Kosz do podnośnika koszowego – jak go odpowiednio użytkować?
Kosz jest jednym z najważniejszych elementów podnośnika koszowego. Pozwala on na bezpieczne wykonywanie prac na wysokości. W jego wnętrzu mieszczą się zarówno pracownicy, jak i wykorzystywane przez nich narzędzia i materiały. Jak poprawnie używać kosza w podnośniku?
Spis treści
Obciążenie kosza do podnośnika
Wszystkie podnośniki koszowe mają określony udźwig. W koszu nie może znajdować się więcej osób, niż zostało to wskazane w instrukcji urządzenia.
Obliczając masę naciskającą na podnośnik, należy wziąć pod uwagę również narzędzia i materiały, z których korzystają pracownicy. Podnośniki zwykle wytrzymują większy ciężar, niż określił to producent, jednak pod żadnym pozorem nie należy przekraczać podanych przez niego wartości.
Czujnik nadwagi w podnośniku koszowym
W nowszych podnośnikach koszowych montuje się specjalne czujniki nadwagi, które informują o przekroczeniu dopuszczalnego obciążenia. W starszych modelach takie rozwiązania zwykle nie są dostępne, dlatego warto przeliczyć masę przed rozpoczęciem pracy. W innym wypadku może dojść do przewrócenia całej konstrukcji. Za nadzór nad sposobem użytkowania maszyny odpowiada jej operator.
Uprząż a kosz do podnośnika
Korzystanie z podnośnika koszowego zalicza się do prac na wysokości. W związku z tym podczas wykonywania zadań z poziomu kosza konieczne jest dysponowanie specjalnymi akcesoriami. Pracodawca musi wyposażyć swoich pracowników w uprzęże, które mają odpowiednie certyfikaty. Pozwalają one uchronić osoby działające na wysokości przed konsekwencjami ewentualnego upadku z kosza.
Punkt kotwiczenia w koszu do podnośnika
Uprząż nie będzie pełnić swojej funkcji, jeśli nie zostanie ona odpowiednio zamocowana do konstrukcji podnośnika. W każdym koszu znajduje się punkt kotwiczenia. Pozwala on na stabilne przyczepienie uprzęży w odpowiednim miejscu. W razie upadku użytkownik przypięty do punktu kotwiczenia nie powinien być w stanie uderzyć o inne elementy konstrukcyjne podnośnika.
Punkt kotwiczenia musi znajdować się w miejscu, w którym zapewni pełne bezpieczeństwo w razie upadku, a jednocześnie nie będzie krępował ruchów pracownika. Informacje na temat jego lokalizacji pojawiają się w instrukcji dołączonej do urządzenia.
Opieranie się o poręcze w koszu podnośnika
Poręcze w koszu podnośnika mają za zadanie zapobiegać upadkom pracowników z dużych wysokości. Opieranie się o nie lub wychylanie może jednak spowodować poważne zagrożenie dla osób przebywających na platformie lub pod nią.
Pracownicy wykonujący działania na wysokości powinni trzymać się stabilnie na nogach i traktować poręcze jako dodatkowe zabezpieczenie, a nie podparcie. Jeśli kosz znajduje się zbyt daleko od miejsca wykonywanych prac, operator powinien poruszyć ramieniem tak, by umieścić go nieco bliżej.
Dodatkowa wysokość a kosz do podnośnika koszowego
Podnośniki koszowe są dostępne w wielu wersjach. Różnią się przede wszystkim długością ramienia. Parametr ten musi zostać idealnie dobrany do miejsca i charakterystyki planowanych prac. Trzeba bowiem pamiętać, że jeśli w trakcie wykonywania zadań pracownicy będą znajdować się zbyt nisko, nie będą mieli możliwości skorzystania z dodatkowych podstawek czy drabin. Używanie takich akcesoriów z poziomu platformy podnośnika jest bardzo niebezpieczne i powoduje podwyższone ryzyko wypadnięcia przez barierkę.
Czystość kosza do podnośnika koszowego
Kosz w podnośniku koszowym powinien być regularnie czyszczony. Zalegające liście czy tłuste zabrudzenia spowodowane przez używane substancje mogą zwiększać ryzyko poślizgnięcia się w trakcie wykonywania prac.
Czyszczenie maszyny ma również zapobiegać dostaniu się zanieczyszczeń do ważnych elementów instalacji urządzenia. Z tego powodu do mycia podnośnika stosuje się szmatki bez włókien.
Kontrola stanu technicznego kosza do podnośnika
Podnośniki koszowe muszą przechodzić regularne przeglądy. Brak takich kontroli sprawia, że urządzenie nie może być eksploatowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas przeglądów sprawdza się funkcjonowanie najważniejszych instalacji, a także elementów samego kosza. Jeśli w trakcie kontroli zostaną wykryte usterki, konieczne jest ich jak najszybsze usunięcie. Dopiero po potwierdzeniu odpowiedniego stanu technicznego maszyny osoba wydelegowana przez UDT umieszcza odpowiedni wpis w dzienniku.
Stan techniczny podnośnika powinien być kontrolowany także bezpośrednio przed rozpoczęciem każdego zlecenia. Jest to jeden z wielu obowiązków operatora takiej maszyny. Zanim w koszu znajdą się pracownicy, musi on potwierdzić, że urządzenie nadaje się do bezpiecznego użytkowania.
Szukasz podnośników koszowych do prac na wysokościach? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.