Teleskopowe ładowarki obrotowe i czołowe – Kiedy korzystać z ładowarki obrotowej, a kiedy z czołowej?

Ładowarki teleskopowe używane obecnie w przemyśle i rolnictwie należą do dwóch podstawowych typów urządzeń: ładowarek obrotowych lub czołowych (prostych). Oba rodzaje służą podnoszeniu i przenoszeniu ładunków, ale ich odmienna konstrukcja techniczna sprawia, że urządzenia te oferują użytkownikom różne możliwości. Poznajmy ich charakterystykę.

 

Ładowarki teleskopowe obrotowe i proste – podstawowe różnice w budowie

Choć przeznaczenie obu rodzajów urządzeń jest takie samo – podnoszenie i przenoszenie ładunków – kilka znaczących różnic w budowie tego sprzętu determinuje odmienny sposób użytkowania teleskopowych ładowarek – obrotowych i prostych. 

 

Ładowarka teleskopowa obrotowa – ruchome ramię

Konstrukcja ładowarki obrotowej bazuje na obrotnicy – module umożliwiającym ruch ramienia w poziomie. Kabina operatora wraz z teleskopowym ramieniem mogą wykonać nawet pełny obrót (360 stopni). To główna cecha odróżniająca ten rodzaj maszyny od ładowarki czołowej. Dodatkowa różnica, wynikająca z obrotu ramienia, dotyczy podpór. W ładowarce teleskopowej obrotowej konieczne są podpory przednie i tylne. Ramię ładowarki wraz z ładunkiem obciąża urządzenie nierównomiernie – zależnie od pozycji, w której się znajduje (przód, bok, tył), więc solidne podpory są niezbędne. Odmienny jest również sposób sterowania urządzeniem, ze względu na możliwość obrotu kabiny wraz z operatorem i ramieniem. 

Ładowarka teleskopowa Manitou - GIZO
Fot. Ładowarka teleskopowa obrotowa Manitou – podpory przednie i tylne stabilizują urządzenie, umożliwiając jego pracę ramieniem w dowolnej pozycji.

 

Ładowarka teleskopowa czołowa – ramię w jednej pozycji

W przypadku teleskopowej ładowarki czołowej kabina i teleskopowe ramię połączone są w sposób sztywny z podwoziem urządzenia. Nie ma możliwości ruchu ramienia w poziomie, w związku z tym, ładowarki proste posiadają jedną parę podpór przednich (większe urządzenia) lub nie mają ich wcale (małe ładowarki teleskopowe proste). Wówczas ładunek podnoszony jest na kołach urządzenia. 

Czołowa ładowarka teleskopowa JCB - GIZO
Fot. Czołowa ładowarka teleskopowa JCB z dodatkowym osprzętem (tutaj – łyżką), dzięki któremu sprawnie można zmienić funkcję urządzenia.

 

Ładowarka obrotowa – duży zasięg

Możliwość obrotu ramienia w poziomie sprawia, że ładowarki obrotowe potrzebują mniej miejsca i nie wymagają dużej precyzji ustawienia, tak jak w przypadku ładowarek prostych z podporami. Pozycję obracanego ramienia wraz z ładunkiem można korygować na bieżąco, oszczędzając tym samym czas. Urządzenie potrzebuje też znacznie mniejszej ilości miejsca w stosunku do tego, ile potrzebują ładowarki z ramieniem prostym. 

 

Ładowarka czołowa – większe obciążenia

Teleskopowe ładowarki czołowe stosowane są w tych przypadkach, w których przenosi się znaczne ciężary. Większość ładowarek teleskopowych rolniczych to właśnie urządzenia ze sztywnym ramieniem, ze względu na możliwość podniesienia ładunku o wadze nawet do 20 ton, na wysokość kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów. W tej sytuacji ładowarki teleskopowe rolnicze mają znaczną przewagę nad powszechnie używanymi ciągnikami. 

Niedogodnością w przypadku tego typu ładowarek jest konieczność podjechania do miejsca pracy wyłącznie z jednej strony, co znacznie ogranicza możliwość manewru – na przykład na budowie, gdzie ilość miejsca i sposób poruszania się w terenie bywają bardzo ograniczone. Ładowarka teleskopowa prosta, zwłaszcza z zastosowaniem podpór przednich, musi zostać precyzyjnie ustawiona – tak, aby podawany ładunek trafiał dokładnie w miejsce przeznaczenia (korygowanie ustawienia zajmuje bowiem dużo czasu i powoduje przestoje). Ładowarki proste, podające ładunki na duże wysokości, potrzebują również większej ilości miejsca w stosunku do mniejszych urządzeń lub ładowarek obrotowych, jednak są niezastąpione do podawania ciężkich ładunków na duże wysokości, stąd ich wykorzystanie przy budowach wysokich budynków, mostów etc.

 

Napęd hydrostatyczny czy mechaniczny ładowarki?

Każda z ładowarek teleskopowych może posiadać napęd hydrostatyczny lub mechaniczny. 

Pierwszy z nich, oparty na działaniu oleju hydraulicznego i przekładni elektrostatycznych, pozwala na bardzo precyzyjną pracę, ale bywa niestabilny w zależności od panującej temperatury (zarówno wysoka, jak i skrajnie niska temperatura zmieniają właściwości oleju hydraulicznego) i wymaga znacznie większej uwagi odnośnie do eksploatacji urządzenia (przeglądy, wymiana oleju etc.). Ładowarki teleskopowe z tym napędem są lżejsze i mają bardziej kompaktowe wymiary. Polecane są do pracy na twardym, stabilnym podłożu. 

Napęd mechaniczny ładowarki cechuje się wyższą sprawnością – niezależną od warunków pogodowych. Nie wymaga również zbyt wielu czynności serwisowych. Charakteryzuje go jednak mniejsza precyzja jazdy i działania. Takie ładowarki teleskopowe są z reguły większe i cięższe, polecane do pracy w niestabilnym terenie – na przykład na placach budowy, w terenach leśnych czy na grząskim podłożu.

Niezależnie od rodzaju używanej ładowarki teleskopowej praca przy użyciu tego urządzenia wymaga posiadania odpowiednich kompetencji. Firmy szkoleniowe umożliwiają zdobycie uprawnień UDT (Urząd Dozoru Technicznego) między innymi w zakresie pracy operatora ładowarek czołowych. Uprawnienia (po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu końcowego) są ważne w określonym terminie  i na życzenie wydawane są także w różnych wersjach językowych. 

Tabela ważności uprawnień UDT.

Wynajem i sprzedaż ładowarek teleskopowych