Zakup czy wynajem długoterminowy podnośnika koszowego – co się bardziej opłaca?

Podnośniki koszowe obejmują grupę kilku typów maszyn (podestów) ruchomych, wśród których najczęściej spotykane są zwyżki przegubowe, nożycowe i podnośniki teleskopowe. Zakup podyktowany częstym wykorzystywaniem urządzenia wiąże się z dużym kosztem i koniecznością stałego utrzymywania podnośnika. Wynajem długoterminowy oznacza brak kosztów eksploatacyjnych, ale nie jest się właścicielem maszyny, ponosząc jednocześnie cały czas koszt jej wypożyczania. Która forma jest bardziej opłacalna? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Decyzja o zakupie czy wynajmie podnośnika koszowego powinna być poprzedzona dokładną analizą własnych potrzeb, a także możliwości danego urządzenia.

Rodzaje podnośników koszowych – jak wybrać odpowiedni?

Usługi podnośnikiem koszowym są szeroko rozpowszechnione we wszystkich gałęziach przemysłu. Całą grupę podnośników łączy jedna funkcja – wynoszenie użytkownika na określoną wysokość. Wszystkie rodzaje tych urządzeń mają kosz, który zwiększa bezpieczeństwo pracującej na wysokości osoby. Wysięgniki koszowe z czasem wyspecjalizowały się do wykonywania określonych zadań, dzieląc się na kilka charakterystycznych grup.

Koszowe podnośniki przegubowe

Ich funkcja opiera się na dużych możliwościach manewrowych ramienia takiej zwyżki koszowej, które załamując się w kilku punktach oraz częściowo wysuwając teleskopowo, pozwala dotrzeć w miejsca trudno dostępne. Podnośniki przegubowe mają duży zasięg (niektóre mogą wykonać pełny obrót wokół własnej osi) oraz – zależnie od modelu – osiągają wysokości nawet do kilkudziesięciu metrów. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dojście do miejsca docelowego jest utrudnione oraz w sytuacjach niewielkiej ilość przestrzeni roboczej. W stosunku do innych podnośników koszowych zwyżki przegubowe mają niewielki udźwig, zależny od odległości, w jakiej znajduje się kosz od środka ciężkości urządzenia.

Koszowe podnośniki teleskopowe

To urządzenia najbardziej masywne ze wszystkich rodzajów podnośników. Wysięgnik koszowy, prosty na całej swojej długości, nie ma możliwości manewrowania w poziomie. Wysuwa się na określoną wysokość dzięki teleskopowemu mechanizmowi. Podnośniki teleskopowe pracują na dużych wysokościach, osiągając najwyższe pułapy wśród zwyżek koszowych. Mankamentem ich pracy jest dość duża ilość potrzebnego miejsca, aby ramię mogło swobodnie unosić ludzi i ładunek oraz precyzyjne ustawienie urządzenia tak, by kosz trafiał dokładnie w miejsce przeznaczenia. W tym rodzaju podnośnika nie ma możliwości skorygowania ustawienia kosza w trakcie pracy. Urządzenie trzeba złożyć (wraz z podporami) i przesunąć w inne miejsce, co zabiera czas.

Koszowe podnośniki nożycowe

Mechanizm działania podnośników nożycowych opiera się o krzyżujące się ramiona unoszące znajdujący się na szczycie podest. Podnośniki koszowe tego rodzaju pracują wyłącznie w płaszczyźnie góra-dół. Ich zasięg jest stosunkowo niewielki, jednak mechanizm zapewnia bardzo stabilną pracę i możliwość podniesienia dużego ładunku lub kilku pracowników wraz z potrzebnym osprzętem. Umiejscowienie kosza/podestu, znajdującego się bezpośrednio nad częścią unoszącą urządzenia, zwiększa stabilność i bezpieczeństwo pracy.

Podnośnik koszowy – z napędem elektrycznym czy spalinowym

Wszystkie typy urządzeń mogą posiadać napęd elektryczny i spalinowy. Determinuje on w większości przypadków miejsce użycia urządzenia. Elektryczne podnośniki koszowe z niebrudzącymi się kołami używane są zazwyczaj wewnątrz pomieszczeń (magazyny, hale produkcyjne, fabryczne etc.). To najczęściej niewielkie, kompaktowe podnośniki nożycowe. W pomieszczeniach o dużych gabarytach pracują również małe, elektryczne podnośniki przegubowe. Ich mniejsze rozmiary pozwalają na swobodną pracę pomiędzy regałami magazynowymi czy ponad liniami produkcyjnymi, w miejscach trudno dostępnych dla jakiegokolwiek innego rodzaju podnośnika.

