Podnośniki osobowe – rodzaje i zastosowania. Jaką maszynę wybrać?
Podnośniki osobowe są bardzo przydatne podczas prac montażowych, konserwacyjnych czy naprawczych. Znajdują szerokie zastosowanie w różnego typu wysokich budynkach, na przykład w magazynach. Jakie są rodzaje takich podnośników? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Spis treści
Co to jest i jakie zalety ma podnośnik osobowy?
Podnośniki osobowe to maszyny, które służą do przemieszczania pracowników na stanowiska robocze. Umożliwiają bezpieczną pracę na poziomie kilku czy kilkunastu metrów. Sprawia to, że są niezwykle użyteczne na przykład w trakcie wykonywania zadań na budowach czy w magazynach.
Na rynku znajdziemy różne typy i rodzaje podnośników osobowych, jednak wszystkie je łączy zbliżona konstrukcja, na którą składają się następujące elementy:
- podstawa z kołami, która zapewnia stabilność całej konstrukcji podczas unoszenia pracowników;
- pomost roboczy (platforma, kosz), który jest zabezpieczony barierkami – przeważnie mieści 1–2 osoby wraz z niezbędnym osprzętem;
- mechanizm unoszący platformę, zwykle maszt.
Dzięki wytrzymałej konstrukcji i możliwości precyzyjnego sterowania podnośniki osobowe zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Mają kompaktowe wymiary i są przyjazne w obsłudze, dlatego można nimi łatwo manewrować. Warto podkreślić, że w ramach profesjonalnego wynajmu dostępne są nawet takie maszyny, które zmieszczą się w wyjątkowo ciasnych przestrzeniach. W przypadku modeli elektrycznych ważne są też kwestie związane z ekologią.
Sprawdź ponadto: Serwisowanie podnośników koszowych – gdzie serwisować podnośniki znanych marek?
Do czego można wykorzystać podnośniki osobowe?
Zarówno duży, jak i mały podnośnik przyda się wszędzie tam, gdzie konieczna jest praca na wysokościach. Z powodzeniem zastąpi rusztowanie czy drabiny. Idealnie sprawdzi się podczas prac:
- budowlanych oraz remontowych, związanych na przykład ze wznoszeniem i wykończeniem konstrukcji;
- montażowych i konserwacyjnych, gdy trzeba zamocować na sporej wysokości elementy instalacji elektrycznej czy klimatyzacyjnej;
- dekarskich i blacharskich;
- porządkowych, obejmujących między innymi mycie okien.
Podnośnik osobowy usprawni również wykonywanie zadań związanych z montażem reklam i dekoracji. Można go ponadto wykorzystać do realizacji procesów magazynowych, w tym rozmieszczania towarów na regałach czy kompletowania zamówień. Jego zalety szczególnie docenią pracownicy magazynów średniego i wysokiego składowania.
Dowiedz się więcej na ten temat: Podnośnik magazynowy – 3 rodzaje zwyżek elektrycznych, które „robią robotę” w magazynach naszych klientów.

Podnośniki osobowe – jakie są rodzaje takich maszyn?
Podnośniki osobowe można wyodrębnić ze względu na typ napędu. W ten sposób wyróżnia się maszyny przesuwne oraz samojezdne. W obu rodzajach przeważnie występuje maszt, który może działać tylko w płaszczyźnie pionowej albo też mieć wysięg boczny i wysuwać się również w płaszczyźnie poziomej czy ukośnej.
Podnośnik osobowy przesuwny
To zwykle mały podnośnik, który jest sterowany ręcznie, za pomocą przełącznika podnoszenia/opuszczania platformy. Jest szczególnie użyteczny w niewielkich przestrzeniach, gdzie manewrowanie większą maszyną byłoby mocno utrudnione lub nawet niemożliwe. Mieści się w nim zwykle 1 pracownik.

Podnośnik osobowy samojezdny
Jak sama nazwa wskazuje, taki sprzęt ma własny napęd. W zależności od modelu, można nim sterować za pomocą pilota czy joysticka. Taka maszyna zapewnia duży komfort użytkowania. Doskonale sprawdzi się tam, gdzie trzeba często podnosić i opuszczać pracowników, na przykład na budowie.

Przeczytaj również: Podnośnik budowlany – niezbędny element na budowie i nie tylko.
Co trzeba wziąć pod uwagę, jeśli interesuje Cię podnośnik osobowy?
Podnośniki osobowe znajdują szerokie zastosowanie, gdyż można swobodnie wybierać spośród różnych typów konstrukcji. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, pod uwagę warto wziąć:
- napęd maszyny – do pracy w pomieszczeniach idealnie nada się elektryczny, natomiast w pozostałych przypadkach można postawić na spalinowy;
- wymiary i wagę sprzętu – do pracy w przestrzeniach zamkniętych zwykle potrzebny jest podnośnik koszowy mały, który ma około 1,5 długości i nie więcej niż 1 m szerokości oraz 2 m wysokości i który waży w granicach 600 kg;
- wysokość roboczą oraz udźwig zwyżki – uwzględnienie takich parametrów jest konieczne, aby zapewnić bezpieczną pracę;
- przeznaczenie podnośnika – jeśli na stanowisko robocze trzeba dostarczyć więcej niż jednego pracownika, przyda się maszyna z szerszą platformą.
Ważny jest też poziom zabezpieczeń. Poza barierką na podeście mogą one obejmować również specjalne pasy dla pracowników czy wbudowany czujnik wysuwu z blokadami. W niektórych modelach spotykane są ponadto zabezpieczenia antywybuchowe, które są niezbędne podczas prac w strefach zlokalizowanych w pobliżu źródeł gazu czy palnych cieczy.
Dobrze, aby podnośnik osobowy był wyposażony w niebrudzące koła z gumowymi oponami. Dzięki temu może być stosowany na zróżnicowanych podłożach, również wewnątrz hal czy magazynów.
Przy wyborze takiej maszyny pod uwagę warto wziąć też dodatkowe rozwiązania i funkcje, jak wlot na widły czy linia 230 V doprowadzona do platformy roboczej, a także to, czy do jego obsługi potrzebne są specjalne uprawnienia UDT.
Chcesz kupić trwały i funkcjonalny podnośnik osobowy? Bez względu na to, jaki typ konstrukcji Cię interesuje, odpowiedni model znajdziesz u nas. Skontaktuj się z naszymi pracownikami, aby poznać wyjątkowo szeroką i atrakcyjną ofertę.