Upadek z wysokości podczas wykonywania pracy – odpowiedzialność, zapobieganie, pierwsza pomoc

W trakcie pracy na wysokości może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Jednym z nich jest upadek. Jak zapobiegać takiemu wydarzeniu, kto bierze odpowiedzialność za ewentualne szkody i jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu?

Kto jest odpowiedzialny za upadek z wysokości?

Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia wszystkich zabezpieczeń niezbędnych do pracy na dachu lub w innym, wysoko położonym miejscu. Wynika to z aktualnych przepisów. Odpowiedzialność za zapewnienie bezpiecznych warunków spoczywa też na właścicielu budynku, w obrębie którego wykonuje się prace. Musi on być pewien, że obiekt jest wyposażony w systemy asekuracyjne. Uczestniczy również w wyznaczaniu stref bezpiecznych.

Po stronie pracodawcy leży nie tylko zapewnienie niezbędnych akcesoriów, lecz także przeprowadzenie szkoleń dla pracowników. Musi on upewnić się, że wszystkie osoby mają wymaganą wiedzę i umiejętności.

Upadek z wysokości a zachowanie pracownika

Wszyscy pracownicy działający na wysokości muszą przechodzić szkolenia. Wymagają tego obowiązujące przepisy. Zdarza się jednak, że dana osoba, pomimo zdobytej wiedzy, zachowuje się nieodpowiedzialnie. Jeśli do upadku dojdzie z jej winy, to ona odpowiada za ewentualne konsekwencje. Takie kwestie są jednak rozpatrywane indywidualnie podczas śledztwa, a odpowiedzialność zwykle rozkłada się także na osoby, które nadzorowały wykonywane prace.

Zapobieganie upadkom z wysokości

Praca na wysokości wymaga zastosowania wielu zabezpieczeń. Najważniejsze z nich są szelki asekuracyjne, które chronią pracownika przed upadkiem, a gdy do niego dojdzie – zapobiegają uderzeniu o ziemię. Akcesoria te muszą spełniać wiele warunków i mieć konkretne atesty. Szelki przechodzą też regularne przeglądy pod okiem przedstawicieli UDT.

Niektóre maszyny wykorzystywane podczas prac na wysokości, jak np. podnośniki, są wyposażone również w dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo. Mowa tu m.in. o specjalnych barierkach. Elementy tego typu stosuje się też na dachach i rusztowaniach.

Przygotowanie terenu do pracy na wysokości

Pracownik przy ścianie na wysokości

Wokół obiektów, przy których wykonuje się prace na wysokości, konieczne jest wyznaczenie specjalnej strefy bezpieczeństwa. Jej wielkość jest wyliczana indywidualnie w zależności od prowadzonych działań.

Praca na dachu lub w innym wysoko położonym miejscu wymaga również odpowiedniego przygotowania terenu. Zwykle stosuje się oznaczenia, które informują o braku możliwości wstępu dla osób postronnych. Niezwykle istotne jest też usunięcie wszystkich elementów, o które mógłby uderzyć spadający pracownik. Ważne jest zadbanie o to, by w razie upadku zawisł on na szelkach z daleka od ewentualnych przeszkód, w tym konstrukcji samego podnośnika.

Środki ochrony indywidualnej

Osoby pracujące na wysokości muszą być wyposażone przede wszystkim w szelki bezpieczeństwa, urządzenie samohamowne lub samozaciskowe. Wszelkie akcesoria zapobiegające upadkom powinny być dostosowane do rodzaju wykonywanych prac. Kluczowe jest wzięcie pod uwagę pozycji, w której działa pracownik, a także masy ciała i rozmiaru. Co więcej, w niektórych miejscach panują trudne warunki, jak np.:

  • agresywne substancje chemiczne,
  • podwyższona wilgotność,
  • wysoka lub niska temperatura.

W takim środowisku konieczne jest zastosowanie specjalnych modeli szelek z odpowiednimi atestami.

Więcej o zasadach obowiązujących przy pracy na wysokości przeczytasz w artykule: BHP W PRACY NA WYSOKOŚCI – NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ, KIEDY PRACUJESZ NA WYSOKOŚCI

Obrażenia po upadku z wysokości

Obrażenia powstałe w wyniku upadku z wysokości mogą być różne. Wszystko zależy od rodzaju powierzchni, części ciała, która uderzyła o podłoże i samej wysokości. Najczęściej uszkodzeniu ulega głowa, kręgosłup i żebra. Zdarzają się też uszkodzenia w obrębie narządów wewnętrznych.

Pierwsza pomoc po upadku z dachu

Osoba, która upadła z dachu lub innego wysokiego miejsca, może krwawić. Pierwszym krokiem podczas udzielania pomocy poszkodowanemu jest zauważenie ewentualnego wypływu krwi i próba jego zatrzymania poprzez ucisk. Należy też ustabilizować głowę osoby. Poszkodowanego nie należy przenosić – może mieć on bowiem uszkodzony kręgosłup. Warto też przygotować się na ewentualne wymioty i w razie ich wystąpienia odchylić głowę w taki sposób, by nie doszło do zadławienia treścią pokarmową.

Jeśli poszkodowany jest przytomny, warto ustalić przebieg zdarzenia i przekazać go ratownikom medycznym. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, czy dana osoba ma czucie w kończynach. Wszystkie te informacje przydadzą się w późniejszym czasie, przy przekazaniu poszkodowanego ratownikom. Pierwsza pomoc przy upadku z wysokości to jeden z tematów poruszanych na szkoleniach przed podjęciem pracy na podnośniku.

Szukasz zwyżek i zabezpieczeń niezbędnych do pracy na wysokości? Skontaktuj się z nami!