Podnośnik przegubowy spalinowy – wynajem czy kupno?

Decyzja dotycząca wynajęcia lub zakupu podnośnika nie jest prosta. Mają na nią wpływ różne czynniki. To, czy w grę wchodzi wynajmowanie czy raczej kupno urządzenia, zależy między innymi od sytuacji finansowej firmy oraz od częstotliwości, z jaką korzysta ona z podnośników.

Fot. Podnośniki przegubowe spalinowe często stosowane są w budownictwie.
Decyzja w sprawie wynajmu czy zakupu podnośnika przegubowego będzie zależała także od właściwości danego urządzenia. Podnośniki przegubowe mogą być zasilane w różny sposób, z których każdy cechuje się innymi właściwościami. Mamy więc podnośniki przegubowe spalinowe oraz akumulatorowe, a przy wyborze odpowiedniego urządzenia może okazać się potrzebna pomoc fachowca. Specjalista podpowie, który typ urządzenia okaże się najlepszy w danej sytuacji.

Wynajem podnośników przegubowych

Jeśli firma korzysta z urządzeń do prac na wysokościach sporadycznie, warto wziąć pod uwagę wynajęcie podnośnika przegubowego. Wynajem podnośnika jest tańszy niż jego zakup, co pozwoli firmie na znaczące oszczędności. Ponadto, decydując się na wynajem podnośnika przegubowego, można skorzystać również z usług wykwalifikowanego operatora tego urządzenia. Wybierając wynajem podnośników, nie trzeba ponosić kosztów przeglądów czy serwisowania tych urządzeń, a także wydatków związanych z kosztami eksploatacyjnymi czy ubezpieczeniem podnośnika.
W zależności od potrzeb firmy, można zdecydować się na jednorazowe wypożyczenie urządzenia lub na krótko- albo długoterminowy wynajem podnośnika przegubowego. Przy wynajmie podnośnika przegubowego cena za roboczogodzinę lub dzień ustalana bywa odgórnie, zaś w przypadku wynajmu dłuższego, zależy od indywidualnych ustaleń między firmą, a klientem wynajmującym sprzęt.
Wybierając firmę, z usług której ma się zamiar skorzystać przy wynajmie podnośnika przegubowego spalinowego czy elektrycznego, warto dokładnie przejrzeć jej ofertę, a przy ostatecznym wyborze kierować się nie tylko ceną wynajmu urządzenia, ale także bezpieczeństwem i nienagannym stanem technicznym oferowanych maszyn.

Podnośniki przegubowe na sprzedaż

Zakup nowego podnośnika przegubowego wiąże się ze sporym wydatkiem i decydują się na niego raczej firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, dysponujące wysokim budżetem i prowadzące działalność, w ramach której będą często korzystały z zakupionego urządzenia. Jeśli chodzi o podnośniki przegubowe, cena uzależniona jest także od tego, czy chce się kupić nowe czy używane urządzenie, i może przekraczać 100 tys. złotych.

Wysokość robocza podnośników przegubowych

Podnośniki przegubowe spalinowe mogą być wykorzystywane w najtrudniejszych nawet warunkach terenowych. Wysokość robocza takich podnośników waha się w przedziale od około 11 do mniej więcej 43 metrów.

Fot. Wysokość robocza podnośników przegubowych spalinowych może dochodzić nawet do 43 metrów.
Spalinowe podnośniki przegubowe cechują się solidną konstrukcją, zwrotnością i łatwością obsługi, a kosz roboczy jest poziomowany automatycznie. Wszystko to ułatwia pracę i zwiększa bezpieczeństwo podczas robót na wysokościach.

Zastosowanie podnośników przegubowych

Jeśli chodzi o przegubowe podesty, zastosowanie ich bywa zróżnicowane – w przypadku tych z napędem elektrycznym, w grę wchodzą przede wszystkim prace wewnątrz zamkniętych pomieszczeń. Z kolei przegubowe podesty ruchome o zasilaniu spalinowym, wykorzystywane są do prac zewnętrznych, w tym na przykład przy elewacjach budynków. Podnośniki przegubowe elektryczne, ze względu na mniejszy rozmiar i niski poziom hałasu, mogą pracować w zamkniętych halach, zaś atutem podnośników przegubowych spalinowych jest ich większa moc, którą można wykorzystać w realizacji inwestycji w trudnych warunkach zewnętrznych.
Podnośniki przegubowe spalinowe przeznaczone są do precyzyjnych prac wykonywanych niejednokrotnie w trudnych warunkach terenowych. Ich koła wypełnione są pianką, dzięki czemu jazda po nierównościach nie stanowi żadnego problemu. Podnośniki przegubowe spalinowe są zwykle mocniejsze od elektrycznych, mają terenowe ogumienie i napęd na cztery koła. Są urządzeniami do zadań specjalnych, sprawdzają się na trudnym i grząskim gruncie, ale mogą być także stosowane wewnątrz pomieszczeń mających bardzo dobrą wentylację.
Cechy charakterystyczne podnośników przegubowych to między innymi:

  • możliwość jazdy z podniesionym podestem,
  • opcja obrotu wokół własnej osi,
  • sterowanie z kosza, co jest gwarancją komfortowej pracy,
  • łamane ramię umożliwiające wykonywanie precyzyjnych prac,
  • obrotowy kosz gwarantujący „wszechstronne” działanie i duży zasięg, przy jednoczesnym pozostawaniu urządzenia na miejscu.

Przegubowe podesty ruchome doskonale sprawdzają się tam, gdzie niezbędny jest duży zasięg boczny. Solidna konstrukcja tych urządzeń gwarantuje długą żywotność podnośnika, a stosunkowo łatwy dostęp do poszczególnych elementów urządzenia sprawia, że konserwacja i utrzymanie podnośników tego typu również nie stanowi większego problemu.  W razie wątpliwości czy pytań, warto zwrócić się o pomoc o fachowego serwisu, który oferuje również dostęp do oryginalnych części zamiennych.