Na co zwrócić uwagę, wybierając szelki do pracy na wysokości – wskazówki
Podczas pracy na wysokości konieczne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie. Mowa tu między innymi o specjalnych szelkach. Jakie wymagania powinny spełniać takie akcesoria? Jak wybrać odpowiednie szelki asekuracyjne do pracy na wysokości?
Szelki bezpieczeństwa to specjalne akcesoria, które mają za zadanie zapewnić ochronę przed upadkiem ze znacznej wysokości. Składają się one z pasa biodrowego i piersiowego, uchwytów do mocowania i elementów zapinających. Części łączące w szelkach do pracy na wysokości zwykle wykonuje się z metalu lub tworzywa sztucznego.
Na rynku znaleźć można zarówno szelki bezpieczeństwa składające się wyłącznie z klamry zaczepowej, jak i znacznie bardziej rozbudowane modele. Wybór odpowiedniego wariantu zależy od tego, w jakiej pozycji wykonuje się pracę, a także czasu jej trwania oraz od budowy ciała pracownika.
Spis treści
Na co zwrócić uwagę, kupując szelki bezpieczeństwa?
Dostępnych jest wiele modeli szelek do pracy na wysokości, dlatego wybór bywa trudny. Decydując się na zakup konkretnego produktu, warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
- wygoda użytkowania – to kluczowe przede wszystkim w przypadku prac, które trwają co najmniej kilkadziesiąt minut,
- masa ciała pracownika – szelki mają określony udźwig,
- rozmiar danego pracownika – szelki asekuracyjne są dostępne w rozmiarach od M do XXL,
- dodatkowe czynniki szkodliwe występujące w miejscu pracy – agresywne substancje chemiczne czy bardzo wysokie lub niskie temperatury,
- obowiązujące przepisy.
Uprząż do pracy na wysokości z dodatkowymi podkładkami
W sklepach znaleźć można szelki asekuracyjne z dodatkowymi podkładkami pod uda, plecy i pas biodrowy. Takie elementy znacznie zwiększają komfort wykonywanych prac. Stosuje się je w sytuacji, gdy dane zadanie jest czasochłonne. W przypadku krótkotrwałych prac nie ma konieczności korzystania z tak rozbudowanych modeli, choć warto pamiętać, że zapewniają one znacznie większy komfort niż podstawowe szelki.
Szelki amortyzujące do pracy w pionie
W przypadku pracy w pionie konieczne jest zastosowanie szelek, które zostały wyposażone w przednią klamrę zaczepową. Powinna być ona umieszczona w obrębie klatki piersiowej. Ważny jest też pas biodrowy stabilizujący pozycję pracownika w trakcie czynności realizowanych w podparciu i zawieszeniu.
Szelki bezpieczeństwa z atestem do zadań specjalnych
Nakaz stosowania szelek bezpieczeństwa wynika z obowiązującego prawa. Niedostosowanie się do tych wymogów stanowi nie tylko zagrożenie dla pracowników, lecz także ryzyko nałożenia kar na pracodawcę.
W przypadku, gdy prace są wykonywane w trudnym środowisku, przy podwyższonej lub niskiej temperaturze, agresywnych substancjach chemicznych lub tam, gdzie występuje duże ryzyko uszkodzeń mechanicznych, konieczne jest zastosowanie specjalnych szelek. Taka uprząż zwykle przechodzi zdecydowanie bardziej zaawansowane testy. Powstaje z materiałów odpornych na wymienione czynniki, co zapewnia bezpieczeństwo podczas realizowanych prac. Wybierając szelki zabezpieczające do pracy na wysokości w trudnych warunkach, warto skupić się na certyfikatach i zgodności produktu z konkretnymi normami.
Normy dotyczące szelek bezpieczeństwa
Uprząż do pracy na wysokości musi spełniać wiele norm. Niektóre z nich dotyczą nie tylko budowy takich przedmiotów, lecz także sposobów ich konserwacji. Parametry techniczne szelek są regulowane przez normy PN-EN 363, PN-EN 361 i PN-EN 358. Określają one postępowanie zarówno w sytuacji, gdy uprząż jest jedynym zabezpieczeniem podczas pracy na wysokości, jak i wtedy, gdy uzupełniają one inne konstrukcje i akcesoria.
Przed zakupem szelek bezpieczeństwa konieczne jest również upewnienie się, że dany produkt ma certyfikat ISO 9001. Daje on pewność, że wyrób przeszedł testy i kontrole dopuszczające go do użytku.
Więcej o przepisach dotyczących pracy na wysokości przeczytasz w artykule: BHP W PRACY NA WYSOKOŚCI – NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ, KIEDY PRACUJESZ NA WYSOKOŚCI
Konserwacja i czas eksploatacji szelek bezpieczeństwa
Szelki bezpieczeństwa do prac na wysokości muszą być regularnie sprawdzane pod kątem ich stanu technicznego. Przegląd okresowy wykonuje się co najmniej raz na 12 miesięcy. Produkty tego typu mają żywotność wynoszącą 5 lat od momentu wydania ich do użytkowania z magazynu lub 7 lat od daty produkcji. Po tym czasie konieczna jest ich wymiana na nowy, w pełni sprawny egzemplarz. Nad stanem technicznym szelek bezpieczeństwa na dach czuwają pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego.
Szukasz sprawdzonej uprzęży do pracy na wysokości? Zapraszamy do kontaktu!