Napęd spalinowy, mocny silnik, masywne koła z napędem 4×4 i dodatkowe wysuwane podpory wzmacniają natomiast stabilność urządzeń pracujących w warunkach zewnętrznych, w nieutwardzonym terenie (place budowy, tereny leśne etc.). Zazwyczaj takie wysięgniki koszowe są znacznie większe, dlatego też między innymi wymagają solidniejszych podpór i zabezpieczeń.

zakup czy wynajem długoterminowy podnośnika koszowego
Fot: Zakup czy wynajem długoterminowy podnośnika koszowego.

Zakup czy długoterminowy wynajem podnośnika – zalety i wady obu rozwiązań

Długoterminowy wynajem podnośnika koszowego, zwłaszcza przy umowach podpisywanych na kilka lat, na pierwszy rzut oka nie różni się wiele od zakupu. Często ta forma porównywana jest do leasingu. Czy słusznie? Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

Koszty

Zakup podnośnika – kupujący jednorazowo ponosi wysoki koszt zakupu urządzenia. Zazwyczaj jest on rozpatrywany w sytuacji korzystania z dofinansowania czy różnego rodzaju programów pomocowych, niemniej ten koszt trzeba ponieść. Można go ewentualnie minimalizować, kupując używany podnośnik koszowy. W przypadku zakupu konieczne jest również uwzględnienie kosztów stałych związanych z użytkowaniem urządzenia: przeglądy, ubezpieczenie, koszty ewentualnych napraw etc. Atutem tej sytuacji jest możliwość sprzedania niepotrzebnego już sprzętu i odzyskania części zainwestowanych w zakup pieniędzy.

Wynajem podnośnika (długoterminowy) – wynajmujący nie jest właścicielem urządzenia, płaci jedynie comiesięczną opłatę (cena wynajmu podnośnika koszowego określana jest w umowie) za użytkowanie maszyny oraz paliwo. Wszystkie koszty stałe (ubezpieczenia, koszty remontów i napraw, przeglądy techniczne) są po stronie, która oferuje wynajem podnośnika. Warto podkreślić, że jest znaczna różnica kosztowa pomiędzy długo-, a krótkoterminowym wynajmem podnośnika koszowego, kiedy cena ustalana jest za godzinę lub za dzień wynajmu sprzętu).

Możliwości

Zakup podnośnika – planując kupno podnośnika, można wybrać dowolny model z bieżącej oferty rynkowej, dopasowany do potrzeb i możliwości finansowych.

Wynajem podnośnika – wybór dotyczy urządzeń posiadanych przez firmę wynajmującą. Umowa określa czas posiadania danego urządzenia – w przypadku najmu długoterminowego to zazwyczaj kilka miesięcy do kilku lat. Odnawiając umowę, można wymienić podnośnik na nowszy.

Komfort

Zakup podnośnika – właściciel maszyny może w sposób dowolny dysponować posiadanymi na własność urządzeniami. Musi jednak znaleźć czas i środki na przechowywanie, serwisowanie, ubezpieczenia i pozostałe czynności związane z posiadaniem podnośnika.

Wynajem podnośnika – kompleksowa usługa, jaką świadczą firmy wynajmujące maszyny budowlane, oszczędza znaczną ilość czasu związanego z regularną obsługą urządzenia. Po stronie wynajmującego jest jedynie zatankowanie maszyny (w przypadku podnośników spalinowych) i comiesięczna opłata za jej wynajem.

***
Decydując się na wynajem podnośnika koszowego, warto sprawdzić, czy wybrany model zwyżki jest dobrej jakości i bezpieczny (posiada aktualne badanie techniczne UDT, ubezpieczenie OC). Ważna jest również informacja o dodatkowych usługach świadczonych przez firmę wynajmująca (czy dostarcza urządzenie pod wskazany adres lub sprawnie podstawia maszyny zastępcze w razie awarii). W przypadku najmu długoterminowego cena nie powinna być jedyną przesłanką do podjęcia decyzji. Warto wybrać firmę, która dba o jakość oferowanego sprzętu i bezpieczeństwo pracujących na nim osób.

Zobacz ofertę GIZO – podnośniki koszowe na wynajem i na sprzedaż.