Zabezpieczenia w podnośnikach koszowych – systemy dbające o Twoje bezpieczeństwo
Praca na wysokościach wymaga zastosowania kluczowych zabezpieczeń, które ochronią pracownika przed potencjalnie groźnymi zdarzeniami – na przykład przed wypadnięciem z kosza podnośnika. Z tego powodu podnośniki koszowe są wyposażane w specjalne systemy, które przeciwdziałają tego typu incydentom
Implementowane są one przede wszystkim w maszynach nowoczesnych. Są pod każdym względem dostosowywane do wszelkich zasad BHP i pozostałych kryteriów, które mają wpływ na użytkowanie sprzętu. Między innym dlatego właśnie zawsze warto celować w urządzenia wysokiej jakości.
Spis treści
Praca na podnośniku koszowym – BHP
A skoro mowa o zasadach bezpieczeństwa, warto pokrótce przytoczyć te najważniejsze, związane właśnie z podnośnikami. Jak wskazują przepisy, tego typu urządzenia (jak zwyżka koszowa) muszą być wyposażone w:
- balustrady ochronne o wysokości co najmniej 1,1 m,
- krawężnik znajdujący się na wysokości 15 cm,
- wypełnienie lub belkę poprzeczną ulokowaną między krawężnikiem a balustradą,
- zabezpieczoną bramkę wejściową.
Kryteria BHP wskazują dodatkowo, że podnośnik koszowy powinien być obsługiwany w taki sposób, aby pracownik nie musiał się wychylać. Istotne jest również to, by nie przekraczać dozwolonego obciążenia sprzętu.
Sprawdź także: Ile kosztuje kurs na podnośnik koszowy?
Podnośniki koszowe – jakie jeszcze zabezpieczenia mogą zostać zastosowane?
Spełnienie powyższych wymogów to absolutne minimum, o którym powinna pamiętać każda firma. Bez względu na specyfikę zadań realizowanych z użyciem zwyżek. To jednak nie wszystkie rozwiązania, z jakich mogą skorzystać pracownicy obsługujący podnośniki koszowe. Jak już bowiem wspomniano, nowoczesny, dobrej jakości sprzęt często dysponuje dodatkowym wyposażeniem ochronnym. Do tego dochodzą wszelkie akcesoria przeznaczone dla samych operatorów zwyżek.
Zwyżka koszowa a prace elektryczne
Specyficzną grupę zadań realizowanych z użyciem omawianych maszyn stanowią prace związane z montażem, serwisem i konserwacją infrastruktury elektrycznej. Wymagają one szczególnej ochrony. Mowa tutaj głównie o izolacji podnośnika koszowego – odpowiednie materiały znajdują się w konstrukcji kosza oraz ramienia. Pozwala to na bezpieczną pracę z liniami wysokiego napięcia.
Oczywiście tak rozumiana izolacja nie wystarcza. Potrzebne są także dodatkowe elementy, dzięki którym przeprowadzane czynności nie stanowią żadnego zagrożenia. To między innymi:
- kombinezony i rękawice ochronne,
- rękawy elektroizolacyjne,
- drążki izolacyjne.
Do tego dochodzą wymienione wcześniej zabezpieczenia mające na celu ochronę osób przed wypadnięciem. Bezpieczna praca na podnośniku koszowym jest zależna również od tego, z jakich dokładnie materiałów jest on wykonany. Zalecane są w tym przypadku, rzecz jasna, tworzywa, które nie przewodzą prądu.
Środki ochrony indywidualnej
Odpowiednie wykonanie i zabezpieczenie podnośników koszowych czasami nie jest wystarczające, by zyskać stuprocentową pewność, że obsługa urządzenia okaże się w pełni bezpieczna. Nie należy bowiem zapominać także o wyposażeniu pracowników, którym przyjdzie pracować na wysokościach. Wszelkie elementy mają ich chronić głównie przed wypadnięciem, choć trzeba mieć na uwadze też inne zagrożenia, związane na przykład ze spadającymi przedmiotami lub nawet niesprzyjającą pogodą.
Do kluczowych akcesoriów zalicza się szelki bezpieczeństwa. Podnośnik koszowy jest w stanie unieść kosz na wysokość nawet kilkunastu metrów, dlatego takie zabezpieczenie wydaje się wręcz niezbędne. Nie wolno traktować go w kategoriach wyposażenia opcjonalnego. Do szelek montowana jest specjalna linka, którą następnie mocuje się do elementów stałych, które będą w stanie utrzymać człowieka w razie wypadnięcia poza kosz. W jakie jeszcze elementy ochrony osobistej powinien wyposażyć się pracownik? Do produktów niezbędnych należy zaliczyć kask ochronny, kamizelkę odblaskową, rękawice i obuwie – koniecznie z gumową podeszwą, która zapewnia najlepszą przyczepność do podłoża. Zamiast standardowych szelek, dobrać można również specjalistyczną uprząż lub wyposażenie alpinistyczne.
Ochronne systemy podnośników koszowych
Maszyny nowoczesne cenione są nie tylko ze względu na świetną wydajność i sprawność działania. Ogromne znaczenie mają także wszelkie funkcje, mechanizmy i systemy zwiększające bezpieczeństwo pracy. Ich specyfika jest zależna od konkretnego modelu, jednak spośród tych najważniejszych wymienić trzeba:
- systemy przeciwzgnieceniowe,
- ograniczniki prędkości,
- mechanizmy pomiarowe (na przykład udźwigu i przechyłu),
- zawory bezpieczeństwa (chroniące zwyżkę przed przeciążeniem).
Bezpieczny podnośnik koszowy
Nawet najlepsze rozwiązania zabezpieczające są niewystarczające, jeśli dany sprzęt jest po prostu niesprawny. Dlatego podczas zakupu lub – szczególnie – wynajmu podnośnika koszowego, należy upewnić się, czy ma on aktualny przegląd – zarówno techniczny, jak i UDT. Podnośniki (koszowe i inne) muszą być sprawdzane regularnie (co miesiąc), dlatego taki przegląd to gwarancja, że urządzenie działa bez zarzutów.
Nie bez znaczenia jest też zachowanie samych operatorów, którzy muszą przestrzegać wszystkich zasad BHP. W połączeniu z zastosowanymi w maszynie systemami bezpieczeństwa, przełoży się to na sprawną, bezproblemową pracę.