sprzętu;
  • firma zajmuje się wszystkimi najpopularniejszymi modelami maszyn budowlanych – dzięki temu masz pewność, że całą swoją flotę oddasz pod opiekę jednego wykonawcy; pozwoli Ci to także utrzymać jednakową wydajność wszystkich maszyn oraz spójność dokumentacji technicznej;
  • w konkretnym punkcie serwisu maszyn budowlanych możesz wykonać wszystkie niezbędne do przeprowadzenia prac naprawczych czynności – od diagnostyki, poprzez przeglądy i nieskomplikowane prace kontrolne, aż do napraw skomplikowanych układów mechanicznych, hydraulicznych czy elektronicznych.

Czy w przypadku profesjonalnego i spełniającego wszystkie normy jakościowe serwisu maszyn budowlanych ważna jest cena takiej usługi? I tak, i nie. Z jednej strony oferta powinna być konkurencyjna, ale z drugiej – konkurencyjność ta nie powinna zależeć wyłącznie od kosztów. Warto więc znaleźć złoty środek i zwrócić uwagę także na inne czynniki świadczące o atrakcyjności oferty serwisowej.

Serwis i części do maszyn budowlanych w jednym miejscu – najlepsze połączenie dla Twojego sprzętu!

Maksymalne skrócenie czasu naprawy usterki sprzętu budowlanego możliwe jest nie tylko dzięki szerokiej bazie know-how czy dostępie do nowoczesnych urządzeń diagnostycznych. Jeśli zależy Ci, aby przestój związany z awarią był możliwie najkrótszy, wybierz firmę, która oferuje i serwis, i części do maszyn budowlanych.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny warsztat, sprawdź, czy:

  • dostępne są części do wszystkich modeli Twoich maszyn budowlanych;
  • oferta obejmuje nowe części oryginalne, ich tańsze zamienniki, a także używane elementy po regeneracji – dzięki temu możliwa będzie stała kontrola kosztów serwisowania lub napraw i dopasowanie wydatków do wieku czy kondycji sprzętu (pamiętaj, że w przypadku starych lub mocno wyeksploatowanych maszyn nie zawsze wymiana zużytych części na nowe jest opłacalna);
  • wszystkie niezbędne czynności naprawcze można przeprowadzić na miejscu.

Da Ci to pewność, że po serwisie lub naprawie maszyna budowlana będzie sprawna i wydajna, a ryzyko wystąpienia kolejnej awarii w najbliższym czasie nie wzrośnie drastycznie.

Szukasz zaufanego serwisu i naprawy maszyn budowlanych? Zobacz, w jaki sposób możemy zaopiekować się Twoją flotą!