Wózek widłowy na drodze publicznej – wszystko, co trzeba wiedzieć

Wózki widłowe są urządzeniami wykorzystywanymi na placach przeładunkowych, w halach magazynowych i produkcyjnych. To niewielkie pojazdy, które z założenia nie powinny znaleźć się na drodze publicznej. Co na ten temat mówią obowiązujące przepisy?

Wózek widłowy na drodze publicznej a prawo

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym wózek widłowy może być nazywany pojazdem. Spełnia on dwa z najważniejszych zapisów. Nie jest jednak zgodny z przepisem art. 66 ust. 1 p.r.d. Ustawa ta wskazuje bowiem na konieczność zastosowania rozwiązań, które pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa innych uczestników ruchu i samego kierowcy. Wózek widłowy ma bowiem wystające elementy, które mogą powodować zagrożenie.

Brak zgodności z przepisami z art. 66 ust. 1 p.r.d. sprawia, że wózek widłowy nie może uzyskać dowodu i tablicy rejestracyjnej. Automatycznie więc nie jest możliwe dopuszczenie go do ruchu na drogach publicznych.

Wózki widłowe, czyli pojazdy do transportu wewnątrzzakładowego

Wózki widłowe są przeznaczone do transportu wewnątrzzakładowego, zarówno na halach, jak i na otwartych przestrzeniach, np. na placach przeładunkowych. Wskazuje na o m.in. fakt, że nie podlegają one badaniom technicznym w stacjach diagnostycznych, a także do ich kierowania konieczne jest zdobycie konkretnych uprawnień. Żadna kategoria prawa jazdy wydawana przez WORD nie uprawnia do kierowania wózkiem widłowym.

Wózki widłowe muszą przechodzić okresowe przeglądy, ale nie wykonuje się ich w tradycyjnych stacjach diagnostycznych. Kontrolę przeprowadza pracownik urzędu dozoru technicznego. Ma ona miejsce zwykle na terenie firmy, w której korzysta się z wózka, co wiąże się z brakiem konieczności jego transportowania do stacji kontroli.

Wózek widłowy na drodze publicznej – wyjątki

Zdarza się, że obiekty należące do jednego przedsiębiorstwa znajdują się po dwóch różnych stronach drogi publicznej. Wówczas występuje konieczność pokonania tej trasy. Jest to możliwe, ale wymaga dopełnienia wielu obowiązków. Przede wszystkim pojazd musi mieć zdjęte widły, które sprawiają, że nie zapewnia on odpowiedniego bezpieczeństwa podczas jazdy po drogach publicznych. Konieczne jest wyposażenia pojazdu w hamulce, światła czy kierunkowskazy.

Jeśli zostaną wprowadzone wszystkie modyfikacje, możliwe jest wyjechanie wózkiem widłowym na drogę publiczną. Konieczne jest jednak poruszanie się poboczem z prędkością nie większą niż 18 km/h.

Czy modyfikacja wózka widłowego się opłaca?

Na tak zmodyfikowany wózek widłowy muszą zostać wyrobione również tablice oraz dowód rejestracyjny. Z tego powodu zwykle okazuje się, że znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w dwa osobne wózki widłowe po obu stronach drogi lub przearanżowanie pracy firmy, by nie było konieczności wymiany towarów na paletach. Wiele firm przewozi ładunki ciężarówkami i pojazdami dostawczymi, które bez problemu mogą poruszać się po trasach publicznych.

Wózek widłowy na drodze publicznej – dokumenty

Wózek widłowy na placu przeładunkowym

Dowód rejestracyjny i tablica to nie wszystko. Wózek dopuszczony do jazdy po drogach publicznych musi mieć też wykupione ubezpieczenie OC, dokument potwierdzający dopuszczenie go do ruchu przez Urząd Dozoru Technicznego, a także potwierdzenie uprawnień kierowcy. Dopuszczenie pojazdu do użytkowania na drogach publicznych jest więc możliwe, ale wymaga dopełnienia wielu formalności i poważnej modyfikacji konstrukcji pojazdu.

Czy używanie wózka widłowego na drodze publicznej ma sens?

Jazda wózkiem widłowym po ulicy jest możliwa, ale nie zawsze się opłaca. Jest to bowiem pojazd stworzony z myślą o transporcie wewnątrzzakładowym. Zmodyfikowanie takiego urządzenia bywa kosztowne i wymaga ponownego wykonania badań, które potwierdzą bezpieczeństwo korzystania z przekształconego pojazdu. Gdy jest taka możliwość, lepiej więc zrezygnować z poruszania się wózkiem widłowym po drogach publicznych. Przewóz takich urządzeń lepiej zorganizować z użyciem lawet i specjalnych platform. Z takich urządzeń korzystają dostawcy sprzętu do użytku wewnątrzzakładowego.

Transport wózków widłowych do klientów

Wózki widłowe do wynajęcia docierające do klientów prosto od producenta czy wypożyczalni przewozi się zwykle na lawetach lub ciężarówkach z platformami, w zależności od masy i wielkości urządzenia. Robi się tak nawet w sytuacji, gdy odległość pomiędzy punktem A i B wynosi zaledwie kilka kilometrów. W ten sposób możliwe jest w pełni legalne przewiezienie pojazdu drogą publiczną, bez konieczności jego modyfikacji oraz zdobywania dodatkowych dokumentów.

Szukasz funkcjonalnych wózków widłowych do swojej firmy? Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty!