Wynajem ładowarek teleskopowych Manitou

Jako firma z wieloletnimi tradycjami, która powstała wraz z wynalezieniem pierwszego wózka widłowego, w swojej ofercie Manitou ma ładowarki teleskopowe o dużym stopniu zaawansowania technologicznego i wyjątkowych parametrach. Ich zakup wiąże się oczywiście z posiadaniem określonego budżetu. Tańszą opcją może być kupno używanej ładowarki lub jej wynajem. To ostatnie rozwiązanie likwiduje problem serwisowania sprzętu i ewentualnych napraw. Jak wynająć odpowiedni model urządzenia, dopasowany do indywidualnych potrzeb firmy i jakie uprawnienia do jego obsługi są niezbędne?

Manitou – ładowarka uniwersalna

Firma Manitou, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie, zaprojektowała ładowarki teleskopowe o wyjątkowych osiągach. Urządzenia te ze względu na swoją „wszechstronność” używane są w bardzo wielu branżach i do najbardziej wymagających zadań. Za względów funkcjonalnych Manitou dzieli swoje urządzenia na przemysłowe, rolnicze oraz obrotowe. 

Ładowarki Manitou przemysłowe

Przemysłowe ładowarki Manitou obejmują urządzenia z serii MT i MHT, przeznaczone do podnoszenia i transportu ciężkich i dużych ładunków o wymiarach od 4 do 18 m. Znajdują zastosowanie w branży budowlanej (prace murarskie, prace przy fasadach budynków, prace dekarskie, konstrukcyjne etc.) oraz we wszystkich czynnościach wymagających podnoszenia i transportu ładunku oraz ludzi, przy zachowaniu maksymalnego stopnia bezpieczeństwa na placu budowy. 

Teleskopowe, budowlane ładowarki Manitou mają charakter uniwersalny dzięki możliwości dopasowania do nich potrzebnego osprzętu. Posiadają modułowe deski rozdzielcze i komfortowe kabiny z 360-stopniową widocznością. Kilka trybów sterowania zapewnia ładowarce Manitou dużą manewrowość.  

dwie ładowarki teleskopowe manitou
Wszystkie modele urządzeń, zarówno starszych (jak teleskopowa ładowarka Manitou 625 i jej następcy), aż po najnowsze urządzenia z serii MT i MHT, spełniają wszystkie potrzeby branży budowlanej w zakresie transportu bliskiego i zadań specjalnych w trudnych warunkach. Łatwość obsługi i niezwykły zasięg ułatwiają codzienną pracę na budowach.

Ładowarki teleskopowe Manitou obrotowe

Ta grupa kilku urządzeń oznaczona jako MRT jest jedną z chętniej wykorzystywanych w sektorze budowlanym do prac specjalistycznych i/lub w niewielkiej przestrzeni. Zwiększenie zasięgu ramienia ładowarki przydaje się nie tylko w pracach typowo budowlanych (murarskich czy dekarskich), ale również przy wyburzaniu, drążeniu otworów (tuneli) lub przy załadunku/rozładunku (na przykład na lotniskach, gdzie optymalizacja czasu pracy jest niezbędna). Ładowarki Manitou z symbolem MRT skonstruowane są tak, aby mogły być sprawnie dostosowane do różnych sytuacji na budowie. Mogą pracować na oponach lub stabilizatorach w trybie teleskopowym (tradycyjny wysięgnik), w trybie platformy lub podnośnika.

Manitou – ładowarki wspierające rolnictwo

Urządzenia serii MLT aktywnie wspierają na co dzień gospodarstwa rolne, dostosowując swoje funkcje do specyfiki ich potrzeb. Ładowarki Manitou można wykorzystać do przewozu cięższych ładunków (worków, pasz, dystrybucji kiszonki etc.), holowania i wielu innych codziennych obowiązków. Ładowarki serii MLT pozwalają na sprawną wymianę potrzebnego osprzętu i dostosowanie urządzenia do nowych zadań. 

Nie bez znaczenia są kompaktowe rozmiary urządzenia, które umożliwiają pracę i przejazd przez wąskie bramy i miejsca. Sytuacja taka zdarza się zwłaszcza w starszym budownictwie, spotykanym dość często w gospodarstwach rolnych.

czerwona ładowarka manitou 523
Ładowarka Manitou 523 wraz ze swoimi następcami (na zdjęciu ładowarka Manitou MLT-X 1035) w wielu sytuacjach sprawnie zastępuje wszechobecne i popularne ciągniki, pracując w miejscach, gdzie dostęp dla traktorów może być utrudniony.

Przeczytaj także: Zastosowanie ładowarki teleskopowej – nie tylko do podnoszenia ładunków

Dlaczego warto wynająć teleskopową ładowarkę Manitou?

Pomimo wszechstronności i niewątpliwej użyteczności tego sprzętu w wielu sytuacjach, zakup ładowarki nie zawsze jest optymalnym wyjściem. Wysoka specjalizacja tych urządzeń, jakość i wieloletnia tradycja w udoskonalaniu ładowarek Manitou wpływa na ich cenę, która przy niewielkim wykorzystaniu sprzętu może okazać się nieadekwatna do jej pracy. Co w takiej sytuacji? Firmy oferujące profesjonalne ładowarki teleskopowe Manitou na wynajem przychodzą z pomocą jednorazowym lub krótkoterminowym użytkownikom takich urządzeń. Taki rozwiązanie ma szereg zalet.

  • Optymalizacja kosztów – jednorazowy koszt wynajmu ładowarki teleskopowej Manitou jest nieporównywalnie niższy niż zakup nawet używanego urządzenia.
  • Brak kosztów serwisowych i napraw – w przypadku umowy najmu sprzętu koszty serwisowania i naprawy urządzenia pokrywa właściciel ładowarki.
  • Oszczędność czasu i miejsca – ładowarka dostarczana jest do klienta i zabierana po zakończonej pracy. Nie ma konieczności organizowania miejsca garażowego dla urządzenia.
  • W razie potrzeby sprzęt można wynająć wraz z przeszkolonym operatorem, posiadającym wszelkie wymagane zezwolenia do obsługi urządzeń specjalnych.

Ładowarka teleskopowa Manitou – uprawnienia i kurs

Ładowarki teleskopowe zaliczane są do kategorii I WJO (z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem – wózki wysokiego składowania). Szkolenia z zakresu ich obsługi organizowane są przez różne podmioty w wielu miastach w Polsce. Możliwa jest również organizacja szkolenia na zlecenie danej firmy. Wówczas organizator najczęściej dostosowuje kurs do specyfiki i potrzeb zleceniodawcy, a nawet przeprowadza go na jego terenie. W przypadku braku ładowarki firma szkoleniowa może przetransportować swój sprzęt na teren firmy szkolonej. 

Czas szkoleń dostosowany jest często do możliwości kursantów i organizowany jest przez np. 6 dni w tygodniu, ułatwiając podniesienie kwalifikacji osobom pracującym w systemie pracy zmianowej. Opłata (o ile kurs nie jest finansowany przez pracodawcę) w niektórych firmach szkoleniowych może (w razie potrzeby) zostać rozłożona na raty.

Ładowarki teleskopowe – egzamin i uprawnienia

Nauka obejmuje wiedzę z zakresu budowy i działania ładowarek teleskopowych, bezpiecznej obsługi urządzenia, zachowania operatora przed i w czasie pracy ładowarką teleskopową, zagadnienia z dziedziny materiałoznawstwa, a także przepisy BHP i dozoru technicznego. Kurs zakończony jest egzaminem przed Urzędem Dozoru Technicznego. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku, operator ładowarki otrzymuje bezterminowe uprawnienia do obsługi urządzeń wszystkich marek oraz ewentualnego osprzętu do ładowarek teleskopowych (koszy, łyżek, wiertnic etc.). Uprawnienia pozwalają na wykonywanie zawodu operatora ładowarki za granicą, więc w razie potrzeby wydawane są też w innej wersji językowej (bez dodatkowych opłat).

Krótkoterminowy wynajem ładowarki teleskopowej Manitou (lub każdej innej) oznacza zazwyczaj konieczność szybkiego wykonania niezbędnych prac. Decyzja o wynajęciu sprzętu wraz z operatorem pozwala na pełną optymalizację czasu i zapewnia profesjonalną pomoc doświadczonego fachowca z aktualnymi uprawnieniami, co znosi konieczność szukania osoby ze stosownymi kwalifikacjami lub doszkalania własnych pracowników.